به گزارش صبح توس؛ تخریب 1000 ویلای غیرمجاز در مشهد، خط٢ آماده اتصال به خط یک، مسدود شدن آسمان به رامسر‌و‌گرگان، قهرمانی خراسان رضوی در مسابقات جودو کارگران کشور و سهم زنان در مدیریت خراسان رضوی چقدر است؟، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

تخریب 1000 ویلای غیرمجاز

در برخورد با تغییر کاربری غیر مجاز زمین های کشاورزی و موقوفه و ساخت ویلا در اراضی اطراف مشهد، عملیات تخریب 1000 ویلای غیرمجاز آغاز و 200 هکتار زمین موقوفه در شمال مشهد رفع تصرف و آزاد شد.

 ساعت 8 صبح پنج شنبه سوم اسفند ماه است که با عبور از سه راه فردوسی و طی چندین کیلومتر درمسیر جاده قدیم قوچان، به محدوده روستای چهارفصل وارد می شویم. حضور خودروهای گشت نظارت بر اراضی کشاورزی و موقوفه در کنار خودروهای نیروی انتظامی و تعدادی بولدوزر که در حال تخریب دیوارهای سنگی و آجری ویلاهای غیرمجاز در این منطقه است، توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند. برای دریافت اطلاعاتی از عملیات تخریب و رفع تصرف اراضی موقوفه با مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد و معاون امورثبتی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان که درمحل حضور دارند، گفت و گو می کنیم.

آغاز عملیات تخریب 1000 ویلای غیر مجاز

ابوالفضل عباسپور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد در حاشیه عملیات تخریب ویلاهای غیر مجاز و رفع تصرف اراضی موقوفه مشهد واقع در روستاهای چهارفصل و قلعه سیاه به «خراسان رضوی» گفت: در این منطقه 200 هکتار از اراضی موقوفه توسط برخی افراد تصرف شده بود که با دستور قضایی اقدام به آزادسازی و رفع تصرف این زمین ها شد.

وی با اشاره به تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی با کاربری کشاورزی افزود: متاسفانه مردم آگاهانه یا برخی بدون اطلاع، اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز به صورت ویلا در اراضی کشاورزی می کنند که یکی از معضلات و مشکلات آن، حیف و میل شدن سرمایه های خود این افراد است. عباسپور تصریح کرد: به همین دلیل با توجه به دستور قضایی معاونت دادستان و با همکاری آستان قدس رضوی، اداره کل اوقاف و نیروی انتظامی عملیات تخریب یک هزار ویلای غیر مجاز را در اراضی که کاربری کشاورزی داشته و با تغییر کاربری غیرمجاز تبدیل به ویلا شده است، آغاز کردیم که تا پایان اسفند ادامه خواهد داشت.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان مشهد در پاسخ به این سوال که آیا قبل از شروع عملیات تخریب به مالکان ویلاها اطلاع رسانی شده است، گفت: براساس قانون هیچ نیازی به اطلاع رسانی نیست اما با این حال توسط دادگاه افرادی که اقدام به تغییر کاربری و ساخت وساز غیرمجاز کرده اند، فراخوانده می شوند اما برای اجرای حکم و عملیات تخریب طبق قانون، نیازی به حضور مالک نیست و حکم غیابا اجرا می شود.

عباسپور همچنین در واکنش به این که برخی مالکان ویلاها مدعی پیگیری دریافت مجوز تغییر کاربری هستند و اعلام کرده اند در این باره نیز در جهادکشاورزی و دادگاه پرونده تشکیل و درخواست تغییرکاربری داده اند، اظهارکرد: ما برای ساخت و ساز، اجازه تغییر کاربری نمی دهیم بلکه تنها برای صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و ایجاد باغ و گلخانه، مجوز تغییر کاربری اراضی کشاورزی را صادر می کنیم اما مالکان در قالب این تغییر کاربری ها می خواهند ویلاسازی کنند که اجازه این کار را نمی دهیم.

