به گزارش  صبح توس؛ جشنواره هنرهای تجسمی فجر در تهران برگزار شد؛ اما متاسفانه برخلاف سال گذشته علی رغم حضور هنرمندان بزرگی که در عرصه هنرهای تجسمی داریم هیچ کدام از آنان نتوانستند در این جشنواره مقامی کسب کنند به همین بهانه به سراغ افشین تحفه گر، معاون امور سینمایی- هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی رفتیم تا از چند و چون ماجرا مطلع شویم.

 

صبح توس: علت اینکه هنرمندان هنرهای تجسمی خراسان رضوی امسال نتوانستند مقامی در جشنواره کسب کنند چه بود؟

تحفه گر: متاسفانه امسال از استان ما تنها پنج نفر شرکت کرده بودند که یکی از آنها از نیشابور و بقیه از مشهد  بودند.

 

صبح توس: علت حضور نیافتن هنرمندان ما در این جشنواره چه بود؟

تحفه گر: چرایی این موضوع را، بایستی از خود هنرمندان سوال کرد.

 

صبح توس: به نظر شما پویا نبودن انجمن هنرهای تجسمی استان یکی از دلایل حضور نیافتن هنرمندان در این جشنواره می تواند باشد؟

تحفه گر: این هم یک نظر است؛ ما نمی توانیم هر کس یک اظهار نظری کرد آن را سند قرار دهیم بالاخره انجمن هنرهای تجسمی در حال حاضر فعالیت دارد و نمی توانیم بگویم فعالیتش خوب نیست.

 

برگزاری نمایشگاه مختلف در گالری‌های استان نشان از فعالیت خوب این انجمن است

 صبح توس: پس چرا خروجی از این انجمن نمی بینیم؟

تحفه گر: خروجی اش این است که شما نمایشگاه های مختلف در زمینه هنرهای تجسمی را در سطح شهر می بینید؛ در استان 40 گالری داریم که طی سال هیچ کدام از این گالری ها خالی نیستند.

 

اما شاید انتظار و توقع ما این است که هنرهای تجسمی با توجه به پیشینه و غنایی که این هنرها در استان دارد حضور پررنگ تری داشته باشد.

 

البته من از هنرمندان گله دارم که در عرصه هنرهای تجسمی حضور پر رنگی تری در جشنواره هنرهای تجسمی چه کشوری و چه بین المللی نداشته اند.

 

با توجه به اینکه کارشناسان هنر معتقدند که هنرمندان استان ما بیشترین فراوانی در عرصه هنرهای تجسمی هم در بخش ها آثار نو و جدید و هم در بخش آثار هنرهای سنتی دارند، کما اینکه هنرمندان پیشکسوتی قابل توجهی در این عرصه داریم.

 

باید آسیب شناسی کرد چرا با وجود این همه هنرمند تنها پنج نفر در این رقابت بین المللی حضور یافته اند آیا نخواستند و یا مطلع نشدند.

 

هرچند من گله ای به ساختار جشنواره هنرهای تجسمی فجر کشور دارم چرا اطلاع رسانی به موقع و در زمان خودش انجام نمی شود. برای ما هم مهم است، هنرمندان این عرصه آثار فاخری دارند که باید آثارشان رادر معرض دید عموم قرار دهند.

 

 و این انجمن در سالی که پشت سر گذاشتیم نمایشگاه های زیادی را در استان برپا کرده است.

 

صبح توس: اینکه عنوان می کنید انجمن این نمایشگاه ها را برپا کرده خیلی از هنرمندان این اعتقاد را ندارد و این نمایشگاه ها را حاصل تلاش خودشان می داند.

 

تحفه گر:  انجمن هنرهای تجسمی همزمان با هنرهای تجسمی فجر در مشهد یک نمایشگاه جمعی از هنرمندان دانشگاهی برگزارئکرد بعد از آن به دلیل آغاز 40 سال انقلاب اسلامی، 40 پیسکسوت استان به همراه هنرجویانشان در نگارخانه هنرمندان جهان اسلام نمایشگاهی پرپا کردند.

