سید حامد ترابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس، در خصوص FATF و اینکه ایران همچنان در لیست سیاه این سازمان وجود دارد اظهار کرد: بعد از توافق برجام، ایران توقع داشت که امکان ارتباط بانکی با بانک‌های دنیا فراهم شود اما چنین اتفاقی رخ نداد و علت هم این بود که تحریم‌های بانکی برداشته نشده بود و تحریم‌ها همچنان اجرا می‌شد.

 

کارشناس روابط بین الملل گفت: به دلیل اینکه ایران در لیست تحریم بود بانک‌های خارجی خیلی تمایل نداشتند با بانک‌های کشورمان ارتباط برقرار کنند و این باعث شده بود که ایران دسترسی آزادانه به پول نفت نداشته باشد و در خرید و مصرف ارز نفتی یا هر ارز دیگری که در اختیار داشت با مشکل رو به رو شود.

 

وی افزود: به همین دلیل در این مدت چند سال این امکان فراهم نشد که نرخ ارز را یکسان سازی کنند و با وجود اینکه فروش نفت ما زیاد شد اما بودجه‌های عمرانی و غیره افزایشی نداشت و به عبارتی با وجود افزایش فروش نفت نتوانستیم دسترسی آزادانه به پول نفت داشته باشیم.

 

ترابی بیان داشت: بانک‌های خارجی جهت همکاری نکردن با ایران دلیل می‌آوردند که ممکن است یک نهاد تحریمی و یا افرادی که هنوز در لیست تحریم باقی مانده‌اند جزو مشتریان بانک باشد و در صورت ایجاد رابطه با جرایم آمریکا مواجه شوند و به همین علت تمایلی نداشتند که با بانک‌های ایرانی کار کنند.

 

وی ادامه داد: بنابراین بانک‌های خارجی از ایران ‌خواستند با رعایت الزامات FATF برای آنها شفاف سازی کنند که نهادهای تحریمی در روابط بانکی دخیل نیستند و در واقع سیستم بانکی کشورمان را برای بانکهای خارجی شفاف کنند که مطمئن شوند بانک‌های ایرانی خدماتی به نهادهای تحریمی ارائه نمی‌دهند.

 

کارشناس روابط بین الملل و تحریم گفت: وقتی روابط بانکی برقرار نباشد دسترسی آزادانه به درآمدهای ارزی نیست و از طرف دیگر وقتی فروش نفت ما زیاد می‌شود اما نمی‌توانیم راحت از آن استفاده کنیم و خیلی موارد مانند یکسان سازی نرخ ارز با وجود  وعده‌ی داده شده به جهت برقرار نبودن روابط بانکی انجام نشده بود ایران هم تمایل داشت روابط بانکی‌اش برقرار شود و دسترسی به درآمدهای ارزی داشته باشد به همین علت تعاملش رابا FATF  بیشتر کرد و در تابستان سال 95 برنامه اقدام را پذیرفت و متأسفانه خیلی از خواسته‌های آنها را هم اجرا کرد.

 

وی بیان کرد:  به عنوان نمونه بخش شناسایی مشتری باعث می‌شود که ایران بانک‌های خارجی را مطمئن کند که نهادهای تحریمی را در روابط بانکی‌اش دخیل نمی‌کند و حتی سعی شد نرم افزار ساخته شده از سوی آمریکا به سیستم بانکی کشورمان الحاق شود به نوعی که وقتی بانک‌ها خود به خود می‌خواهند با بانک‌های خارجی کار کنند، عملا به هیچ نهاد تحریمی خدمات ندهند.

 

ترابی در پاسخ به اینکه آیا مفهوم تروریسم در ایران به عنوان یک کشور اسلامی با مفهومی که آمریکا در نظر دارد متفاوت نیست؟! با اشاره به تصویب کنوانسیون پالرمو و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس گفت: بخشی از خواسته‌های اف ای تی اف، قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود که ما نهضت‌های آزادی بخش و گروههای مقاومت را استثناء کرده بودیم و از طرفی FATF  از ایران می‌خواست که این استثناء را بردارد و هنوز هم از ایران همین خواسته را دارد.

 

وی افزود: در مجموع ایران یک سری اقداماتی انجام داد که اف ای تی اف این اقدامات را کافی ندانست و به نظر می‌رسد از آنجا که FATF یک نهاد نظام سلطه است در واقع قصد دارد نقشه آمریکا را پیاده کند برای همین هم ایرادهایی به ایران گرفته است که نقشه‌ی آمریکا و خود تحریمی طبق نقشه‌ی آمریکا پیاده شود.