مردم قبل از خرید زمین از دستگاه های مربوط استعلام بگیرند

حجت الاسلام محمد ذاکری، معاون امورثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان نیز در حاشیه رفع تصرف اراضی موقوفه و تخریب ویلاهای غیر مجاز به «خراسان رضوی» گفت: این اراضی که در آن اقدام به ساخت وساز غیر مجاز شده است، اراضی وقفی با کاربری کشاورزی است که از کاربری کشاورزی آن باید حفاظت شود و اگر جایی امکان تغییر کاربری دارد، باید از راه قانونی انجام شود.

وی افزود: متاسفانه افرادی برای تغییر کاربری غیر مجاز اراضی وقفی اقدام کرده و با قطعه قطعه کردن زمین ها، آن را به افرادی که درباره این موضوع اطلاع ندارند یا به آن بی توجهی می کنند، می فروشند از این رو توصیه می شود خریداران قبل از خرید زمین درباره کاربری و مالکیت آن از دستگاه های مربوط استعلام بگیرند و به صرف یک قولنامه و برگه مالکیت اعتماد نکنند.

ذاکری تصریح کرد:  تخریب ویلاهای غیرمجاز ساخته شده در این اراضی نیز با همین هدف، با قوت وقدرت انجام شده است که امیدواریم بعد از این، با همکاری مردم شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

در حاشیه

* پنج شنبه گذشته   هنگام تخریب ویلاهای غیر مجاز، به تعدادی از درختان کاشته شده در این ویلاها آسیب می رسید. انتظار می رود در این گونه اقدامات، مجریان درباره منابع طبیعی حساس باشند و حداقل قبل از تخریب اقدام به جمع آوری درختان کنند.

اظهارات متناقض درباره توقف طرح سامان دهی نانوایی های غیر مجاز

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان: از 2 ماه قبل طرح متوقف شده است، پلیس امنیت عمومی: طرح متوقف نشده است

سوم تیر ماه بود که با ورود دادستانی به ماجرای فعالیت نانوایی های غیر مجاز، طرح ضربتی سامان دهی واحدهایی که مستقیم با سلامت شهروندان در ارتباط بودند ولی عملا تحت نظارت هیچ دستگاهی فعالیت نکرده و به نوعی خود مختار بودند آغاز شد. در همین باره گزارشی با عنوان «آغاز طرح ضربتی برخورد با هزار نانوایی غیر مجاز در مشهد» در صفحه پیگیری حرف مردم همزمان با آغاز طرح منتشر شد و با توجه به دستور معاون دادستان  مشهد در حوزه پییشگری از وقوع جرم، معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولی سامان دهی طرح مذکور تعیین شد.از تیر تا آذرماه، طرح سامان دهی نانوایی های بدون پروانه روی ریل خود قرار داشت و ایستگاه های پیش روی این قطار که سال ها در ایستگاه اول خود متوقف مانده بود با سرعت پشت سر گذاشته شد. طرح آن قدر دقیق بود که اتحادیه مربوط با هماهنگی کار کارشناسان اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در چهار ماه اول اجرای آن برای بیش از 300 نانوایی غیر مجاز، پس از رفع موانع کار، پروانه فعالیت صادر کرد. صدور این تعداد پروانه فعالیت در حالی بود که اتحادیه نانوایان مشهد برای صادر کردن 10  پروانه فعالیت در ماه هم با مشکلات فراوانی مواجه بود.با گذشت حدود هشت ماه از طرح بزرگ سامان دهی نانوایی های بدون مجوز که به صورت قارچ گونه ای در حال افزایش بودند، خبرهای ضد و نقیضی از توقف این طرح به گوش می رسد.

