به گزارش صبح توس؛ تسویه چمدانی درآمدهای صادراتی، تحول توس فقط با ٢۵ میلیارد تومان، بازگشایی راه آهن نیشابور- مشهد، تخم‌مرغ وارداتی وارد خراسان رضوی نشده‌است و هزینه 15 هزار میلیاردی انتقال آب از دریای عمان به مشهد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

تسویه چمدانی درآمدهای صادراتی

صادرات به عنوان یکی از نیرو های محرکه اقتصاد استان که امکان استفاده از ظرفیت نامحدود بازارهای دیگر کشورهای آسیای میانه و افغانستان را در کنار خود دارد، همیشه مطرح بوده است. بااین حال در کنار این ظرفیت بی نظیر، خراسان رضوی از دیر باز در این بخش با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده و می کند. از موضوع دریافت مالیات برارزش افزوده گرفته تا بحث های امنیتی در افغانستان و مشکلات سیاسی در برخی کشورهای آسیای میانه که به کاهش روابط تجاری با این کشورها منجر شده است .

چند روز پیش هم رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان، از یکی دیگر از مشکلات صادرکنندگان استان سخن گفت و اظهارکرد: هیچ یک از صادرکنندگان خراسان رضوی امکان استفاده  از صندوق ضمانت صادرات و ال‌سی یا گشایش اعتبار را ندارند و مجبورند کالاهای خود را به صورت امانی به بازارهای هدف صادر کنند و از این نظر با بازرگانان دیگر استان ها متفاوتند.

جنس را می دهیم تا بفروشند، بعد پولش را پرداخت کنند

محمدحسین روشنک در تشریح دقیق تر این موضوع با اشاره به این که بیشتر مشتری های تجاری استان در کشورهای آسیای میانه و افغانستان هستند،در گفت و گو با خراسان رضوی می گوید:اصولا این کشورها سیستم بانکی مرتبی ندارند و از طرفی هم مدت هاست که امکان گشایش اعتبار  در استان وجود ندارد، چون کشورهای هدف صادراتی ما سیستم بانکی و سوئیفت ندارند و ما مجبوریم به صورت امانی تجارت کنیم.

وی ادامه می دهد: حتی در بحث صادرات زعفران که ما مشتری های متعددی در کشور های عربی از جمله امارات داریم،  کالا را برای افرادی که به طور واسطه در آن جا حضور دارند، ارسال می کنیم اما این افراد وجه کالای صادراتی ما را همان روز نمی دهند و وقتی آن ها را می فروشند و پس از آن که سهم توافقی خودشان را از این واسطه‌گری برمی دارند، بقیه پول آن را از طریق صرافی ها یا به صورت چمدانی به صادرکننده اصلی در استان تحویل می دهند.  روشنک درباره این که آیا چنین روشی باعث کاهش سود صادرکننده یا افزایش قیمت تمام شده برای واردکننده اصلی نمی شود، می افزاید: صادرکنندگان استان راه دیگری ندارند.

 کالا در کشور مبدأ، با فروشنده و خریدارخارجی مشخص اظهار می شود ولی عملا چنین نیست و وارد کننده نماینده ای است که وظیفه فروش و وصول پول محموله را دارد. رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان با بیان این که ما ظاهرا جنس را صادر کردیم و بر همین اساس ظاهرا اظهاریه پرمی کنیم ولی عملا این اتفاق رخ نمی دهد، درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این کار می گوید: مگر دلار صادرات، چطور وارد کشور می شود؟ از راه غیر قانونی.

شما اگر بخواهید روال قانونی داشته باشیم باید اول گشایش اعتبار و بعد به استناد این گشایش اعتبار، کالا را صادر کنید و بعد از آن وارد کننده با تحویل بار، پول را از طریق بانک برای ما بفرستد که هم اکنون ما امکان استفاده از چنین روش هایی را نداریم البته این موضوع درباره کشورهای آسیای میانه و افغانستان از گذشته چنین بوده است.

صادرکننده راهی جز پذیرش ریسک بالا ندارد

روشنک با بیان این که بیشتر این افراد، مورد اعتماد شرکت های صادرکننده هستند، این روش صادرات را دارای ریسک بالایی می داند و تاکید می کند: صادرکننده برای این که بتواند ریسک کند، بخشی از کارهایش براساس قوانین کشور خودمان غیرقانونی است، یعنی همین انتقال پول غیر قانونی است، چه در ایران و چه در کشور مقصد .

