به گزارش صبح توس؛ محمد طاهریان مقدم امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: منظر طبیعی آبشارهای اخلمد به شماره 158 در هشتم دی ماه سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و جزء مسیرهای گردشگری شهرستان چناران است که سالانه پذیرای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی است.

 

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان چناران افزود: در سال‌های گذشته متأسفانه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم آبشار و رودخانه، منظر طبیعی آبشارها را تحت‌الشعاع قرار داده است که باعث بدنما کردن مسیر گردشگری آبشار و حتی خود آبشار شده است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر هرساله ساخت‌وسازهایی بدون استعلام از ارگانهای ذی‌ربط انجام می‌شود که فاقد هرگونه نظام کالبدی و عملکردی مناسب است، گفت: با ارائه راه کاره‌های مناسبی ازجمله تهیه طرح جامع گردشگری، می‌شود این ساخت‌وسازهایی که درگذشته انجام گرفته را مدیریت کرد.

 

طاهریان مقدم افزود: استفاده مواد مصالح بومی، مدیریت ساخت‌وسازها، حفظ ساختار کالبدی و فضایی روستا، پرهیز از ساخت‌وسازهای مدرن شهری، مقابله با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، ایجاد اقامتگاه بوم گردی و خانه مسافر در روستای اخلمد و همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مثل پارک، واحدهای پذیرایی دارای مجوز و غیره جهت رفاه حال مسافران و گردشگران از جمله نکاتی است که در ساخت و سازها بایستی مدنظر قرار گیرد.

 

مدیر میراث فرهنگی چناران، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان چناران در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مسیر رودخانه و منظر ورودی اثر و همچنین استفاده از مواد و مصالح غیربومی مدیریت نشود، در آینده نه‌چندان دور، این منظر طبیعی مجموعه گردشگری به خطر می‌افتد که با حضور دستگاه‌های مرتبط و مدیریت ساخت‌وسازها، می‌شود جلوی این تهدید را گرفت.

 

انتهای پیام/