به گزارش خبرنگار صبح توس؛ نخستین کنگره ملی معماری و عمران شهری با حضور دانشمندان و نخبگان حوزه معماری و عمران از کشورهای استرالیا، انگلستان، عراق، ترکیه و اساتید برجسته کشوری، استانی و محلی به همت موسسه آموزش عالی وحدت تربت جام به مدت دو روز در این شهرستان برگزار شد.

 

در مراسم افتتاحیه کنگره سید محمد حسینی، رئیس موسسه آموزش عالی وحدت تربت جام با اشاره به اهداف برگزاری این کنگره، گفت: هدف از برگزاری این کنگره توسعه پیشرفت معماری و عمران شهری ایران و تربت جام است که با حمایت و پشتیبانی معنوی دولت اجرا می شود.

حسینی افزود: ستاد مرکزی کنگره ملی معماری و عمران شهری بهترین های معماری ایران هستند و با توجه به اینکه معمولا در کنفراس های معماری مقاله زیادی دریافت نمی شود و بیشتر ایده و هنرها ارائه می گردد که البته شاهدیم مقاله های بسیاری دریافت شد.

 

وی با اشاره به مدیریت توانامند مردم در همه عرصه ها تصریح کرد: با برگزاری این کنگره ثابت خواهیم کرد که مردم می توانند شهرها را بسازند و توسعه کشور را باید به اساتید و دانشجویان فعال و متخصص واگذار کرد و حمایت و راهنمایی دولت برای ساختن جامعه مهم هست.

 

رئیس راهبردی کنگره با اشاره به راهبردهای کنفراس و همایش برای منطقه هدف بیان داشت: با برگزاری این گونه نشست ها و معرفی ظرفیت بومی ومحلی می توانیم مناطق گردشگری و تاریخی را به میهمان معرفی کنیم تا منطقه از گمنامی خارج شود.

 

حسینی ابراز کرد: کنگره ملی معماری و عمران بخش های جانبی و کارگاه های مختلفی دارد که می توانند به ارتقاء سطح علمی و رفع مشکلات منطقه کمک کند.

 

در ادامه مرتضی حمیدی، فرماندار تربت جام و رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی معماری و عمران شهری بیان داشت: برای توسعه هر سرزمینی دانشگاه و دانشگاهیان نقش بسیار موثری دارند و آینه تمام نمای فردای جامعه و زیر ساخت همه توسعه ها می باشد.

حمیدی با اشاره به نقش معماری در جوامع عنوان کرد: معماری بخشی از زندگی و آرامش دهنده و تسکین بخش جامعه بشری است.

 

وی با اشاره به اهمیت حفظ معماری اصیل ایرانی و اسلامی تصریح کرد: معماری اسلامی و ایرانی که بر گرفته از سنت های مردم است از اهمیت بسیار برخوردار و موجب تقویت فرهنگ و تمدن غنی می شود که باید ایمنی ساختمان در کنار آن دیده شود.

 

در ادامه پرفسور هادی ندیمی، استاد تمام گروه معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران عنوان داشت: چنانچه در امور کشور در همه سطوح به مردم تکیه کنیم مشکلات حل می شود ولی متاسفانه دیوان سالاری در کشور باعث دشواری راه اندازی کارها شده است.

 

ندیمی افزود: در عرصه معماری وشهرسازی متاسفانه توفیق زیادی نداشیم و دستاوردهای عظیم کشور مربوط به گذشتگان است و امروز دستاوردی برای افتخار نداریم.

 

وی با اشاره به تاریخ معماری کشور، تصریح کرد: در دوره معاصر معماری و عمران شهری دچار فروپاشی فرهنگی شد و ارکان تولید فکر در کشور ضعیف و تفکر وفرهنگ غربی متاسفانه بر جامعه اثر گذاشت.

 

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی عنوان کرد: چنانچه در کشور آشفتگی در حوزه معماری و مقیاس شهری می بینیم این مشکل ناشی از آن است که خودمان را فراموش کردیم.

 

ندیمی با اشاره به فرهنگ غنی ایران خاطرنشان کرد: معماری ایرانی واسلامی با قدمت بالای تاریخی میوه فرهنگ کشوری می باشد که اگر آسیبی به آن برسد نشان می دهد درخت آن که جامعه دچار مشکلات فرهنگی شده است.

 

وی ادامه داد: چنانچه بخواهیم در حوزه معماری تحول و رشد داشته باشیم باید جسارت فهم آسیب های خود را بشناسیم که متاسفانه دچار خود تعریفی شده ایم.

 

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با انتقاد از نگاه سیاسی به همه امور کشور ابراز کرد: متاسفانه شاهد هستیم که در همه موضوعات کشور سیاسی شده حتی لباس، خوردن و زندگی ما رنگ بوی سیاست گرفته و مانع کارهای علمی و فرهنگی شده است.

 

ندیمی با اشاره به آشفتگی حوزه معماری و عمران شهری بیان داشت: هر چه از تهران و حوزه سیاست دور می شویم شاهد هستیم حال و احوال معماری در حوزه مدیران بهتر است.

 

 

انتهای پیام/