محمدحسن آصفری عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: توجه به منطقه آسیا موضوع اساسی و مهمی است چرا که در غرب و شرق آسیا منابع ارزشمندی وجود دارد که اگر دولت سرمایه‌گذاری‌های خودش را روی این بخش‌ها معطوف کند یقیناً راهکار مناسبی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی علیه کشور است.

وی افزود: به‌اندازه‌ای که به برجام پرداختیم و وقت کشور را صرف آن کردیم خروجی نداشته است و اگر به همان اندازه به منطقه آسیا اهمیت داده می‌شد می‌توانست فرصتی خوب برای جایگزینی آن باشد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سفر روحانی به هند با توجه به ارتباطی که با این کشور داریم و با توجه به موقعیت هند و ارتباط آن با آب‌های آزاد فرصت خوبی در راستای جذب سرمایه‌گذاری و مبادلات دوطرفه اقتصادی است.

وی افزود: مبادلات اقتصادی باید مسیر دوطرفه باشد و کشور را به منطقه‌ای برای واردات هند تبدیل نکند.

آصفری با بیان اینکه هند دارای جمعیت مسلمان بسیاری است و می‌توان در راستای اعمال سیاست‌های فرهنگی و دینی مؤثر باشد تصریح کرد: سفر آقای روحانی در این موقعیت هرچند خیلی دیر رخ داد اما می‌تواند دارای اثرات مثبتی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد به‌شرط اینکه توجه به اقتصاد دوسویه شود.

وی افزود: در ارتباط با برخی کشورها ما صرفاً واردکننده خوبی هستیم اما سهم صادرات بسیار ناچیز است که امیدواریم در مورد هند و بازار اقتصادی این کشور تکرار نشود.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: اینکه دولت صرفاً توجه ویژه‌ای به برجام داشته و از کشورهای همسایه غفلت کرده است، نوعی ایراد اساسی است لذا روحانی با سفر به هند به دنبال پوشاندن ناکارامدی اقتصادی برجام است.

وی افزود: دستگاه دیپلماسی آن‌قدر که به مسائل حاشیه‌ای پرداخته به مسائل دیپلماسی اقتصادی نپرداخته است و دستگاه دیپلماسی می‌تواند تلاش مضاعف برای ارتباط با سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف برای جذب سرمایه‌گذار داشته باشد.

آصفری گفت: جایگاه خالی بخش اقتصادی وزارت خارجه در سفارت‌خانه‌ها سبب شده که تلاش خوبی برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری در خارج از کشور انجام نشود و این معضل را در پسابرجام نیز بیشتر و پررنگ‌تر شاهد هستیم.

وی با اشاره به اهمیت دیپلماسی اقتصادی در دور زدن تحریم‌ها افزود: بایستی زمان بیشتری روی موضوعات مو.رد تأکید رهبر معظم انقلاب در این راستا برای پیشرفت اقتصادی صرف شود.

انتهای پیام/