اتحادیه نانوایان: اماکن کار را رها کرده است

در این باره «براتی» رئیس اتحادیه نانوایان مشهد در تشریح آخرین وضعیت این طرح، به خراسان رضوی می گوید: طرح مذکور به واسطه متوقف شدن روند اجرایی پلمب واحدهای غیر مجاز متوقف شده چرا که اداره نظارت بر اماکن بیش از دو ماه است که کار را رها کرده است. وی درباره فعالیت نکردن نیروهای مستقر اداره نظارت براماکن عمومی در اتاق اصناف می گوید: مدتی پیش که برای پیگیری برخی موارد به اتاق اصناف مراجعه کردم متوجه شدم نیروهای اجراییات اداره نظارت بر اماکن عمومی دیگر در محل اتاق اصناف حضور ندارند و به اداره نظارت بر اماکن نقل مکان کرده اند.وی می افزاید : دو ماه قبل فهرست باقی مانده نانوایی های غیر مجاز را به اداره اماکن ارسال کردیم اما از آن تاریخ تا کنون  اقدام جدیدی  برای برخورد با واحدهای غیر مجاز نشده است.

سامان دهی جلوی استثمار نیروی کار را گرفت

با توجه به اظهارات رئیس اتحادیه نانوایان مشهد، به سراغ معاون اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می رویم. «علی باخرد» ابتدا به هدف اصلی طرح اشاره می کند و می گوید: هدف اصلی اجرای طرح سامان دهی نانوایی های غیر مجازی بود که در شهر مشهد به صورت غیرمجاز رو به افزایش بود.وی ادامه می دهد: به هیچ وجه هدف ما و دستگاه قضایی ایجاد مانع در راه اشتغال زایی نبود و تنها سامان دهی و کار قانونی مد نظر بوده است.وی می افزاید: بسیاری از شیوه های به کارگیری نیرو در نانوایی های غیر مجاز به نوعی استثمار و ظلم در حق کارگر بوده است و زیر نظر هیچ مرجع قانونی نیست.باخرد اظهار می کند: در این میان به مواردی برخوردیم که افراد سرپرست خانوار را در ازای حقوق 400 هزار تومانی در ماه و بدون هیچ ضابطه ای در نانوایی ها به کارگرفته اند، این در حالی است که طبق قانون هیچ واحد صنفی نباید بدون پروانه کسب فعالیت صنفی داشته باشد.

با این طرح تهدیدها به فرصت تبدیل شد

معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به گوشه ای از نتایج اجرای طرح اشاره می کند و در این زمینه می گوید: با اطمینان می توان گفت از تیرماه امسال که طرح سامان دهی نانوایی های غیر مجاز در شهر با دستور مستقیم قاضی «بخشی محبی» معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز استان کلید زده شد، اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولی اجرای طرح سامان دهی معرفی شد.وی تصریح می کند: در کنار آن که تمامی واحدهایی که پروانه فعالیت دریافت کردند در چهارچوب قانونی و با رعایت بهداشت به فعالیت خود ادامه می دهند، امنیت شغلی به مراتب بالاتری هم برای افراد به کارگرفته شده در نانوایی های مذکورایجاد شد.وی اظهار می کند: با اجرای این طرح نانوایی هایی که بدون ضابطه و رعایت قوانین و بهداشت فعالیت می کردند، به فرصتی برای اشتغال زایی تبدیل شد، ضمن این که بستر مناسبی برای دریافت پروانه فعالیت برای این واحدها فراهم شد.