 

این انجمن به علاوه در سه ماهه سوم سال دو الی سه نمایشگاه برپا کرد و به مناسبت های مختلف از جمله روز فردوسی چند نمایشگاه برپا شد این بی انصاف است که بگویم انجمن ها کاری نکردند؛ اما شاید توقع ما انتظار با توجه به توانی که در استان وجود دارد، حضور جدی تر و منسجم تر هنرمندان این عرصه ها را می طلبد.

 

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است هنرمندان جشنواره ها را انتخاب می کند شاید هنرمندان استان این جشنواره را در سطح خودشان برای شرکت ندیده اند.

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای تجسمی بزودی با حضور هنرمندان این رشته

 

صبح توس: ادراه کل ارشاد برای ایجاد انگیزه در بین هنرمندان برای شرکت در این جشنواره چیکار انجام داده است؟

تحفه گر: انجمن کمک بسیاری به پویا شدن هنرهای تجسمی می کند به همین دلیل بزودی هنرمندان سراسر استان فراخوان می شوند تا این در یک مجمع که بزودی برگزار می شود حضور یابند و هیئت موسس، هیئت مدیره را انتخاب و اساس نامه این انجمن را که تدوین شده به نقد و نظر هنرمندان برسد که امیدواریم با ایجاد این انجمن تحولی در بحث هنرهای تجسمی استان ایجاد شود.

 

صبح توس: به نکته خوبی اشاره کردید چراکه بسیاری از هنرمندان از نبود انتخابات قانونی در این انجمن گلایه داشتند.

تحفه گر: در هر تشکیلاتی تحول می تواند خوب باشد؛ اما برای اطلاع خوانندگان و شما عنوان می کنم که در یک مقطع زمانی تمام انجمن های هنرهای تجسمی در کشور تعطیل شد؛ اما استان خراسان رضوی در یک ابتکار عمل این انجمن را سرپا نگه داشت این بی انصافی است که بگویم این چند نفر دور هم جمع شدند و همین ها هستند که همه تصمیمات را می گیرند.

 

آن تشکیلات پایدار بود تا امروز بتوانیم از حاصل زحمات آنها استفاده کنیم و امروز بتوانیم یک انتخابات قانونی برگزار کنیم و امیدوارم سال 97 بخش عمده ای از مشکلات که امروز هنرهای تجسمی استان با آن روبه است را دیگر نداشته باشیم.

صبح توس: با این توضیحات آیا انجمن قبل از سال 97 تشکیل می شود؟

تحفه گر: در حال حاضر ما فراخوان به شهرستان ها زده و از شهرستان ها خواسته ایم که هنرمندانشان را به ما معرفی کنند، تلاش داریم که این اتفاق قبل از سال جدید رخ دهد و از همین جا از همه هنرمندانی که دغدغه هنرهای تجسمی را دارند فارغ از هر اختلاف سلیقه ای دعوت می کنم در این مجمع حضور پیدا کنند و نمایندگان خود را انتخاب کنند.

 

صبح توس: چرا استان ما در حراجی های ملی آثار هنری نماینده ای ندارد؟

تحفه گر: اینگونه نیست که همه استان ها در این حراجی ها نماینده ای داشته باشند.

 

صبح توس: با توجه با این همه هنرمندی که در استان وجود دارند توقع از این استان بالاست و حضور یک نماینده در این حراجی ها یک مطالبه هنرمندان تبدیل شده است.

تحفه گر: حراجی های آثار هنری یک حرکت در بخش اقتصاد هنر است که دغدغه من در یکسال گذشته که مسئولیت این حوزه را بر عهده داشتم است و در این مدت چندین جلسه به بحث اقتصاد هنر اختصاص دادیم.

 

من معتقدم توانمندی هنرمندان هنرهای تجسمی به گونه ای است که می تواند اقتصاد خودگران حوزه هنرهای تجسمی را داشته باشد و می تواند بی نیاز از هر گونه دستگاه و یا هرجای دیگر هزینه های خود را تامین کنند.

