به گزارش صبح توس؛  تعداد 257 نفر از اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی به رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، در خصوص درخواست وی در روز 22 بهمن برای رفراندوم قانون اساسی نامه سرگشاده‌ای نوشته‌اند که به شرح ذیل است. 

 

باسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی

 

با سلام و تحیت به استحضار می‌رساند درحالی انقلاب اسلامی وارد چهل سالگی خود می‌شود که از اولین روزهای پیدایش نهضت اسلامی علیه استبداد و استکبار تا شکل‌گیری و استقرار نظام جمهوری اسلامی مردم همیشه و در همه صحنه‌ها حضوری تعیین‌کننده و بی‌بدیل داشته اند و بر هیچ منصف مطلعی پوشیده نیست که حکومت جمهوری اسلامی ایران در ردیف مردمی ترین نظام های سیاسی معاصر است که هم در قانون و سیاست گذاری ها و همچنین در عرصه عمل این را نشان داده است. انقلاب اسلامی در این سال ها علی رغم تمام هجمه‌های خارجی و سوء تدبیرهای برخی از کارگزاران داخلی به دلیل حضور مؤثر و نقش‌آفرین مردم و هدایت‌های رهبری خردمند انقلاب محکم و استوار مسیر پیشرفت و سازندگی را طی نموده و خواهد نمود ان‌شاالله.

 

جناب آقای رئیس جمهور؛

 

جنابعالی برای سومین بار موضوع استفاده از همه‌پرسی را در سخنرانی مراسم 22 بهمن ماه در میدان آزادی تهران مطرح نمودید. همه‌پرسی یکی از سازوکارهای تجلی اراده مردم در نظام‌های مردم سالار است لیکن طرح آن بایستی در بستر و با درنظر گرفتن شرایط جامعه و نیازها و مطالبات اصلی مردم صورت گیرد. سؤال اینجاست که طرح همه پرسی از سوی شما در چه زمان‌هایی و با چه هدفی صورت گرفته است؟! ملت شریف ایران می‌داند برای اولین بار، پس از بازگشت از دومین سفر خود به نیویورک، در فضای ملتهب ایجادشده، علیه تماس و مذاکره با آمریکا، در جلسه هیات دولت موضوع نظرسنجی از مردم را مطرح کردید. همچنین برای دومین بار در دی ۹۳ در اوج انتقاد از مذاکرات برجام، در اولین کنفرانس اقتصاد ایران، موضوع همه‌پرسی را مطرح فرمودید.

 

طرح سومین همه‌پرسی آیا جز اینست که با هدف حاشیه‌سازی برای پنهان کردن واقعیت‌ها و این بار همزمان با اوج‌گیری اعتراضات و مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم و اعتراض به عدم اقدام موثر در مقابله با افزایش قیمت دلار مطرح نمودید؟ آیا تصور نمی‌کنید طرح درخواست همه پرسی در جمع سیل خروشان مردم تهران و در روزی که ده‌ها میلیون مردم برای جشن سی و نهمین سال تولد انقلاب و در واقع تجدید پیمان با شعارهای اصلی و آرمان‌های انقلاب و تایید راه راستین حرکت انقلاب اسلامی به میدان آمده‌اند بی‌احترامی به حماسه حضور ملت شریف ایران است؟!

 

نکته قابل توجه، ورود زود هنگام جنابعالی به انتخابات و طرح موضوعاتی از قبیل شیوه احراز صحت، سلامت و شایستگی‌ها و حضور همه سلیقه‌ها و جناح‌ها در انتخابات بود و به نظر می‌رسد علاوه بر فرار به جلو با هدف عدم پاسخگویی به مطالبات برحق و جدی مردم و  جامعه، طرح آدرس غلط با هدف امتیاز گرفتن در موضوع سرنوشت ساز انتخابات مجلس آینده می‌باشید.

 

بررسی تاریخچه برگزاری همه‌پرسی پس از انقلاب اسلامی نشان از آن دارد که تاکنون در سه مرحله از تجربه همه پرسی به منظور تثبیت نظام جمهوری اسلامی استفاده شده است. نخستین همه پرسی در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در روزهای دهم و یازدهم فروردین 1358 با موضوع جمهوری اسلامی اتفاق افتاد.

 

دومین رفراندوم در دوازدهم آذر 1358، نخستین همه‌پرسی قانون اساسی تدوین شده پس از انقلاب اسلامی برگزار شد. سومین رفراندوم در ۶ مرداد ۱۳۶۸، بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی با اکثریت آراء، از سوی مردم تایید شد.