باخرد درباره مشکلات پیش روی طرح نیز این گونه می گوید: طرح مذکور در چند ماه اول منسجم پیش رفت و دستگاه های متولی مانند اتحادیه نانوایان و اداره نظارت بر اماکن عمومی که طبق قانون وظیفه ارسال اخطار ، پلمب و ...را برعهده داشتند، همکاری مناسبی داشت و حدود 70 درصد از نانوایی های غیر مجاز شهر مشهد پروانه فعالیت دریافت کردند.وی می گوید: در آن زمان تصور می کردیم اگر طرح با همان شتاب پیش برود، در کمتر از شش ماه ماجرای سامان دهی نانوایی های غیر مجاز به پایان خواهد رسید و می توانیم پایان طرح سامان دهی را اعلام کنیم.وی می افزاید: در ادامه روند اجرا، بنا به دلایلی سرعت اجرای طرح گرفته شد تا جایی که امروز شاهد توقف کامل آن هستیم.معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می گوید: براساس مسئولیتی که از سوی دستگاه قضایی به ما محول شده بود موضوع را بررسی کردیم و علت توقف طرح را از اتحادیه جویا شدیم و اتحادیه نانوایان مدعی شد تا زمانی که ابزاری مانند پلمب واحد های غیر مجاز را نداشته باشیم، اعمال قانون و اجرای طرح دشوار است.وی ادامه می دهد: برای ادامه طرح، همکاری قانونی که باید از سوی اداره نظارت بر اماکن با اتحادیه صورت پذیرد، انجام نشد.وی تصریح می کند: برای پیشبرد کار، اتحادیه نانوایان فهرست واحدهای بدون پروانه را شناسایی و اخطارهای مربوط را هم ارسال کرد تا واحدهای باقی مانده برای دریافت پروانه اقدامات لازم را انجام دهند اما واحدهای مذکور به پیگیری ها توجهی نشان ندادند.باخرد می افزاید: برهمین اساس فهرست مربوط طبق قانون به اجراییات اداره اماکن تحویل داده شد  تا برای پلمب آن ها اقدام شود اما حدود دو ماه است که برای پلمب واحدهای مذکور اقدامی نشده و همکاری اداره نظارت بر اماکن متوقف شده است.وی تشریح می کند: با توجه به تکلیفی که از سوی مقام محترم قضایی به عهده ما گذاشته شد، گزارش روند اجرای طرح طی روزهای آینده به دستگاه قضایی ارسال خواهد شد تا معاون محترم دادستان در این باره تصمیم گیری های لازم را در دستور کار قرار دهد.

 

روزنامه شهرآرا؛

خط٢ آماده اتصال به خط یک

متروی مشهد تا نوروز، شمال شهر را به جنوب و شرق شهرمتصل می‌کند

«شهرداری مشهد تعداد زیادی پروژه‌ بزرگ از جمله یک «مگاپروژه» در دست اجرا دارد که آن قطارشهری است. اولویت من تکمیل خطوط قطارشهری است زیرا نقش بسیاری در زندگی مردم خواهد داشت.» این جملات اولین اظهارنظرهای شهردار منتخب لیست امید در نخستین نشست خبری خود بود که از عزم جدی سکان‌دار جدید شهر برای تسریع در تکمیل خطوط متروییِ دومین کلان‌شهر کشور حکایت داشت و لازمه تحقق این امر ساخت ایستگاه‌های میدان سعدی و میدان شریعتی بود. خط ٢ قطار شهری مشهد به طول ۵/١۴ کیلومتر با ١٣ ایستگاه از انتهای خیابان طبرسی شمالی در شمال شهر شروع می‌شود و تا شهرک سلامت در جنوبی‌ترین نقطه مشهد ادامه می‌یابد. در دوران مدیریت شهری گذشته این خط تا ایستگاه میدان شهدا افتتاح شد اما به دلیل اینکه سیستم ایمنی و وسایل جانبی آن نصب نشده بود و از طرفی به اندازه کافی واگن نداشت، تاکنون عملاً بدون استفاده باقی مانده بود. خرداد‌ماه ٩۶ موعدی بود که بر‌‌اساس برنامه‌های مدیریت شهری گذشته، قرار بود خط یکِ قطار شهری مشهد به خط ٢ برسد اما تنها در حد وعده باقی مانده و عملیاتی نشد تا اینکه مدیریت شهری جدید کار خود را آغاز و از همان ابتدا تکمیل خطوط قطار شهری را از اولویت‌های خود اعلام کرد و وعده اتصال خط یک و ٢ قطار شهری تا پایان امسال را مطرح کرد.

