محمد خلیلی در گفتگو با  صبح توس؛ اظهار کرد: کوره‌دارهای کاشمر حدود سه میلیارد تومان بابت هزینه بهای گاز مصرفی خود بدهکار هستند که در میان آن‌ها از بدهی 20 میلیون تومانی تا 80 میلیون تومان وجود دارد.

 

رییس اداره گاز کاشمر ادامه داد: ما در سال 1390 که اقدام به نصب علمک برای آن‌ها کردیم به کوره‌دارها گفتیم که با این روند افزایش قیمت‌ انرژی شما در چند سال آینده به ورشکستگی خواهید رسید؛ اما حاضر به پرداخت هزینه ایجاد ایستگاه نشدند و برای کمک به آن‌ها به جای ایجاد ایستگاه 400 اینچ اقدام به نصب علمک کردیم که در این موضوع، بین 20 تا 25 میلیون تومان به هر کدام از آن‌ها کمک شد.

 

وی افزود: اما از آنجا که در این شرایط، کوره‌دارها مشترک، جزء محسوب می‌شوند و تعرفه گاز آن‌ها با مشترکان عمده متفاوت است شاهد بدهکار بودن آن‌ها از یک تا پنج سال هستیم که متأسفانه برای تسویه حساب مراجعه نمی‌کنند.

 

رییس اداره گاز کاشمر خاطرنشان کرد: آن‌ها از ما تقاضای تقسیط بدهی خود را دارند ولی با توجه به اینکه حدود 3 میلیارد تومان را پنج سال است که بدهکار می‌باشند، تقسیط بدهی آن‌ها نیز مشکل است و این در حالی است که هزینه گاز برای هر آجر 40 تومان می‌باشد.

 

خلیلی همچنین در پاسخ به گلایه برخی شهروندان مبنی بر افزایش زیاد هزینه قبوض گاز اظهار داشت: هزینه گاز افزایش نداشته است ولی با تغییر اقلیم شهرستان شاهد افزایش مبلغ برخی قبوض هستیم که تغییر اقلیم هم بر اساس یک سری محاسبات علمی و بررسی آب و هوای شهرستان صورت گرفته است چرا که هر درجه گرما، صرفه‌جویی شش درصدی مصرف گاز را در پی دارد و این در حالی است که در چند سال اخیر شاهد گرم‌تر شدن هوای کاشمر هستیم.

 

وی ادامه داد: به عنوان مثال با اینکه تعداد مشترکان ما نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است میزان مصرف گاز در کاشمر با کاهش مواجه بوده که همین نشان می‌دهد هوای این شهرستان در مجموع گرم‌تر شده و اقلیم تغییر کرده است که البته محاسبات این موضوع هم در اختیار شرکت گاز نیست، بلکه توسط هواشناسی انجام می‌شود.

 

رییس اداره گاز کاشمر همچنین در مورد نسبت میزان مصرف گاز این شهرستان، اظهار داشت: بالغ بر 90 درصد گاز مصرفی کاشمر در بخش خانگی و 10 درصد در سایر بخش‌ها مصرف می‌شود.

 

خلیلی با بیان اینکه رعایت مسائل ایمنی در دستور کار شرکت گاز قرار دارد، گفت: در ایستگاه‌های تحلیل فشار، سیستم‌های هشدار دهنده وجود دارد ضمن اینکه در صورت کاهش فشار گاز، سیستم ایمنی رگلاتورهای نصب شده در درب منازل به صورت خودکار اقدام به قطع شدن می‌کند تا در صورت افزایش مجدد فشار گاز، حادثه‌ای رخ ندهد ضمن اینکه فشار گاز شهری برای ورود به منازل توسط همین رگلاتورها 240 برابر کاهش می‌یابد.

 

انتهای پیام/