به گزارش صبح توس؛ کاهش 90 درصدی بارندگی درمشهد، سفر 1.8 میلیون زائر خارجی به مشهد، فرار مالیاتی با برند تقلبی، مهلت‌یک‌ماهه‌برای‌ثبت‌نام‌اولیه کارت ملی هوشمند و تحصیل دانش آموزان خراسانی در رشته های فنی بالاتر از میانگین کشوری، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» به مهم‌ترین بخش‌های آن پرداخته شده است.

 

روزنامه خراسان؛

کاهش 90 درصدی بارندگی درمشهد

«در کل کشور در شرایط فعلی طی 47 سال گذشته، خشک ترین سال را تجربه می کنیم و از نظر میزان بارندگی، بعضی استان ها  نسبت به 50 سال گذشته در خشک ترین حالت قرار دارند.»این اظهارات اردکانیان وزیر نیرو است که آن را 20 دی ماه امسال در حاشیه جلسه هیئت دولت مطرح کرد .از آن تاریخ تاکنون نیز بسیاری از نقاط کشور به ویژه خراسان رضوی و شهر مشهد که سال هاست با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کند و از این منظر خسارت جبران ناپذیری در حوزه کشاورزی را تحمل کرده، شاهد بارش چشمگیری نبوده است.سال زراعی گذشته خشکسالی 209 میلیارد تومان فقط به کشاورزی استان خسارت زد.

در همین باره مدیرکل هواشناسی استان در تحلیل آخرین وضعیت میزان بارندگی سال زراعی استان در گفت وگو با خراسان رضوی، بابیان این که این میزان کاهش بارندگی در استان بی‌سابقه است، افزود: در سال زراعی امسال، میزان بارندگی به‌طور متوسط حدود 17 میلی‌متر بوده که نسبت به دوره  آماری بیش از 80 درصد کاهش داشته است. عراقی زاده افزود: میزان بارندگی در شهرستان تایباد وضعیت تنش‌زایی داشته و نسبت به سال گذشته و دوره آماری، حدود 98 درصد کاهش را تجربه کرده است. در واقع فقط 2 میلی متر در این شهرستان بارندگی داشته ایم. شهرستان مشهد هم کاهش 90درصدی را در سال زراعی امسال پشت سر گذاشته و بارشی معادل 10 میلی متر داشته که این میزان در مدت مشابه سال گذشته، حدود 80 میلی متر و در دوره آماری بیش از 102 میلی متر بوده است.

وی بابیان این که این میزان کاهش بارندگی متأثر از تغییرات کلان اقلیم کره زمین است، اظهار کرد: این کاهش محدود به کشور ایران نبوده و تقریباً تمام کشورها را تحت تأثیر قرار داده است و این موضوع هیچ ارتباطی با پدیده‌هایی مانند تهدیدات بیو تروریسم یا پدیده هارپ ندارد.

عراقی زاده درباره جبران کمبود بارش ها از طریق بارورسازی ابرها نیز اظهار کرد: اگرچه ما بارورسازی ابرها را غیرمفید نمی‌دانیم اما با بارورسازی ابرها به‌هیچ‌وجه میزان کم بارندگی‌ها جبران نمی‌شود.کشورهای حوزه خلیج‌فارس قبلاً این پروژه‌ها را انجام داده اند و شکست‌خورده‌اند.حتی آمریکا هم که در برخی مناطق با کاهش شدید و خشکسالی مواجه است، نتوانسته از طریق بارورسازی ابرها کمبودها را جبران کندو اجرای چنین طرح هایی را کنار گذاشته است.

