به گزارش صبح توس؛ دستور رئیس جمهور برای راه اندازی واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها، توقف اجرای خط 3 بی آر تی تا اردیبهشت 97، صدور 250 مجوز ساخت برج در مشهد و سرانجام «الیت»؛ اصلاح یا حذف، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

دستور رئیس جمهور برای راه اندازی واحدهای تولیدی در تملک بانک‌ها

139 واحد تولیدی و صنعتی در استان خراسان رضوی  و تعداد بسیاری واحد صنعتی دیگر در کشور به دلیل بدهی معوق تسهیلات دریافتی به تملک بانک ها در آمده اند و با توجه به ناتوانی بانک ها در اداره آن ها این واحدها عملا از چرخه تولید حذف شده اند. با این حال استاندار  روز پنج شنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی  از دستور رئیس جمهور برای تعیین تکلیف واحدهای تولیدی تحت تملک بانک ها  خبرداد.

علیرضا رشیدیان به تصمیم های اخیر رئیس جمهور و هیئت دولت درباره مسائل اقتصادی و اشتغال اشاره و بیان کرد: براساس دستور رئیس جمهور، باید وضعیت واحدهای تولیدی که در تملک بانک ها هستند، هرچه سریع تر مشخص شود و هیچ واحد بلاتکلیفی باقی نماند.  وی  در تشریح این خبر به خراسان رضوی گفت: براساس این دستور، کلیه واحدهایی که در طول سال های گذشته به دلیل بدهی به تملک بانک ها درآمده اند، اگر امکان تولید متناسب با نیاز بازار را دارند، لازم است با همان وضعیت قبلی فعال شوند و آن هایی هم که امکان تداوم تولید قبلی را ندارند، باید با نوسازی و طراحی خط تولید تازه،فعالیت جدیدی را شروع کنند.

رشیدیان با تاکید بر این که نباید هیچ واحد تولیدی در تملک بانک ها بلاتکلیف بماند، افزود:در این دستور، اصل بر راه اندازی این واحدهاست،اگر خود بانک ها هم بتوانند در این زمینه کمک کنند مانعی وجود ندارد اگرچه تاکید شده که این واحدها به نحوی به صاحبان اصلی آن ها برگردد و اولویت راه اندازی با آن ها باشد.

استاندار افزود: کلینیک بررسی واحدهای تولیدی مشکل دار از دو سال پیش در این استان راه اندازی شده و تاکنون به مشکل 200 واحد رسیدگی کرده اما هنوز گزارش کار آن به تهران منعکس نشده است. وی ادامه داد: هر بخشنامه ای که توسط بانک مرکزی به استان ها ابلاغ می شود، لازم الاجراست و هیچ هیئت امنایی در بانک ها نمی تواند به بهانه بررسی، از اجرای آن سرباز بزند. استاندار خراسان رضوی گفت: تاکید رئیس جمهور، جذب 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان تیر ماه سال آتی است از این رو باید سهم استان از این مبلغ با اقدام فوری دستگاه های اجرایی جذب شود.

وی افزود: ستادهایی مانند «ستاد تسهیل» در شرایط اضطرار تشکیل می شود و وقتی کشور در شرایط اضطرار اشتغال قرار داشته باشد باید نهادها از شرایط عادی خود خارج شوند بنابراین مصوبات ستاد تسهیل برای بانک ها و دستگاه های اجرایی، لازم الاجراست.

رشیدیان با تاکید بر نقش سرمایه گذاران بومی در بخش تولید ادامه داد: باید مدیران بانک ها و دستگاه های اجرایی دست اندرکار، موانع را از مسیر سرمایه گذاران بردارند.

وی همچنین گفت: از آن جا که مسئولیت شورای معادن در کل کشور به استان ها تفویض شده، اولویت در این بخش بررسی طرح های بالای 60 درصد پیشرفت اجرایی است لذا باید طرح های معدنی با وضعیت مذکور، هرچه سریع تر در استان شناسایی شوند.