 از طرف دیگر مشکلاتی در کشور مقصد ممکن است  پیش بیاید و واردکننده پول محموله را ندهد، مشکلاتی مثل ورشکستگی شرکت واردکننده یا مثلا هر دلیل دیگر.در چنین وضعیتی  شرکت ایرانی هیچ کاری نمی تواند بکند و این نوع تجارت ریسک بالایی برای صادرکنندگان خراسان رضوی دارد. وی ادامه می دهد: ما شیوه دیگری برای صادرات نداریم و از قدیم هم نداشتیم . از زمان تحریم ها نیز اوضاع بدتر شد.

البته صندوق ضمانت صادرات هم می تواند برای پایین آوردن ریسک این گونه صادرات کمک کند ولی این صندوق برای کشورهای آسیای میانه و افغانستان یا چنین ضمانتی را ارائه نمی دهد یا قیمت ضمانت آن قدر بالاست که برای صادرکننده اصلا مقرون به صرفه نیست.در نتیجه صادرکننده مجبور است خودش این ریسک را بپذیرد.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اذعان می کند: ما هنوز نتوانسته‌ایم حمایت از صادرات را تبدیل به یک فرهنگ کنیم و این فرهنگ را که صادرات محور توسعه اقتصادی است ، نتوانستیم جا بیندازیم.

درخواست کاهش تعرفه دادیم ولی هنوز جوابی دریافت نکرده ایم

پس از دریافت اظهارات رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان به عنوان نماینده بخش خصوصی، به سراغ رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به عنوان متصدی بخش دولتی سامان دهی و حمایت از صادرات می رویم .

محمدعلی امیرفخریان با تایید وجود مشکلات برای انتقال وجه بین صادرکنندگان استان و کشورهای هدف، می گوید :بحث های بانکی در حد ملی باید پیگیری شود و در حیطه اختیارات ما نیست.

امیرفخریان درباره بحث قیمت بالای صندوق ضمانت صادرات نیز تصریح می کند: تمام شرکت های بیمه گذار براساس ریسک منطقه ای در کشورهای هدف تعرفه های مشخصی را تعیین می کنند، به این معنا که هر کشوری شرایط اجتماعی و امنیتی مطلوب تری داشته باشد، ریسک در آن کشور کمتر و بالطبع هزینه تعرفه ضمانت پایین تر خواهد بود.

با وجود این، ما برای حمایت از صادرکنندگان استان در این زمینه مکاتباتی با صندوق ضمانت صادرات داشتیم و درخواست کردیم تا تعرفه ها را نسبت به بازارهای هدف خراسان رضوی، کاهش دهند که البته با گذشت حدود دو ماه از ارسال این نامه، هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با اشاره به سفر اخیر استاندار به جمهوری تاتارستان، می افزاید:  طی این سفر توافقات اولیه بین بانک آن کشور و موسسه ملل صورت گرفت تا امکان نقل و انتقال مالی بین دو منطقه مهیا شود.

 

روزنامه شهرآرا؛

تحول توس فقط با ٢۵ میلیارد تومان

هرچند نگاه اعضای پنجمین شورای شهر مشهد به منطقه تاریخی و پرافتخار توس، بارقه‌های امید را در دل همه پارسی‌زبانانی که دوستدار حکیم سخن هستند، روشن کرده است، شهر زادگاه و مدفن فردوسی بزرگ همچنان از بی‌مهری و کم‌توجهی مسئولان اصلی متولی سامان‌دهی به این محدوده رنج می‌برد. چهارمین نشست تخصصی سومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی نیز درکنار مرور دوباره ظرفیت‌های متعدد گردشگری و زیارتی شهر مشهد، به موضوع مغفول‌مانده «رسیدگی به منطقه تاریخی توس» پرداخت تا از این رهگذر، چالش‌ها و نارسایی‌های این بخش را در بوته نقد و بررسی قرار دهد.به گزارش شهرآرا، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد که دل پری از بی‌مهری مسئولان ذی‌ربط درباره سامان‌دهی وضعیت فعلی این محدوده دارد، در این نشست تخصصی گفت: بی‌توجهی‌های سال‌های گذشته به توس باعث ایجاد چنین وضعیتی برای این منطقه شده است و مدت مدیدی است که این محدوده بی‌نظیر خاک می‌خورد.مسعود ریاضی با بیان اینکه ٨٠‌درصد نتیجه را در هر بخشی میتوان با فقط ٢٠‌درصد تلاش به دست آورد، افزود: این موضوع در بحث گردشگری نیز صدق می‌کند و باید برای بهبود وضعیت کنونی آرامگاه حکیم توس تلاش کنیم.به گفته وی، مشکل سامان‌دهی محدوده تاریخی توس به‌هیچ‌وجه موضوع کمبود اعتبارات نیست و این بروکراسی شدید اداری در بخش‌های مختلف است که بلای این روزهای خانه فردوسی بزرگ شده است.