مدیرکل هواشناسی استان به تغییرات اقلیمی و تنش‌های ایجادشده در اثر خشکسالی نیز اشاره کرد و افزود: کاهش شدید بارندگی باعث به وجود آمدن پدیده‌هایی مانند گردوخاک و تنش‌های گرمایی در استان شده است. عراقی زاده بابیان این که زمستان در کشور و استان  تازه شروع‌شده است، اظهار کرد: با توجه به نقشه‌های هواشناسی و پیش‌بینی‌های انجام‌شده از فردا(امروز عصر) شاهد بارندگی‌های خوبی در استان و مشهد مقدس خواهیم بود و امیدواریم طی ماه‌های آینده و تا پایان فروردین‌ماه، این روند ادامه یابد. هرچند   برای این که در ماه‌های آینده با تنش‌های شدید و کمبود آب در استان مواجه نشویم، لازم است مصرف آب را به ‌صورت جدی مدیریت کنیم زیرا هیچ راهی برای جبران این کمبود ،جز درست مصرف کردن و صرفه‌جویی در مصرف آب در استان وجود ندارد.

تنش کاهش میزان بارندگی در سال‌های آینده بسیار جدی خواهد بود

از سوی دیگر، مدیرعامل آب منطقه‌ای  استان نیز بابیان این که مصارف آبی استان به گونه ای است که فقط 22 درصد آن از طریق آب‌های سطحی و 78  درصد آن از طریق سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود، اظهار کرد: به همین دلیل کشاورزان و بهره‌برداران منابع آبی استان متوجه میزان کاهش بارندگی در سال اول نمی‌شوند ولی  تنش کاهش میزان بارندگی در سال‌های آینده بسیار جدی خواهد بود.

جعفری با تأکید بر این که تمام تلاش ما بر این است که به‌هیچ‌عنوان جیره‌بندی آب  در استان نداشته باشیم و درواقع خط قرمز ما بحث جیره‌بندی آب شرب است، افزود: برخی شهرستان‌ها مانند قوچان، سبزوار و نیشابور که منابع آبی آن ها هم از طریق آب‌های سطحی و هم‌سفره‌های زیرزمینی تأمین می‌شود، ممکن است با تنش آبی مواجه شوند.

وی اضافه کرد: در بخش کشاورزی با همکاری جهاد کشاورزی استان در نظر داریم 700 میلیون مترمکعب مصرف آب را در این بخش تا سال آینده کاهش دهیم البته با توجه به این که نمی‌توان زمین‌های زیر کشت را از آب محروم کرد، پیشنهاد دادیم وعده آبی را مدیریت کنیم بااین حال کاهش مصرف آب در این بخش منوط به تصمیم های کارگروه آب استان است.

سفر 1.8 میلیون زائر خارجی به مشهد

مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: در 10 ماه امسال، یک میلیون و 800 هزار زائر خارجی از کشورهای مختلف جهان به مشهد مقدس سفر کردند. سیدحمید موسوی در گفت و گو با ایرنا افزود: سالانه به طور متوسط 27 میلیون زائر داخلی و خارجی به مشهد سفر می کنند که به طور میانگین دو میلیون نفر آنان زائران خارجی هستند. وی با اشاره به وجود 400 میلیون شیعه در جهان گفت: حضور سالانه دو میلیون زائر خارجی در مشهد با توجه به تعداد شیعیان جهان و جایگاه مشهد در جهان تشیع، آمار قابل توجهی نیست و باید بستر مناسب برای جذب بیشتر زائران خارجی فراهم شود. موسوی بیان کرد: برای رسیدن به شمار درخور زائران در مشهد، نیازمند همکاری نزدیک دولت، رسانه ها و بخش خصوصی به منظور تامین امکانات و زیرساخت ها و اطلاع رسانی مطلوب هستیم. وی از مناسب سازی شهر، آموزش زبان انگلیسی به متولیان، خدمت رسانی به زائران، ترویج آداب فرهنگ صحیح میزبانی شایسته از زائران، آموزش آداب زیارت در مشهد مقدس به زائران و ... به عنوان برخی اقدامات لازم برای پذیرایی مناسب از زائران خارجی یاد کرد. مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: به منظور میزبانی شایسته از زائران نیز انجام کار مشترکی با شورای شهر و شهرداری مشهد آغاز شده است. موسوی افزود: آموزش زبان بین المللی و آداب میزبانی زائران به رانندگان حمل و نقل عمومی توسط شهرداری مشهد و دوزبانه کردن علایم راهنمایی و رانندگی در شهر از جمله فعالیت های نهادهای مرتبط با این موضوع در خراسان رضوی است. وی ادامه داد: از آن جا که رسانه نقش بسیار مهمی در تکریم زائران و ترویج فرهنگ میزبانی دارد، کارگروهی تحت عنوان کارگروه رسانه زیارت رضوی با اهداف کلان زیارت تشکیل شده است. موسوی افزود: در مجموع به تازگی اجرای طرح های زیادی برای ارتقای فرهنگ میزبانی از زائران امام رضا(ع) به عنوان بخشی از سند ملی کمی و کیفی توسعه زیارت شروع شده است و تا رسیدن به هدف نهایی فاصله زیادی وجود دارد. وی خاطر نشان کرد: سند توسعه کمی و کیفی زیارت در سال 1394 بعد از انجام مطالعات فراوان با گستره و کارگروه های مختلف به عنوان یک سند بالادستی حوزه زیارت به تصویب رسید. این سند در قالب 821 پروژه، 13 برنامه عملیاتی، 10 راهبرد و 39 سیاست کلان با مشارکت 62 دستگاه اجرایی در خراسان رضوی در حال اجراست.

