به گزارش صبح توس؛ جواد عباسی امروز در نخستین همایش ملی وقف علم و فناوری که در خانه صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، گفت: از مهمترین زیربناهای پیشرفت کشور، سرمایه گذاری در زمینه علم و فناوری است؛ چراکه این کار، باعث توسعه در حوزه های تولید، صادرات و اشتغال نیز خواهد شد.

 

دبیر نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری افزود: سرمایه گذاری در کشور ما در این حوزه، ناکافی و ناچیز است و درصد اندک پیش بینی شده در بودجه برای علم و فناوری نیز محقق نمی شود.

 

وی ابراز کرد: به این نتیجه رسیده ایم که در این زمینه باید به سراغ مردم برویم که یکی از سرمایه های مهم مردمی در این زمینه هم بحث وقف و خیریه است.

 

عباسی خاطرنشان کرد: این همایش، برای جلب توجه مدیران، سیاستگذاران، مردم و نخبگان به این موضوع است و دانشگاه فردوسی هم به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو، برای میزبانی این همایش انتخاب شده است تا میزان تحقق اهداف آن بیشتر باشد.

 

برگزاری همایش برای جهت دهی به موقوفات علمی و کاربردی کردن آنها


در ادامه جلسه معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به تعریف فعالیت های سازمان اوقاف در حوزه فعالیت های قرآنی، مدیریت بقاع متبرکه و موضوع موقوفات، گفت: فعالیت های خوبی در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی صورت گرفته که سازمان اوقاف در سطح کشور از آن الگو گرفته است.

 

حجت الاسلام والمسلمین جمال ایزدی افزود: ایجاد مرکز مشاوره وقف و امور خیریه، از جمله این فعالیت ها است که باعث ایجاد زمینه های متعدد از جمله موقوفات مشارکتی شده که موقوفه های مشارکتی علم و فناوری نیز در همین راستا تعریف شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: البته برخی از خیران نیز وقف های مستقل در این زمینه داشتند.

 

ایزدی افزود: اهمیت حمایت از وقف علم و فناوری در سازمان اوقاف، تا آنجا بود که با وجود آن که بیش از 800 نیت در زمینه وقف در کشور تعریف شده است، تنها مشاور رئیس سازمان اوقاف کشور، در زمینه وقف علم و فناوری منصوب شده است.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تأکید کرد: البته موقوفه هایی در زمینه ساخت مدارس، دانشگاه ها و کتابخانه ها در زمینه های علمی صورت گرفته است؛ اما این همایش، برای جهت دهی به این موقوفات و کاربردی کردن آنها برگزار می شود.

 

ایزدی خاطرنشان کرد: هدف از این همایش نباید تشریفاتی و صوری باشد.

 

وی افزود: باید تلاش کنیم خروجی همایش، علاوه بر ترویج فرهنگ وقف، موجب ترویج وقف در موضوع خاص علم و فناوری شود.


طرح های خوب پژوهشی برای هزینه معطل نماند


رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این نشست گفت: محصول دانشگاه های یک کشور است که موجب رشد اقتصادی آن می شود.

 

حسن حسینی افزود: متأسفانه با وجود سابقه دیرینه ای که در ایجاد دانشگاه در کشور وجود دارد، از این بخش حمایت نشده و فکر نمی کنم در حوزه سرمایه گذاری برای علم و پژوهش، حتی در حد فضای سبز دانشگاه هم اعتباری موجود باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: از اهداف ما در برگزاری این همایش این است که طرح های خوب پژوهشی برای هزینه معطل نماند.

 

وی با تأکید به این که هیچ چیز بهتر از وقف علمی نیست، افزود: دوستان ما در شهر مشهد افتخار می کنند که 5/47 دیگ شله نذری داده اند؛ اما اگر 50 میلیون تومان هزینه این دیگ های شله در حمایت از پنج پروژه دانشگاهی هزینه شود، در آینده می تواند 4700 دیگ شله تولید کند.


موقوفات به سمت نیازهای روز جامعه جهت دهی شود


دبیر کمیته یاوران وقف علم و فناوری و دبیر اجرایی همایش نیز گفت: در راستای تدابیر مقام معظم رهبری در مورد ساماندهی موقوفات و جهت دهی آنها به سمت نیازهای روز جامعه، موضوع وقف علم و فناوری مطرح و به دنبال آن نیز کمیته یاوران وقف علم و فناوری نیز با حضور برخی از مسئولان و شخصیت های حقیقی تشکیل شد.

 

جعفر زارع افزود: سال گذشته، نخستین همایش ترویجی درباره موضوع وقف علم و فناوری در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی برگزار شد و امسال، نخستین همایش ملی با این موضوع وقف و فناوری، با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

 

وی افزود: با توجه به این که همه بودجه های علمی و تحقیقاتی، بر دوش دولت است و در فشارهای اقتصادی، حوزه های پژوهشی در اولویت حذف اعتبارات هستند، لازم است مردم از موضوع علم و پژوهش حمایت کنند و وقف علم و فناوری هم در همین راستا انجام می شود.


شایان ذکر است که نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری، روز 9 اسفندماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

 

انتهای پیام/