این عضو شورای شهر در تشریح این مشکل اضافه کرد: فقط به ٢٠ تا ٢۵‌میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا توس متحول شود؛ این مبلغ معادل ساخت فقط ١٠٠‌متر از یک خط قطار شهری است و همین موضوع نشان می‌دهد کلاف سردر‌گم شهر توس به دلایل دیگری به وجود آمده است.ریاضی، ثبت جهانی توس را از‌ مهم‌ترین مطالباتی دانست که برای برون‌رفت از مشکلات فعلی این مجموعه و به‌تبع آن، افزایش شمار گردشگر به مشهد مطرح می‌شود و افزود: بااینکه استاندار خراسان رضوی می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی اثرگذاری داشته باشد، شاهد کمترین واکنش ایشان در‌این‌زمینه بوده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به احتمال انتخاب فردی از رژیم صهیونیستی به‌عنوان رئیس دوره‌ای بخش ثبت آثار جهانی یونسکو گفت: در‌صورت وقوع چنین رخدادی، قطعا کار ثبت جهانی توس با مشکلی جدی مواجه خواهد شد که باید در این زمینه اقدامی بموقع از‌سوی مسئولان سازمان میراث فرهنگی صورت پذیرد.

امید روی تابلوهای شهر

شمایل «شِمر» از فاصله دور هم پیدا بود. در گذر از وکیل‌آباد، هر روز چشم‌مان به صورتش می‌افتاد. سبزی درختان وکیل‌آباد در سرخی تابلویی بزرگ گُم می‌شد. اگر به ترافیک می‌خوردیم، مجبور بودیم لحظات بیشتری با آن ملعون چشم در چشم باشیم.شمر فقط در وکیل‌آباد نبود، در چندین نقطه دیگر شهر هم بالای یک ستون و به پهنای یک تابلوی بزرگ جا خوش کرده بود. با همان شمشیر و جمله‌ای که در کنارش خوانده می‌شد: «تاریخ تکرار می‌شود» یا «شمر زمانه‌ات را بشناس».شمر در خیابان‌های مشهد تنها نبود، «عمر بن سعد» هم هم‌زمان با او در شهر ظاهر شده بود. جای او هم درست مثل شمر، بالای ستون‌ها و در دل یک تابلوی عریض و طویل با همان رنگ قرمز جیغ بود. جمله «تاریخ تکرار می‌شود» در کنار تصویر عمر بن سعد هم دیده می‌شد. شمایلش از دور شبیه یکی از مقام‌های ارشد کشور بود و منتقدان، این تصویرسازی را شیطنت معاونت فرهنگی شهرداری علیه او قلمداد می‌کردند. در عین حال پاسخ دست‌اندرکاران تابلوها این بود که تصویر عمر بن سعد و شمر از سریال مختارنامه بهره برده است، اما تغییرات گرافیکی در عکس مشهود بود و جمله «تاریخ تکرار می‌شود» این برداشت را قوت می‌بخشید.این‌ها تنها تصویرهای حاشیه‌ساز در و دیوارهای مشهد نبودند. تصویر‌ی از یک «دبه» در انتقاد به پایبند نبودن آمریکا به برجام هم مدتی در بیلبوردهای شهری مشهد به نمایش گذاشته شد. در کنار دبه آمریکایی، بیلبوردهای خشن دیگری هم با موضوعات مختلف از سوی معاونت فرهنگی سابق شهرداری مشهد در شهر جانمایی شده بود.رهگذران معابر مشهد بین دود و دم شهر و کلافگی از ترافیک و شلوغی، چشم‌شان به تابلوهایی می‌خورد که پیام آن‌ها، هم تلخ و ناامیدانه بود و هم از آینده‌ای مبهم خبر می‌داد. رنگ‌ها، طرح‌ها و پیام‌های روی تابلوها، با رنگ سیاه و سفید ماشین‌ها و ساختمان‌های بتنی دست به دست هم می‌داد تا چهره شهر از نشاط خالی شود.