آب معدنی های چندبار مصرف!

یکی از تالارهای پذیرایی مشهد که اقدام به پر کردن آب معدنی های مصرف شده در مجالس و برگرداندن آن به چرخه مصرف در مجالس دیگر می کرد، با گزارش مردم و تلاش کارشناسان مرکز بهداشت مشهد شناسایی و به دادگاه معرفی شد. رئیس مرکز بهداشت شماره 2 مشهد درباره جزئیات این موضوع به وبدا گفت: بر اساس خبر دریافتی از سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۰ و گزارش کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره ۲ مشهد، به دنبال بازدید از یکی از تالارهای پذیرایی مناطق تحت پوشش این مرکز مشاهده شد در این مکان باقی مانده آب بطری های مصرف شده از مجالس، به طور مجدد در بطری ها پر می شد و سپس به مصرف مجالس دیگر می رسید.دکتر علی اصغر محمودی افزود: پس از مشاهده تخلفات این واحد صنفی، اقدامات قانونی انجام و به دلیل امکان سرایت بیماری های واگیر و انتقال آلودگی ثانویه، بطری های مذکور در محل جمع آوری و معدوم شد و با توجه به نواقص بهداشتی مکان و تقلب انجام گرفته، فرد متخلف به مراجع قضایی برای اقدام قانونی معرفی شد.

وی از شهروندان به دلیل اطلاع رسانی فعالیت های مشکوک در زمینه تهیه، عرضه و تولید مواد غذایی از طریق تلفن ۱۹۰ قدردانی و اظهار کرد: مردم در مصرف مواد غذایی به مشخصات بهداشتی، سلامت و معتبر بودن بسته بندی مواد غذایی توجه و در صورت مشکوک بودن به مواد غذایی مراتب را به سامانه رسیدگی به شکایت بهداشتی با شماره تلفن ۱۹۰ برای پیگیری اعلام کنند.

 

روزنامه شهرآرا؛

فرار مالیاتی با برند تقلبی

همان‌طور که کالای قاچاق به تولید و اقتصاد ملی ضربات مهلکی وارد و اشتغال را در کشور فلج می‌کند، تقلب و عرضه کالای ایرانی با مارک خارجی نیز اعتماد به نفس تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را از بین می‌برد.

با اینکه نسبت به چند سال گذشته بازار مارک فروشان رونق کمتری دارد اما هنوز هم می‌توان برندهای معروف و گاه حتی معمولی خارجی را پای کالاهای ایرانی دید که نه تولیدکنندگان جرئت و جسارت این را دارند که بگویند با «افتخار ایرانی»، و نه مشتریان آن‌ها باور کرده‌اند تولیدات ایرانی قابل رقابت با کالاهای خارجی است .

