به گزارش صبح توس؛ آثار باستانی سرمایه ای است که چنانچه از بین برود غیر قابل جبران است از این رو با رویت قلعه تاریخی روستای درزاب که یکی زیباترین آثار باستانی شهرستان بجستان است.

 

با توجه به قدمت این قلعه تصمیم به تهیه گزارشی گرفتیم که در ابتدا به سراغ مردم و در نهایت به سراغ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رفتیم تا علت عدم بازسازی و یا بهسازی این قلعه را جویا شدیم.

 

مردم این روستا معتقدند که قلعه تاریخی روستای درزاب از زمانیکه جزء آثار باستانی میراث فرهنگی قرارگرفته تخریب آن سریعتر شده است چرا که قبل از آن مردم به عنوان انبار و محل نگهداری دام استفاده می کردند و مراقبت بیشتری از آن صورت می گرفت.

دهیار این روستا نیز در این خصوص گفت: با مکاتبات انجام شده هیچگونه اقدام عملی برای باسازی قلعه تاریخی روستای درزاب صورت نگرفته است و فقط به شرط مشارکت دهیاری این ابنیه تاریخی از سوی میراث فرهنگی می تواند بهسازی شود وباتوجه به این که برآورد هزینه 150 میلیون تومانی برای بهسازی این بنای تاریخی شده است؛ اما بودجه جاری دهیاری و مشارکت مردم درگیر خشکسالی، کفاف هزینه های جاری دهیاری را نمیکند چه برسد به مشارکت در بازسازی بنا.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بجستان روستای درزاب در ابتدای گفت‎وگو به تاریخچه قلعه درزاب پرداخت و اظهار کرد: درزاب در فاصله هشت کیلومتری شهر بجستان واقع شده است قلعه تاریخی درزاب که به دوران صفویه بر می گردد بر فراز تپه ای در وسط روستا واقع شده است. پلان بنا چهار ضلعی منتظمی است که در محل تقاطع اضلاع آن چهار برج به بلندای 10 متر مستقر شد است؛ بنای قلعه در دو طبقه با مصالحی چون خشت خام در جرزها و قلوه سنگ های رودخانه ای در شالوده بنا و کرسی چنی ساخته شده است؛ این اثر تاریخی در سال 1380 به شماره 4578 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

نوروزی به علت تخریب این بنای تاریخی پرداخت و ابراز کرد: با توجه به نوع فرسودگی قلعه درزاب که در رده فرسودگی کامل (فرسودگی که در دو عنصر کالبد و کارکرد رخنه کرده است) قرار دارد می توان آن را مورد بررسی قرار داد.

 

وی ادامه داد: روند پیشرفت عوامل آسیب رسان، سلامت بنا را به گونه ای رقم زده است که عوارضی چون دگرگونی های سازه ای و تغییر شکل کالبدی را به همراه داشته است. فرسودگی کارکرد متاثر از عدم حیات و فعالیت مجموعه بنا طی روند تحولات روستا که ناگزیر از گسترش پهنه بافت روستایی و خالی شدن قلعه از سکنه را به دنبال داشته است، می باشد، همچنین توام شدن دو نوع فرسودگی نسبی منجر به فرسودگی کامل و مخروبه شدن اثر ارزشمند قلعه تاریخی درزاب شده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بجستان به اقدامات انجام شده در راستای مرمرت قلعه درزاب پرداخت و از عدم تخصیص اعتبار در سال جاری گفت و بیان کرد: مکاتبات و پیگیری های متعدد در خصوص مرمت اثر صورت گرفته، ولی تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده است و در صورت تخصیص اعتبار در اولویت مرمت می باشد.

وی ضمن اشاره به اعتبار لازم برای مرمت این بنا، تصریح کرد: در ابتدا بایستی مرمت اضطراری و جلوگیری از تخریب بیشتر اثر صورت پذیرد که اعتبار مورد نیاز جهت مرمت کامل و بهره برداری از اثر بیش از 5/1 میلیارد ریال است.

 

نوروزی خاطرنشان کرد: در صورت تامین اعتبار ابتدا بایستی اثر مذکور استحکام بخشی و با توجه به اینکه برخی از املاک داخل قلعه خصوصی است در صورت مشارکت مالکین و یا نهادهای دیگر از قبیل دهیاری و شورای اسلامی می توان نسبت به مرمت کامل اقدام کرد و با توجه به اینکه روستای درزاب به مرکز شهرستان نزدیک است در  این صورت اثر می تواند به‌عنوان اقامتگاه بوم گردی و غرفه فروش صنایع دستی مورد بهره برداری و بازدید عموم و گردشگران قرار گیرد و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب شود.

انتهای پیام/