استاندار خراسان رضوی افزود: عمر برخی واحدهای تولیدی نیز به انتها رسیده است و باید درباره آن ها تصمیم عاجل گرفته و اصلاحات لازم برای رسته های پرکشش در استان انجام شود. وی تثبیت اشتغال موجود در طرح ها و پیگیری جدی مسائل مربوط به اشتغال در توسعه زیرساخت ها، اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی، اشتغال در مرزها و مناطق کمتر برخوردار، اشتغال حمایتی و مجوزهای مربوط به بیمه را از تاکیدات دولت به استان ها ذکر و بیان کرد: برش استانی اعتبارات صندوق توسعه ملی در کل کشور ابلاغ شده است و باید همه بانک ها سهم خود را از آن بگیرند.

رشیدیان ادامه داد: براساس دستورالعمل کشوری، همه اصناف و واحدهای کوچک از همین لحظه، اگر فردی را برای کارورزی جذب کنند تا پایان سال 97 لازم نیست حق بیمه وی را بپردازند. وی همچنین گفت: وزیر کشور پیشنهاد کرده اختیارات هیئت دولت به سه استان واگذار شود که امید است خراسان رضوی یکی از این استان ها باشد. استاندار خراسان همچنین اظهار کرد: وضعیت طرح رونق تولید و جذب تسهیلات در استان چندان مطلوب نیست و باید در این زمینه اقدامات بیشتری نسبت به گذشته انجام شود. برای بهبود فضای کسب و کار، دستگاه های اجرایی در کارگروه امور زیربنایی باید طی دو هفته پاسخ گو باشند.

توقف اجرای خط 3 بی آر تی تا اردیبهشت 97

فرماندار مشهد گفت: اجرای خط 3 بی آر تی به دلیل نزدیک شدن به پایان سال و حضور زائران و مسافران متوقف شده است تا عملیات اجرای آن از ابتدای اردیبهشت ماه سال آینده انجام گیرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری مشهد، محمدرحیم نوروزیان در اجلاس ماهانه اتاق اصناف مشهد با اشاره به دغدغه های برخی از صنوف درباره اجرای خط 3  بی آر تی گفت: اجرای خط 3  بی آرتی مسئله مهمی برای این شهر است. هم اکنون وضعیت ترافیک و آلودگی هوای مشهد بسیار نامناسب است و باید برای این مسئله و رفاه بیشتر عموم مردم چاره اندیشی شود. وی افزود: این درست است که اجرای این خط برای برخی کسبه محترم مسیر مضیقه ایجاد می کند ولی از شهرداری خواسته شده است برای این مسیر پارکینگ و بارانداز مناسب فراهم کند که در حال اجرا و انجام است. با این حال هم اکنون اجرای این خط به دلیل نزدیک شدن به پایان سال و حضور زائران و مسافران متوقف شده است تا عملیات اجرای آن از ابتدای اردیبهشت ماه سال آینده انجام گیرد.نوروزیان تاکید کرد: واقعا برخلاف آن چه برخی مطرح می کنند، نگاه شهرداری این نیست که به بهانه اجرای این طرح اهداف و استفاده دیگری را دنبال کند.

افتتاح 6 مسجد در پارک های مشهد

 با حضور نماینده ولی فقیه دراستان، شهردار، رئیس و جمعی از اعضای شورای شهر، شش مسجد در شش بوستان مشهد به بهره برداری رسید. به گزارش خراسان رضوی، این شش مسجد که با هزینه‌ای 6میلیاردتومانی در بوستان قائم (عج)در محله سیدی، پردیس قائم (عج)در میدان شهید فهمیده، بوستان رسالت در بولوار فرامرز عباسی، بوستان رجاء در شهرک شهید رجایی، بوستان فردوس در بزرگراه کلانتری و بوستان بهشت در خیابان شهید مفتح احداث شده، صبح پنج شنبه به طور همزمان و با ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید و اولین نماز جماعت در آن‌ها اقامه شد. آیت ا... «سید احمد علم الهدی» در مراسمی که به این منظور در بوستان قائم(عج) منطقه سیدی برگزار شد، گفت: با همت عالی و نیت خیر عزیزانمان در شورای پنجم شهر و شهردار عزیز و فعالمان جناب آقای خامسی که این نهضت را خوشبختانه ادامه دادند، ما امروز شاهد توسعه مسجدسازی درحوزه‌های مختلف شهری هستیم که این مدیریت هدفمند وارزشمند را به این بزرگواران در عرصه شهر مشهد، شهرامام رضا(ع) ،تبریک عرض می‌کنم.