این در حالی است که وقتی تولیدات داخلی می‌توانند به اسم ترک و ایتالیا و اسپانیا به فروش برسند و سودده باشند، یعنی کیفیت آن‌ها در حد قابل قبول و رقابت با مشابه خارجی‌ هست. با توجه به اینکه بازارهای خرید عید رونق گرفته‌ و سازمان‌های متولی بیش از پیش باید به این موضوع ورود یابند.

کشف ٢۶ هزار ثوب پوشاک با مارک تقلبی

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی درباره کالاهای ایرانی که به اسم خارجی در بازار به فروش می‌رسند، می‌گوید: در این باره دستورالعملی داریم که اگر کالای ایرانی با برچسب خارجی در بازار به فروش رسید، این حق را داریم که با این کالا به عنوان کالای قاچاق خارجی برخورد کنیم. البته سعی ما این بوده‌است که اگر با این کالا برخورد کنیم، بیشتر جنبه راهنمایی داشته باشد، ولی اگر ببینیم به عنوان یک روش و دانسته دارد در بازار اتفاق می‌افتد حتما با آن برخورد می‌کنیم.

علی باخرد ادامه می‌دهد: درباره برخورد با پوشاک خارجی در سطح عرضه اعم از عمده فروش و خرده فروش از ابتدای سال چهار هزار و ١٠٠ مورد بازرسی داشته‌ایم و بالغ بر ٢۶ هزار ثوب پوشاک تقلبی با ارزش ٢۵ میلیارد ریال دارای مارک جمع‌آوری کرده‌ایم.

وی با اشاره به اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در راستای سامان‌دهی برندهای خارجی در استان می‌گوید: در دو سال گذشته که ما روی برندهای خارجی دارای نمایندگی در استان کار کردیم این اتفاق کمتر افتاد. این برندها ‌اکنون ١٧ مورد هستند و کمتر اتفاق افتاده‌است که برچسب این برندها روی لباس‌های دیگر بنشینند. ولی در مورد برندهای دیگری که در استان یا حتی در کشور شعبه نداشته‌اند، این تقلب صورت گرفته‌است. از ۴٨ برند فعال در مشهد ١٧ برند دارای مجوز رسمی بودند و یا موفق به دریافت آن شدند و از فعالیت ٣١ برند دیگر جلوگیری شد.

مهلت‌یک‌ماهه‌برای‌ثبت‌نام‌اولیه

نیمی از مشهدی‌ها هنوز برای ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند

معاون فناوری ثبت احوال استان: خراسانی‌ها در دریافت کارت هوشمند نماد بارز دقیقه ٩٠ بودند، تا جایی که از نظر تعداد دریافت کارت، در بین استان‌ها یکی مانده به آخر شدیم!

مدیرکل سابق پست خراسان‌رضوی: به دلیل ازدحام و شلوغی، در استان مهلت نوبت دهی برای دریافت کارت ملی هوشمند تا پایان فروردین تمدید شد.

«ظرفیت خالی وجود ندارد». این تنها پیامی است که مشهدی‌ها در چند هفته اخیر و در مراجعه به سایت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند با آن روبرو شده‌‌اند. چند روزی هم سایت از دسترس خارج شده بود. یکی از اپراتورهای پیشخوان دولت در مشهد به ما می‌گوید: اوضاع سایت در چند هفته اخیر به همین روال بوده است.

او دردسترس‌نبودن گاه و بی‌گاه سایت ثبت‌نام کارت ملی هوشمند را به دلیل ازدحام مراجعه‌کنندگان به این سایت اعلام می‌کند و می‌گوید: آن‌قدر درخواست‌ها برای ثبت‌نام کارت ملی بالاست که سایت جواب‌گو نیست. اما مردم فکرمی‌کنند که نمی‌خواهیم کارشان را راه بیندازیم و زیر لب نق می‌زنند که «شما فقط بهانه می‌کنید سایت مشکل دارد، یک کلام بگویید نمی‌خواهید کار کنید»!