شعارزدگی یا عقلانیت

مشهد تنها شهری نبود که چنین تابلوها و تصاویری در جای‌جایش دیده می‌شد. شهروندان پایتخت‌نشین هم دست کمی از شهروندان مشهدی در دیدن این تابلوها نداشتند. تابلوهایی که به نوعی تعصب، خشونت، ناامیدی، شعارزدگی و سیاست‌زدگی را نشان می‌دادند. بیلبوردهای شهری به جای اطلاع‌رسانی از وضعیت شهر و ترویج فرهنگ شهروندی، به محلی برای گزارش از ناهنجاری‌های اجتماعی آمریکا تبدیل شده بودند: «درآمریکا از هر ۵ نوزاد، ۲ نوزاد نامشروع به دنیا می‌آیند» ، «از هر ۱۱۰ شهروند آمریکا، یک نفر در زندان است» ، «هر ۹ ثانیه، یک زن آمریکایی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد» و مشهورترین آن، تابلوهای «صداقت آمریکایی» بودند که طرف آمریکایی مذاکره کننده را با یک سگ وحشی و کیف تجهیزات نظامی نشان می‌داد و دست دراز شده به طرف ایرانی، با دست یک موجود اهریمنی شبیه‌سازی شده بود. نقد دیگر، بحث ورود شهرداری به حوزه انتقال پیام‌های سیاسی، سلیقه‌ای و در حمایت از حزب خاص بود. اینکه چرا شهرداری به جای ترویج فرهنگ شهروندی، اطلاع‌رسانی و چهره‌آرایی شهر در مناسبت‌های تقویمی، به ترویج شعارهای سیاسی می‌پردازد.

این رویه در تهران بیشتر از مشهد صدای منتقدان را درآورد. حتی در بین اعضای شورای شهر مخالفان خود را داشت، اما کار در سال‌های اخیر متوقف نماند و تا قبل از تغییر دوره مدیریت شهری و روی کار آمدن لیست امید در سال ٩۶ ادامه یافت. در مشهد هم تغییر چهره تابلوها و بیلبوردهای شهری از شهریور ٩۶ کلید خورد که آغازگر آن تابلوهای«مشهد، شهر امید و زندگی» بود.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

بازگشایی راه آهن نیشابور- مشهد

محمدهادی ضیائی مهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون راه آهن نیشابور- مشهد و بالعکس باز است و حرکت قطارها در این مسیر طبق برنامه از تهران و مشهد صورت می گیرد.

وی گفت: صبح امروز یک قطار باری که از ایستگاه تربت حیدریه به سمت ایستگاه کاشمر در حرکت بود در منطقه دیزباد در 45 کیلومتری نیشابور از ریل خارج و واژگون شد. در دقایق ابتدایی این حادثه به منظور بررسی ابعاد آن و ایمنی مسیر حدود 15 دقیقه رفت و آمد قطارها در این مسیر دچار وقفه شد.

مدیرکل راه آهن خراسان رضوی افزود: محور شرق شبکه راه آهن خراسان به طرف یزد، اصفهان، شیراز، کرمان و بندرعباس هم اینک برای قطارهای مسافربری باز است.

معاون عمرانی فرمانداری نیشابور نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مسیر راه آهن مشهد - نیشابور که برای زمان کوتاهی دچار حادثه شده بود در سریعترین زمان ممکن باز شد و هم اینک حرکت قطارها در این مسیر بطور عادی در جریان است.

عبدالناصر عرب پور افزود: توقف کوتاه مدت حرکت قطارها در این مسیر فقط به جهت اطمینان از نبود مشکل در مسیر بوده است.

نیشابور در فاصله 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

از مجموع 10 هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور هزار و ۴۰۰ کیلومتر آن معادل ۱۴ درصد در خراسان رضوی قرار دارد. خراسان رضوی بیشترین سهم و رتبه نخست جا به جایی مسافر در ناوگان ریلی کشور را نیز به خود اختصاص داده است. همچنین در مجموع سالانه حدود 4.5 میلیون تن کالا در حوزه ریلی خراسان رضوی جا به جا می شود که حدود ۴۰ درصد آن حمل و نقل داخلی است. با توجه به اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به آسیای میانه از طریق خراسان رضوی و قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی ۶۰ درصد حمل و نقل سالانه ریلی کالای این استان در حوزه بین المللی و در بخش ترانزیت، واردات و صادرات صورت می گیرد.