حالا این وعده یک گام به عملی شدن نزدیک‌تر شده است و آخرین روز کاری هفته گذشته، تست‌های مقدماتی برای این اتصال با حضور تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، ریاضی، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر و جمعی از مدیران شهری انجام شد و تا پایان سال با بهره‌برداری از ایستگاه سعدی و شریعتی خط ٢، شهروندان می‌توانند از شمالی‌ترین نقطه شهر به شرق و جنوب مشهد سفر کنند.

مسدود شدن آسمان به رامسر‌و‌گرگان

 پرواز هواپیماهای ATR 72 آسمان تا اطلاع ثانوی متوقف شد

سقوط هواپیمای مسافربری ATR72 شرکت هواپیمایی آسمان با شماره پرواز۳۷۰۴ که از تهران به مقصد یاسوج درحال حرکت بود در روز یکشنبه هفته گذشته، ایران را عزادار و بار دیگر افکار عمومی را به‌سمت فرسودگی زیاد ناوگان هوایی کشور معطوف کرد.

در همین راستا روز گذشته خبری در رسانه‌ها درباره دستور سازمان هواپیمایی کشور مبنی‌بر توقف پروازهای هواپیماهای مسافربری ATR72 منتشر شد تا ابعاد مختلف این پرونده دقیق‌تر بررسی شود.

به گزارش شهرآرا، سازمان هواپیمایی کشوری، این خبر را در وب‌سایت رسمی خود نیز بارگذاری کرده و احتمال از‌سرگیری پرواز هواپیماهای مسافربری ATR72 شرکت هواپیمایی آسمان را که سن زیادی دارند، موکول به انجام تست‌های لازم پروازی کرده است.

در این گزارش آمده است: «با بررسی همه‌جانبه علل وقوع سانحه هوایی اخیر و به‌منظور اطمینان از ارتقای ایمنی پروازهای این نوع هواپیما، لازم است به‌طور موقت و تا

اطلاع ثانوی، پروازهای ATR مدل ۲۰۰ و ۵۰۰ شرکت هواپیمایی آسمان متوقف شود تا سازمان هواپیمایی در فرصت مناسب بررسی لازم را انجام دهد.»

توقف پروازهای مشهد به رامسر و گرگان

مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی آسمان در شهر مشهد نیز در‌این‌باره از باطل‌شدن پروازهای هواپیماهای مسافربری ATR72 این شرکت بنا به دستور

سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد و تمکین از این دستور را موضوعی دانست که باید اجرایی شود.

یاسر حوتی با اشاره به باطل‌شدن پرواز روز گذشته شرکت هواپیمایی آسمان از مقصد مشهد به رامسر گفت: تاکنون هفته‌ای چند پرواز از فرودگاه

شهید‌هاشمی‌نژاد مشهد به مقاصد فرودگاهی رامسر و گرگان انجام می‌شده که با دستور فعلی سازمان هواپیمایی کشوری، این پروازها متوقف شده است.

وی ادامه داد: پرواز روز جمعه مشهد-‌رامسر، نخستین پروازی بود که به‌دنبال این دستورالعمل کشوری، کنسل شد و به احتمال زیاد پرواز روز یکشنبه این هفته مشهد-‌گرگان نیز باطل خواهد شد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

قهرمانی خراسان رضوی در مسابقات جودو کارگران کشور

مسئول اداره تربیت بدنی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: 17 تیم شامل 150 ورزشکار از استانهای مختلف کشور در این رقابتها شرکت کردند.

حمیدرضا محمدی افزود: بعد از خراسان رضوی تیم اصفهان دوم شد و تیم مازندران به مقام سوم رسید.

