به گزارش صبح توس؛ حیدر یغما، شاعر خشتمال نیشابوری  در سال 1302 در قریه صومعه از روستاهای بخش مرکزی نیشابور دیده به جهان گشود  و دوران کودکی خود را در این روستا سپری کرد.

 

او سواد خواندن و نوشتن نداشت و در جوانی کارگری را پیشه ی خود کرد، سپس به خشتمالی مشغول شد.

 

در سن 34 سالگی صفورا معشوق خویش را برگزید و با وی ازدواج کرد. پس از مدتی تصمیم به سواد آموزی گرفت و ابتدا قرآن را آموخت زیرا معتقد بود که فارسی را از کتاب اکابر شروع کرده است و تخته سیاهش تابلو مغازه ها بود.

 

در خواندن قرآن به درجه استادی رسید که مجمع قرائت قرآن را تشکیل داد و شاگردان زیادی را در این راه تربیت کرد، آنگاه از سال 1342 و در سن 40 سالگی اولین ابیاتش را سرود که درون مایه ی اصلی اشعار نخست وی را، مسائل دینی، مدح ائمه اطهار (س ) و حکایات و روایات مذهبی تشکیل می داد.

 

در سال 1347 اولین مجموعه شعر وی با عنوان ( اشک عاشورا ) به زیور چاپ آراسته شد و در سال 1350 موفق شد با مشکلات فراوان زندگی رباعیاتش را به چاپ برساند.  

 

در سال 1355 نیز نخستین مجموعه غزلیاتش را با همیاری یکی از دوستان متمکن خویش در تهران به چاپ رسانید. در سال 1365 مجموعه ( سیری در غزلیات یغما ) به همت چند تن از دوستان وی به چاپ رسید.

 

یغما در طول 24 سال دوران شاعری خویش بیش از 40 هزار بیت شعر در قالب های غزل، قصیده، مثنوی، ترکیب بند، شعر محلی و رباعی سرود که آخرین شعر وی سه روز قبل از وفاتش سروده شد، تا اینکه در دوم اسفنده ماه 1366 چشم از جهان فرو بست و اهالی فرهنگ دوست و شاعر پرور نیشابور وی را طی مراسمی با شکوه تشییع کرده و در مکانی میان آرامگاه خیام و عطارنیشابوری به خاک سپردند و مقبره ای بر آن بنا نهادند.

 

در وقت سحر که مهر خاور از نور،                                     دُر بار کند دشت و دَر نیشابور

 در گلشن خیام و جوار عطار                                           دیوانه ام ار یاد کنم جنت و حور!

 

پس از درگذشت وی در سال  1373 گزیده ی آثار و اشعار حیدر یغما توسط جواد محقق نیشابوری گردآوری، و در مجموعه ی ( شاعر خشتمال ) به چاپ رسید و در سال 1377" دیوان  حیدر یغما " به  اهتمام  زنده یاد سعید کاویانی سردبیر نشریه صبح نیشابور به زیور طبع آراسته شد و در سال 1385 نیز کتاب "دیوان حیدر یغما" با  تغییراتی توسط فرزندش ابوالفضل یغما  ودر سال 1392 دیوان کامل حیدر یغما توسط مهدی نوروز و جواد محقق نیشابوری به دوستداران فرهنگ و ادب ارائه شد.

 

انتهای پیام/