 

در بسیاری از کشورها یک بخش عمده از اقتصادشان از طریق هنر تراکنش و گردش مالی تامین می شود این درحالی است که این سهم در کشور ما کمتر از یک درصد است که این درصد بسیارپایینی است.

 

اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسس توسعه هنرهای تجسمی طی دو سال اخیر تلاش کرده اند تا چند هنرمند بزرگ و پیشکسوت این عرصه را به دنیا معرفی کند معرفی این افراد کاری زمان بر است؛ اما در اقتصاد هنر نقش بسیاری دارند به طوری که در این چند سال گذشته توانسته اند چند اکسپو (Expo مخفف «World's Fair or Universal Expositions» است که به مجموعه نمایشگاه‌هایی گفته می شود که هر چند سال یک بار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.) آثار هنری برگزار می شود.

اکسپوی استانی به صورت فصلی برگزار خواهد شد

صبح توس: سهم استان ما از این حراجی ها سالیانه 41 میلیارد ریال در کشور، چقدر است؟

تحفه گر: این فروش ها تنها در تهران اتفاق می افتد و گستره آن به استانها رسیده است کاری که امسال کردیم برگزاری اکسپوی  فروش آثار هنری هنرمندان کشور در مشهد است.

 

برای اینکه بتوانیم یک بستر و تشویقی برای هنرمندان هنرهای تجسمی استان ایجاد کنیم امسال برای اولین بار اکسپوی فروش آثار هنری را در مشهد برگزار میکنیم با موسسه توسعه هنرهای تجسمی در تهران که تجربه چندین ساله ای در فروش آثار هنری دارد یک تفاهم نامه منعقد کردیم و از آنها خواستیم این زمینه را برای استان ما فراهم کنند.

 

 براساس این تفاهم نامه هنرمندان استان و تهران و سایر استانها آثار خود را به دبیرخانه در تهران ارسال کردند و قرار است اکسپو فروش در مشهد برگزار شود.

 

این اکسپو از 10 تا 15 اسفند ماه به مناسبت میلاد حضرت فاطمه(س) در مشهد برگزار می شود.

 

با توجه به اینکه فضای ما محدود است بیشتر از 300 اثر نمی توانیم پذیرش داشته باشیم در حال حاضر حدود 40 هنرمندان آثارشان را به دبیر خانه این اکسپو که در تهران است، ارسال کرده اند.

 

در این اکسپو از خریداران آثار هنری مثل هتل داران مجموعه، مراجع صنعتی و بانکها و مجموعه های اداری و مردم دعوت کرده ایم.

 

قیمتی که برای تابلو در نظر گرفتیم مبلغ 9 میلیون ریال است؛ ما به دنبال ایجاد فرهنگ خرید آثار هنری بومی به جای خرید آثار تجسمی که قالبا از کشور چین وارد می شود، هستیم.

 

صبح توس: یعنی چینی ها نقاشی هم به کشور ما وارد می کند؟!

تحفه گر: بله؛ چنانچه شما به بازار بروید متوجه می شوید بسیاری از نقاشی ها که در حال فروش است چینی و یا از سایر کشورها است و به قیمت گزافی فروخته می شود و مردم هم می خرند که این نشان می دهد مردم توان مالی خرید تابلوهای گران قیمت را دارند.

 

بنابراین برگزاری اولین اکسپو آثار هنری را در استان آغاز کردیم و امیدواریم مردم از این نمایشگاه استقبال و  آثار این هنرمندان را خریداری کنند تا هم اقتصاد هنر استان فعال و هم باعث ایجاد انگیزه برای هنرمندان برای تولید کارهای جدید و خلاقانه شوند.

 

چنانچه این اکسپو به موفقیت برسد اکسپو استانی به صورت فصلی راه اندازی خواهیم کرد تا هنرمندان استان حضور پیدا کنند و آثارشان را به فروش برساند.

 

گفتگو از نفیسه سلیمانیان

 انتهای پیام/