خبری از تمدید نیست

دیروز خبرگزاری فارس در خبری به اختلال مداوم سامانه ثبت‌نام کارت ملی هوشمند اشاره کرد و در توضیحاتی از قطع این سامانه در کشور خبر داد. آن‌طور که فارس گزارش داده بود، این اختلال به صورت کشوری بوده و سبب سردرگمی مردم شده است.

روزشمار پایانی اعتبار کارت‌های ملی و باقی‌ماندن تعداد زیادی از افراد که هنوز به فکر صدور کارت هوشمند خود نیستند، با خط و نشانی از سوی سیف‌ا... ابوترابی، سخن‌گوی سازمان ثبت احوال کشور همراه شد.

او دیروز در جمع خبرنگاران رسانه‌ها گفت: هیچ تغییری در زمان صدور کارت ملی هوشمند اتفاق نخواهد افتاد. زمان‌بندی برای کارت‌های قدیمی تا پایان سال ۹۶ است. بنابراین هم‌وطنانی که کارت ملی هوشمند ندارند یا اینکه مهلت کارت‌های قدیمی آن‌ها پایان یافته، باید در این یک ماه باقی مانده برای دریافت کارت خود اقدام کنند.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

تحصیل دانش آموزان خراسانی در رشته های فنی بالاتر از میانگین کشوری

رضا صابری تولایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون 41.11 درصد دانش آموزان خراسان رضوی در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش و بقیه در رشته های نظری تحصیل می کنند. این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال چهار درصد بیشتر شده است.

وی ادامه داد: خراسان رضوی در این زمینه جزو استانهای برتر کشور محسوب می شود. بر اساس میانگین کشوری 38 درصد دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش تحصیل می کنند.

معاون اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: طبق اسناد بالادستی از جمله برنامه پنج ساله ششم توسعه می بایست نیمی از دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش تحصیل کنند. وضعیت کنونی خراسان رضوی نشان می دهد این استان در جهت تحقق اهداف مورد نظر اسناد بالادستی از جمله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش حرکت می کند.

وی افزود: تجربه نشان داده تحصیل دانش آموزان در رشته های فنی و مهارتی در زمینه افزایش توانمندی آنان و جذب زودتر در بازار کار بسیار موثر است.

تولایی ادامه داد: همچنین بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پروش همه دانش آموزان در رشته های نظری نیز باید در پایان تحصیل خود حداقل یک مهارت را فرابگیرند بنابراین جهتگیری تحصیلی در آموزش و پرورش به سمت مهارتگرایی است و نه مدرک گرایی.

مجوز موقت فعالیت برای 645 خانه مسافر در مشهد

یوسف بیدخوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد خانه مسافر با گنجایش 25 هزار نفر برای تعطیلات نوروز 1397 در نظر گرفته شده و مجوز فعالیت و اسکان مسافران را دارند.

وی ادامه داد: فعالیت هر خانه شخصی در زمینه اسکان مسافران که فاقد مجوز لازم از اداره کل میراث فرهنگی باشد از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی و واحدهای نظارت بر عملکرد خانه مسافرها مورد برخورد قانونی قرار می گیرد.

جانشین معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به شناسایی خانه های شخصی غیرمجازی که اقدام به اسکان مسافران می کنند نیز اشاره و بیان کرد: تاکنون دو هزار و 800 خانه شخصی غیرمجاز در کلانشهر مشهد شناسایی و به منظور جلوگیری از فعالیت آنها مکاتبات لازم با اداره اماکن نیروی انتظامی انجام شده است.

وی گفت: آمار مختلفی از شمار فعالیت خانه های شخصی در زمینه اسکان مسافران در مشهد ارائه می شود که هیچیک از آنان صحیح نیست و بیشتر اغراق و بزرگنمایی است. نمی توان آمار دقیق و روشنی از شمار خانه های شخصی فعال در زمینه اسکان مسافر ارائه کرد.

بیدخوری افزود: سایر گنجایش اقامتی ویژه که قرار است در کنار واحدهای رسمی اقامتی طی ایام نوروز آتی در مشهد فعال شوند در حال بررسی است و به زودی اعلام نهایی در این زمینه انجام می شود.

انتهای پیام/