 

ابوالحسن بنی صدر اولین کسی بود که درتاریخ 31 اردیبهشت 1360 درخواست برگزاری رفراندوم را مطرح نمود، که پاسخ شهید بهشتی در تاریخ 7 مرداد1360 این گونه بود که « طرح مسئله رفراندوم به منظور تضعیف جمهوری اسلامی، تضعیف قانون اساسی، مجلس و دولت (شهید رجایی) است و ملت ما باید توجه داشته باشد.»

 

آخرین نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنیم دیدگاه جنابعالی در مورد قانون اساسی جمهوری اسلامی و ظرفیت‌های آن در موقعیت کنونی کشور می‌باشد.

 

« قانون اساسی معیار ماست. این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت‌های قانون اساسی‌مان عمل کنیم.»

 

با مروری بر ظرفیت اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی (وظائف و اختیارات رهبری) برای ایجاد تغییر و تحول و حل مشکلات و معضلات کشور، به بررسی تلاش صورت‌گرفته برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌ها، خواهیم پرداخت.

 

بند ۱- تعیین‌ سیاست‌های کلی‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ پس‌ از مشورت‌ با مجمع تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌. ( تاکنون رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از 30 سیاست کلی نظام را ابلاغ نموده‌اند.)

بند ۲- نظارت‌ بر حسن‌ اجرای‌ سیاست‌های‌ کلی‌ نظام‌. ( رهبر معظم انقلاب اسلامی این وظیفه خود را به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار نمودند تا مجمع تشخیص مصلحت نظام با ساز و کار مصوب، گزارش نظارت خود را به رهبر معظم انقلاب ارائه نماید.)

بند ۳- فرمان‌ همه‌ پرسی‌. (علی‌رغم تاکیدات مکرر، مبنی بر ضرورت برگزاری همه پرسی، تا کنون هیچ گونه لایحه‌ای در خصوص همه‌پرسی از سوی دولت به مجلس فرستاده نشده است تا پس از اخذ دو سوم آراء، نوبت به صدور فرمان همه‌پرسی گردد.)

بند ۷- حل‌ اختلاف‌ و تنظیم‌ روابط قوای‌ سه‌ گانه‌. (دستور تشکیل هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم قوای سه گانه به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی در مرداد سال 1390)

بند ۸- حل‌ معضلات‌ نظام‌ که‌ از طرق‌ عادی‌ قابل‌ حل‌ نیست‌، از طریق‌ مجمع تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌.

بند 10- عزل‌ رئیس‌جمهور با در نظر گرفتن‌ مصالح‌ کشور پس‌ از حکم‌ دیوان‌عالی‌ کشور به‌ تخلف‌ وی‌ از وظایف‌ قانونی‌، یا رأی‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ عدم‌ کفایت‌ وی‌ بر اساس‌ اصل‌ هشتاد و نهم‌. (عزل بنی صدر از ریاست جمهوری توسط حضرت امام خمینی (ره))

 

با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد خصوصیت‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌فرمایند: یکى از ویژگی‌هاى ممتاز قانون اساسى، قدرت انعطاف و انطباق با شرایط و تحولات است و براى خروج از معضلات و تنگناها و استفاده‌ بیشتر از نظرات افراد خبره و صاحب‌نظران راه‌حل‌هاى عملى ارائه نموده است، از این رو این سوال اساسی مطرح می‌شود که رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی، آیا تلاش نموده و یا توانسته است از تمامی ظرفیت‌های موجود در قانون اساسی، برای تحقق آن، بهره لازم را ببرد یا اینکه بارها، با استفاده ابزاری از حربه همه‌پرسی سعی نموده با فرافکنی زمین بازی مطالبات اصلی مردم را با موضوعات دیگر جا به جا نماید؟  

 

سخن پایانی اینکه جناب آقای روحانی عزیز؛ ما به عنوان نخبگان دانشگاهی از جنابعالی می‌خواهیم ضمن عمل به وظایف قانونی خویش در راستای تحقق وعده‌های انتخاباتی که رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان و فراهم نمودن بسترهای لازم جهت رونق تولید و شکوفایی اقتصادی و اعتلای عزت و اقتدار ایرانی در جهان بکوشید و از پرداختن به حاشیه‌ها پرهیز نمائید که به صلاح شما و کشورمان نیست. اساتید دانشگاه با تمام توان آمادگی دارند در این مسیر شما را یاری رساند.

 

والسلام علی عبادالله الصالحین

257نفر از اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی

 

انتهای پیام/