احداث مسجد در بوستان‌ها و مراکز تجاری و تفریحی هیچ اشکالی ندارد

امام جمعه مشهد ادامه داد: قبل از این می‌گفتند نمی‌شود در بوستان‌ها و مراکز تجاری و تفریحی مسجد ساخت و در این مکان‌ها باید نمازخانه بنا شود، اما اعلام می‌کنم احداث مسجد در این مکان‌ها هیچ اشکالی ندارد بلکه می‌شود در پارک‌ها و مراکز تجاری نیز مسجد ساخت. وی اضافه کرد: باید در بوستان‌های  شهر به جای  نمازخانه  مسجد  بنا شود تا کسی به سادگی حق تخریب و تغییر وضعیت این بناهارا مگر در شرایطی خاص نداشته باشد، لذا توصیه می‌کنم هنگام کلنگ زنی   نیت ساخت و وقف مسجد باشد و پروانه وقفی نیز داشته باشد، ازمدیرکل اوقاف نیز می‌خواهم پرونده اوقافی برای این مساجد تشکیل شود.آیت ا... علم الهدی هنگام افتتاح این مساجد با خواندن صیغه مسجد و وقف آن به نام شهردار ورئیس شورای شهر، خطاب به مدیرکل اوقاف گفت: از شما می‌خواهم که برای سایر مساجدی که امروز به بهره برداری رسید نیز صیغه مسجد خوانده و پرونده وقفی برای آن‌ها تشکیل شود.

یکی از راهبردهای اصلی شورای فعلی توسعه فرهنگی است

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در ادامه افزود: دوباره از اقدام دین مدارانه شهردار و شورای پنجم برای ساخت مساجد که مظهر عبودیت بندگان خداست تشکر می‌کنم،موضوعی که در مدیریت شهری توجه همه را جلب می‌کند مسئله فرهنگی است که یکی از راهبردهای اصلی شورای فعلی نیز توسعه فرهنگی است. وی تصریح کرد:40 سال است که نظام جمهوری اسلامی ایران با تمام کار شکنی‌ها و مشکلات داخلی عمر کرده است زیرا مردم همواره پشتیبان این نظام بوده اند و دلیل این پشتیبانی وپایداری نظام نیز دین بوده است. امام جمعه مشهد با اشاره به این که مدیریت شهری هم باید در مسیر توسعه فرهنگ دین و دین مداری حرکت کند، اظهارکرد: حرکتی که این شهردار برای ساخت مساجد انجام داده است بنایش بر توسعه فرهنگی است که افتتاح این شش مسجد در بوستان‌های شهر توسط شهرداری یک طلایه راهبردی در ادامه نهضت مسجد سازی و توسعه آن در حوزه‌های مختلف شهری است. وی تصریح کرد: تاسیس معاونت فرهنگی در شهرداری و تخصیص بودجه برای فعالیت‌های فرهنگی بزرگ ترین نشانه‌ای است که در اساس تشکیلات نظام در نظر گرفته شده است.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

صدور 250 مجوز ساخت برج در مشهد

امیر شهلا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرداری دارای طرح های جامع و تفصیلی است و در این طرح ها تراکم ساخت و سازها در مناطق مختلف مشخص شده است.

وی اظهار کرد: مدیریت قبلی شهر مشهد با تشکیل ستاد عالی درآمد در شهرداری با عضویت شهردار، معاونان شهردار و شهرداران مناطق مختلف شهر، به هرگونه انبوه سازی در هر منطقه شهر با هدف درآمدزایی برای شهرداری اجازه ساخت و ساز با تراکم زیاد را می داد.

رئیس شورای اسلامی استان خراسان رضوی ادامه داد: تاکنون مجوز ساخت 250 برج در شهر مشهد بدون توجه به عرض و طول خیابانها و کشش ترافیکی مناطق صادر شده است.

وی گفت: فعالیت این ستاد غیرقانونی بود لذا شورای پنجم شهر مشهد این ستاد را منحل و از تراکم فروشی های بی ضابطه جلوگیری کرد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود: تعطیلی این ستاد منجر به نارضایتی انبوه سازان شد اما برای خوش آمد همه نباید اجازه داد هر کس در هر نقطه شهر با پرداخت مبلغی هر چه خواست بسازد.

