به گزارش صبح توس؛ چهارمین کنفرانس بین المللی مطالعات نوین در علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات برگزار شد.

 

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی در این نشست به بیان برخی از نکات پیرامون شخصیت علمی خواجه نصیر الدین طوسی که روز مهندس به نام او نامگذاری شده پرداخت.

 

محسن بهزادی فر افزود: از جمله فعالیت های مهم علمی خواجه نصیر، برج رادکان در 55 کیلومتری مشهد است که یکی از آثار مهم او در زمینه کاربرد معماری در نجوم به حساب می آید.

 

وی بیان کرد: متأسفانه این اثر مهم علمی، تا حدود 10 سال پیش محل نگهداری احشام بود؛ اما به همت "منوچهر آرین" تحقیقات پیرامون آن آغاز شد و امروز، به عنوان یکی از آثار مهم علمی و تاریخی استان مطرح شده است.

 

بهزادی فر در ادامه با گلایه از این که موضوع پژوهش و تحقیقات در کشور در جایگاه شایسته خود مورد توجه قرار نگرفته پرداخت و خاطرنشان کرد: موضوع تحقیقات، بخشی مهم در دانشگاه ها، دستگاه های دولتی و صنایع است که برای پیشرفت، باید مورد توجه قرار گیرد؛ اما متأسفانه اعتبارات پژوهشی هم در جای خود هزینه نمی شود.

 

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: باید بخش مهندسی و جامعه مهندسی در رشته مهندسی راه و ساختمان، پوست اندازی کند. وضعیت ساخت و ساز به گونه ای است که در استان و حتی شهر خودمان، با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، گاهی متوجه می شویم که مسائل علمی، فدای رضایت کارفرمایان می شود و این، به شدت آسیب پذیر است.

 

وی بیان داشت: پیش نیاز این بازنگری هم این است که ابتدا، خودمان را باور کنیم و به خودمان احترام بگذاریم تا جامعه نیز ما را باور کند.

 

در ادامه این مراسم، مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در گزارش دوسالانه شاخص دولت الکترونیک که سال 2016 توسط سازمان ملل منتشر شده است، کشور ما در رتبه 106 قرار گرفته که باید نسبت به ارتقاء این جایگاه تلاش کنیم.

 

حمیدرضا روحبخش معارف افزود: چنانچه دولت الکترونیک به درستی اجرا شود، فقر از بین می رود و عدالت اجتماعی محقق می شود و علاوه بر آن، به توسعه پایدار می رسیم و دولت شفاف یا open government هم محقق می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: افزایش سه شاخص ارائه خدمات آنلاین، توسعه زیرساخت ارتباطی و توانمند سازی نیروی انسانی در زمینه ارتقاء جایگاه دولت الکترونیک لازم است.

 

روحبخش در ادامه گفت: اجرای طرح co-op در دانشگاه فردوسی مشهد، زمینه توانمندسازی و ارتباط مهندسان با صنعت را فراهم آورده است.

 

وی افزود: در حوزه زیرساخت، شبکه دولت در استان به صورت کامل راه اندازی شده و 4177 ساختمان اداری به این شبکه متصل شده است.

 

مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری افزود: با اجرای طرح "تکاپو" از ابتدای سال جاری، شرکت های توانمند در حوزه ICT با استاندار و رئیس اتاق اصناف تفاهمنامه هایی برای سرمایه گذاری منعقد کرده اند و در حوزه زیارت و گردشگری هم راهکارهایی مبتنی بر فناوری اطلاعات برای ماندگاری زائر در استان استفاده می کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: سیاستگذاری دولت هم بر این است که از پتانسیل IT استفاده کند و خدمات سهل و آسان را به مردم ارائه کند و در استان ها هم در این زمینه رقابت شکل گرفته است.

 

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی استان خراسان رضوی نیز گفت: نقش آفرینی در نظم نوین جهانی، فقط در حوزه فرهنگی، دینی و سیاسی محقق نمی شود، بلکه حوزه علمی و فناوری هم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

جواد جوانشیری ادامه داد: ضریب نفوذ اینترنت در کشور نزدیک به 60 درصد است که امیدواریم در کنار رشد در این حوزه، بستر امنی نیز برای کاربران ایجاد کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: باید در کنار توسعه یافتگی، به موضوع امنیت نیز توجه کنیم و کاربست امنیتی در کنار پروژه ها دیده شود.

 

رئیس پلیس فتای استان با اشاره به برخی از تهدیداتی که در این زمینه متوجه دستگاه ها شده است، افزود: با وجود آن که در برخی تهاجمات سایبری مانند حمله به تأسیسات صنعتی اصفهان یا شرکت نفت، با چالش مواجه شدیم؛ اما تجربیات ارزنده ای نیز به دست آوردیم.

 

در بخش دیگری از این کنفرانس، پروفسور "بهزاد مشیری" استاد تمام دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، پروفسور "علی بهفروز" استاد دانشگاه تاوسان ایالت مریلند آمریکا به ایراد سخنرانی در محورهای کنفرانس پرداختند و پس از آن نیز مقالات منتخب در این کنفرانس در پنل های جانبی ارائه شد.

 

دبیر علمی کنفرانس در حاشیه برگزاری این کنفرانس گفت: پس از ارائه فراخوان 370 مقاله در 9 محور فناوری اطلاعات به دبیرخانه ارسال شد که از بین آن 160 مقاله پذیرفته شد.

 

حقیقی خاطرنشان کرد: از جمع مقالات برگزیده 40 مقاله برای ارائه شفاهی انتخاب شد و مابقی آنها نیز به صورت پوستر ارائه شده است.

 

انتهای پیام/