به گزارش صبح توس؛ مهدی مشعوفی و حسین بیگی، دو تن از پژوهشگران دانشگاه صنعتی قوچان برای اولین بار در جهان موفق به ساخت و اختراع گاردریل جمع شونده با هدف کاهش مرگ و میر سرنشینان در تصادفات شدند.

 

مهدی مشعوفی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: حفظ جان سرنشینان خودروها در اکثر جاده ها، بویژه جاده های بین شهری، یکی از دغدغه های دولت ها است و به صورت طبیعی استفاده از گارد ریل می بایست موجب کاهش صدمات مالی و بویژه جانی شود؛ اما گاردریل های موجود در اکثر مواقع به دلیل ثابت بودن و مقاومت بالا در برخورد از روبرو، خود موجب بروز حوادث دلخراشی می شوند.

 

وی با بیان اینکه در حوادث جاده ای و برخورد خودرو از مقابل با گاردهای موجود یا همان حفاظهای جاده ای، سپری گاردریل با ورود به اتاق خودرو و برخورد با سرنشینان در نقش آلت قتاله عمل می کند، ادامه داد: برای رفع این مشکل گارد ریل جمع شونده توسط بنده و یکی دیگر از پژوهشگران دانشگاه صنعتی قوچان طراحی و ساخته شده است.

 

وی با بیان اینکه، توجه به مکانسیم عملکرد گاردریل های جمع شونده و جایگزینی آنها به جای گاردهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند صدمات جانی را به صفر برساند و صدمات مالی را به شدت کاهش داد، افزود: تاکنون در جهت ایمن سازی و جلوگیری از ورود گاردریل به بدنه خودروها که منجر به بروز حوادث دلخراشی می شود، اقدامی صورت نگرفته است و فقط از گاردریل به عنوان یک حفاظ جاده ای جهت جلوگیری از انحراف خودرو به خارج از جاده و واژگونی آن استفاده شده است.

 

این پژوهشگر قوچانی تصریح کرد: در این اختراع مشکل گاردریل های موجود کاملا رفع شده است، بدین صورت که در زمان برخورد وسیله نقلیه به قسمت جلویی گاردریل های جمع شونده، سپری ها به صورت کشویی به داخل هم جمع می شوند و این در حالیست که همچنان در برخورد از کنار استقامت لازم را داشته و از پرت شدن خودرو جلوگیری می کنند.

 

وی تاکید کرد: جمع شدن سپری های کشویی، مانع ورود آنها به بدنه و داخل اتاق خوردو می شود که به تبع آن خسارت های جانی به صفر خواهد رسید و خسارت های مالی شدیدا کاهش می‌یابد.

 

مشعوفی کاهش شدید خسارت های مالی در تصادفات، کاهش هزینه های عملیاتی و استفاده مکرر از آن را نیز یکی دیگر از مزایای این اختراع دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین مزیت استفاده از گارد ریل جمع شونده حفظ جان همنوعان عزیزمان در حوادث جاده ای ماست و همانطور که روزانه در اخبار و جراید مشاهده می شود گارد ریل های موجود در مواقع انحراف خودرو ها از مسیر جاده منجر به ایجاد  صدمات جبران ناپذیر زیادی می شوند.

 

این پژوهشگر قوچانی در پایان گفت: با توجه به نداشتن نمونه داخلی و خارجی، این اختراع برای کشور ارز آوری فراوانی نیز به دنبال خواهد داشت و امیدواریم که مسئولین برای عملیاتی شدن این اختراع همراهی کنند.

 

انتهای پیام/