وی اظهار کرد: شهر را نباید از محل فروش آسمان اداره کنیم و باید به دنبال درآمد پایدار برای اداره شهر بود.

 

فارس خراسان رضوی؛

سرانجام «الیت»؛ اصلاح یا حذف

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، شرکت ترافیک هوشمند «الیت» به‌منظور اجرای موفقیت‌آمیز طرح‌های سرمایه‌گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌ویژه سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل تشکیل شده است.

تعهد دائمی به مشتریان با بالاترین کیفیت، کسب رضایت مشتریان و ایفای نقش مؤثر در زمینه توسعه فن‌آوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، به‌خصوص در زمینه حمل‌و‌نقل هوشمند، از سیاست‌های این شرکت عنوان شده، هرچند گام برداشتن در این مسیر به خوبی میسر نشده است.

تأکید به بازنگری و اصلاح «الیت»

از ابتدای فعالیت پنجمین دوره شورای شهر مشهد نیز «الیت» بحث‌برانگیز بوده است به‌طوری که اعضای شورای شهر در سخنان خود بارها به نارضایتی و سودآور نبودن آن اشاره کرده و به لزوم بازنگری و اصلاح آن تأکید کرده‌اند. محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر در گفت‌وگویی که در برنامه تلویزیونی «اشاره» داشت به نارضایتی مردم از «الیت» اشاره کرد و گفت: طرح «الیت» را در شورا بازنگری می‌کنیم.

علاوه بر آن رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر در مرکز 137 با تأکید بر اینکه فعالیت «الیت» تحت هر عنوانی برای شهر ضروری است، درباره ضرورت اصلاح آن اظهار کرد: فعالیت این شرکت در معابر فرعی باید طبقه‌بندی شود.

«الیت»، شرکتی ورشکسته و زیان‌ده

مجتبی بهاروند همچنین در نشست نقد و بررسی «الیت» بیان کرد: طرح «الیت» نیازمند مکانیزه شدن و ساماندهی است و در حال حاضر شرکتی ورشکسته و زیان‌ده محسوب می‌شود.

وی در ادامه نیز با تأکید بر اصلاح این طرح، گفته بود: در اصلاح آن با هیچ‌کس مماشات نمی‌شود و ممکن است تا فسخ قرارداد با این شرکت پیش رویم.

بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اشاره به زیان‌ده بودن شرکت «الیت»، اضافه کرد: در سیاست مالی و اجرایی طرح، بازنگری جدی صورت می‌گیرد.

موضوع سودآور نبودن طرح «الیت» به صحن علنی شورای شهر نیز رسید و بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد درباره دریافت بهای خدمات استفاده از پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای در زمان دریافت عوارض خودرو، از مطالبه 13 میلیارد تومانی «الیت» از شهروندان خبر داد.

شهناز رمارم، نایب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر مشکل این است که مردم هزینه‌های آن را به موقع پرداخت نکرده‌اند و اکنون شهرداری راهکاری برای پرداخت این هزینه می‌خواهد.

وی همچنین در مخالفت با اینکه بدهی عوارض «الیت» هنگام نقل و انتقال سند خودرو از مالک دریافت شود، گفت: یکی از دلایلی که مردم حاضر به پرداخت هزینه‌های «الیت» نیستند، این است که آن را واقعی نمی‌دانند و به قیمت‌های آن اعتراض دارند.

امیر شهلا، عضو شورای شهر مشهد نیز با اشاره به ناکارآمدی سیستم «الیت» و نارضایتی مردم، اظهار کرد: ما با ذات «الیت» مخالف نیستیم، اما اکنون «الیت» حتی نمی‌تواند هزینه‌های خود را تأمین کند چه برسد به اینکه سودآور باشد، اکنون موضوع را جایی گره زده‌اید که مردم ناچار شوند هزینه را پرداخت کنند، اینکه ما مردم را در بن‌بست قرار دهیم و از آن‌ها هزینه را دریافت کنیم که کاری غیرشرعی است.

هرچند دریافت بهای خدمات استفاده از پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای در زمان دریافت عوارض خودرو در شورا مخالفانی داشت اما در نهایت به شهرداری اجازه داده شد با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی نسبت به دریافت و تسویه حساب بهای خدمات استفاده از پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای در زمان تعویض پلاک خودرو اقدام کند.

انتهای پیام/