 

فارس خراسان رضوی؛

تخم‌مرغ وارداتی وارد خراسان رضوی نشده‌است/ توزیع تخم‌مرغ با قیمت 5800 تومان

سید حمیدرضا جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با بیان اینکه قیمت بالای تخم‌مرغ به دلیل عرضه کم و تقاضای بالاست، اظهار کرد: در حال حاضر به خصوص در ایام منتهی به پایان سال به شدت تقاضای تخم‌مرغ افزایش پیدا کرده و عرضه نیز به دلیل تلفات آنفولانزای فوق حاد پرندگان که در سطح کشور اتفاق افتاده به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: بخشی از تخم‌مرغ‌ها با قیمت 5 هزار و 800 تومان از طریق بازارهای شهرداری به دست مصرف کننده می‌رسانیم.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: این تخم‌مرغ‌ها داخلی است و با همکاری اتحادیه مرغ تخم‌گذار برای واحدها تامین و در اختیار واحدها می‌گذاریم.

جوادی یادآور شد: تا امروز تخم‌مرغ وارداتی وارد خراسان رضوی نشده، اما با توجه به عدم تامین تخم‌مرغ با قیمت مصوب توسط واحدهای تولیدی، برای ورود تخم‌مرغ وارداتی به استان برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای تامین میوه شب عید مانند سنوات گذشته نسبت به تامین پرتقال و سیب اقدام کرده‌ایم، گفت: قیمت‌گذاری میوه شب عید در زمان عرضه شروع می‌شود و بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم بازار استان نیز زمان توزیع مشخص می‌شود.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

هزینه 15 هزار میلیاردی انتقال آب از دریای عمان به مشهد

مدیر طرح انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی ازهزینه 15 هزار میلیاردی انتقال آب از دریای عمان به مشهد خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، نصیر گیفانی امروز در نشستی با عنوان «از دریا تا کویر؛ بررسی پیامدهای طرح‌های انتقال آب دریای خزر و عمان و تاثیرات آن بر محیط زیست» که در آمفی‌تئاتر دانشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: برآورد ما از هزینه کل انتقال آب از دریای عمان به مشهد 15 هزار میلیارد تومان است؛ بر این اساس پیش‌بینی می‌شود قیمت هر متر مکعب آب در سیستان و بلوچستان بین 6 تا 7 هزار تومان، در خراسان جنوبی بین 8 تا 9 هزار تومان و در مشهد بین 11 تا 12 هزار تومان تعیین شود.

مدیر طرح انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در قدم اول باید ضرورت انجام این طرح بررسی شود. مطالعاتی که در زمینه منابع آب‌های زیرزمینی در سال 1385 انجام شده نشان می‌دهد از سفره‌های آب‌زیرزمینی 9.6 میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنیم در حالی که تغذیه آن‌ها 8.1 میلیارد مترمکعب است. اختلاف این اعداد کسری 1.5 میلیارد مترمکعب را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: مطالعات سال گذشته نشان می‌دهد که کسری آب به 1.7 میلیارد متر مکعب رسیده است و نتیجه می‌گیریم که تغییر شرایط اقلیمی و خشک‌سالی بر کمبود آب تاثیر گذاشته است. این در حالی است که میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی نسبت به ده سال گذشته به 8.5 میلیارد مترمکعب رسیده است. این موضوع بدین معناست که علی‌رغم استفاده از تکنولوژی، تحت شرایط جبری طبیعت امکان برداشت آب بیش از 8.5 میلیارد متر مکعب وجود ندارد.

معاون مدیریت طرح‌های آبرسانی شرکت مهندسی مشاور توس آب در خصوص امکان برداشت از آب‌های زیرزمینی بیان‌کرد: مشاهدات  سال گذشته نشان می‌دهد، میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی 8.5 میلیارد مترمکعب بوده در صورتی که 6.8 میلیارد متر مکعب تغذیه شده است. با این حال که میزان برداشت آب کاهش یافته، کسری آن افزایش یافته است. با توجه به این روند می‌توان پیش‌بینی کرد که کسری آب بیشتر خواهد شد.

گیفانی افزود: میزان آب منابعی که برای شرب و صنعت قابل استفاده هستند، سالانه حدود 900 میلیون متر مکعب گزارش شده ‌است. نیاز آبی ما برای انتهای دوره طرح، یعنی سال 1420، 750 میلیون متر مکعب پیش‌بینی شده ‌‌است. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برای تامین نیاز به آب در سال‌های آینده نمی‌توانیم تنها به سفره‌های آب زیرزمینی متکی باشیم.

انتهای پیام/