 

کارشناس روابط بین الملل بیان داشت: امکان دارد نهادی از نظر ما تروریستی نباشد اما اگر آنها نهادی را مشخص کنند که تروریستی است باید بانک‌های ایرانی تضمین کنند که به آن نهادها خدمات بانکی ارائه نمی‌کنند و به همین دلیل می‌خواهند که این استثناء از قانون ما برداشته شود.

 

وی در ادامه‌ی گفت‌و‌گو با اشاره به قرار گرفتن ایران و کره شمالی در لیست سیاه اف ای تی اف گفت: FATF چند کار ویژه دارد که مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مفاد این سازمان گنجانده شده و مبارزه با تأمین مالی سلاحهای اشاعه‌ایی یکی دیگر از قوانین اف ای تی اف است که بیشتر کره شمالی را شامل شده است.

 

ترابی بیان داشت: در واقع همین قرار گرفتن ایران و کره شمالی در بیانیه‌ی عمومی اف ای تی اف نشان می‌دهد که این بیانیه قطعا سیاسی است و هر جا که آمریکا به هر بهانه‌ایی با کشوری تقابل دارد این موضوع در اف ای تی اف هم مشکل ساز شده.

 

وی ابراز کرد: آمریکا با ایران هم در مفهوم تروریسم و مسایل منطقه و غیره تقابل دارد و این موراد را در بیانیه‌ی عمومی FATF  گنجانده و نشان دهنده‌ی سیاسی بودن این سازمان است.

 

کارشناس روابط بین الملل در توضیح اینکه اف ای تی اف تحریم‌ها را تا سه ماه دیگر تعلیق کرده تا مجلس شواری اسلامی کشورمان قانونی در راستای اهداف آنها تصویب کند؟ گفت: برنامه‌ی اقدام ایران تا آخر ژانویه 2018 بود منتها FATF اقدامات ایران را کافی ندانسته است و یک مهلت سه الی چهار ماهه به ایران داده که در این مهلت قصد دارد ایران برنامه‌ی اقدام یا اهداف اف ای تی اف را کامل انجام دهد که بخشی تصویب یک سری قوانین و اجرای کنوانسیون پالرمو و یا حذف استثناء نهضت‌های آزادی بخش در قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم است.

 

وی بیان کرد: بخش دیگر هم به مسایل فنی برمی‌گردد مانند شناسایی ذی نفع واقعی در حوزه روابط بانکی و در مجموع همه‌ی این موارد مشکلاتی برای ایران به وجود می‌آورد نخست اینکه خود تحریمی ایجاد می‌کند و دوم نهادهایی که آنها به عنوان نهاد تحریمی مشخص می‌کنند مد نظر است و نه  نهادهایی که ما مشخص می‌کنیم و از طرفی دیگر این سازمان تعهداتی می‌دهد که معلوم نیست چه آینده‌ایی دارد و در واقع چشم اندازی در این تعهدات نیست و در واقع شاید زمینه‌ای باشد برای انجام تحریم‌های بعدی علیه ایران.

 

ترابی در پاسخ به اینکه آیا FATF برجام دو مد نظر آمریکا است؟ گفت: اف ای تی اف تکمله‌ی نقشه‌ایی است که در برجام بوده است و در برجام تحریم‌ها برداشته نشده و اکنون برای اینکه مفاد این سازمان دقیق اجرا شود و هر نهادی که آمریکا می‌خواهد چه در داخل و چه در خارج با مشکل مالی و بانکی رو به رو نشود، نیاز است که سیستم مالی آنها برای بانک‌های خارجی شفاف شود.

 

وی بیان داشت: محور اصلی آمریکا است و مشکل هم در تحریم‌های آمریکا است و نه در FATF و به نظر نمی‌رسد تا ایران تعهدات آمریکا را انجام دهد اف ای تی اف کاری برای ایران انجام دهد.

 

کارشناس روابط بین الملل ابراز کرد: در واقع چون تحریم‌های آمریکا باقی مانده این مشکلات بانکی اتفاق افتاده است و در واقع مشکل اصلی تحریم‌های بانکی آمریکا است و FATF تکمیل کننده‌ی پازل تحریم‌های بانکی آمریکا است.

 

وی یادآور شد: متأسفانه مجلس در قضیه‌ی تصویب کنوانسیون پالرمو خوب عمل نکرد و این کنوانسیون را بدون داشتن اطلاعات کامل تصویب کرد و اکنون امیدواریم در قضایای آینده بهتر برخورد کند.

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/