وی گفت: این مسابقات در هفت وزن منهای 60 کیلوگرم، منهای 66 کیلوگرم، منهای 73 کیلوگرم، منهای 81 کیلوگرم، منهای 90 کیلوگرم، منهای 100 کیلوگرم و به علاوه 100 کیلوگرم و در سالن ورزشی شهید بابانظر مجموعه ورزشی کارگران مشهد برگزار شد.

 

فارس خراسان رضوی؛

اکران مردمی فیلم «بدون تاریخ، بدون امضاء» در مشهد برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، شامگاه گذشته اکران مردمی فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» با حضور احسان علیخانی و وحید جلیلوند در سینماهای هویزه و آفریقای مشهد با استقبال بسیار مردم مشهد برگزار شد.

وحیدجلیلوند کارگردان این فیلم در این مراسم با ابراز خرسندی نسبت به اکران عمومی فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» در سینماهای مشهد، اظهار داشت: این فیلم داستان تلخی دارد و بی تردید، تماشاگران با تماشای این فیلم خاطرشن مکدر می شود.

وی ادامه داد:  قبل از این دعوت‌ها و اکران‌های مردمی، احسان علیخانی پرسید، قصه این فیلم واقعیت زندگی ماست و تلخ است، چرا  مردم باید بیایند و این فیلم تلخ را تماشا کنند؟، من در پسخ به سئوال گفتم، همه یا بخشی از مردم، آدم‌های درون این فیلم هستند.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

سهم زنان در مدیریت خراسان رضوی چقدر است؟

عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد سهم زنان در مدیریت خراسان رضوی را تشریح کرد.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان شهناز رمارم در برنامه «اشاره» که شب گذشته از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهارکرد: اگرچه از دوران انقلاب تاکنون نرخ باسوادی زنان از 35 درصد به 89 درصد افزایش و فاصله باسوادی زنان و مردان از 24 درصد به 10 درصد کاهش یافته است و حتی زنان در تحصیلات دانشگاهی از آقایان پیشی هم گرفته‌اند اما هنوز در عرصه اعتماد به زنان در جایگاه‌های مدیریتی کمبود داریم.

وی ادامه داد: از 200 مدیرکل استان تنها سه نفر از بین بانوان انتخاب شده‌اند و از حدود 5000 شغل مدیریتی در استان تنها 73 مدیر زن داریم که از این موارد 50 نفر در سِمت مشاور امور بانوان فعالیت می‌کنند و تنها سه مدیرکل زن در استان داریم.

عضو شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه «انقلاب اسلامی موجب هویت بخشی و بالا رفتن اعتماد به نفس بانوان در عرصه‌های اجتماعی شده است و بانوان از متن به حاشیه آمده‌اند»، خاطرنشان کرد: در زمان نهضت معمار کبیر انقلاب زنان را دوشادوش مردان خواندند و این موضوع باعث شد تا زنان در عرصه‌های تاریخی نقش آفرینی کنند. امام خمینی (ره) فرمودند این خرابه‌ای که تحویل گرفته‌ایم  را نمی‌توان فقط به دستان مردان ساخت. قانون اساسی هم فرصت‌های برابر و خوبی در اختیار بانوان قرار داده است و این انگیزه و اعتماد به نفس حاصل از نظرات امام و قانون اساسی بستری را فراهم کرد که زنان ما از آن به خوبی استفاده کردند.

وی اضافه کرد: مشارکت بانوان در تمام عرصه‌ها ادامه یافت، به گونه‌ای که در انتخابات سال جاری در شهر مشهد مشارکت زنان از مردان پیشی گرفت.

رمارم اجازه مردان و در واقع پدران را برای تحصیل دختران اولین قدم این افزایش سطح تحصیلات و مشارکت زنان در جامعه خواند و گفت: زمانی که خیرین مدرسه ساز هم می‌بینند در محلی مدرسه دخترانه وجود ندارد به ساخت آن همت می‌گمارند.

انتهای پیام/