به گزارش صبح توس؛ چهارمین نشست تخصصی مشترک علمای شیعه و اهل سنت استان صبح امروز با موضوع «آسیب های اجتماعی و رسالت علمای اسلام در مقابله با آنها» در محل مجتمع فرهنگی کارگران مشهد برگزار شد.

 

در این نشست که با حضور  علمای شیعه و اهل سنت استان برگزار شد، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، گفت: آسیب های اجتماعی، محصول خود اجتماع است؛ اما معتقد هستیم که این آسیب ها قابل کنترل هستند.

 

حجت الاسلام کاظم لطفیان افزود: در گام نخست، باید علت بروز آسیب های اجتماعی را پیدا کرد و پس از آن و به اقتضای علت، به صورت جامعه محور یا حکومت محور، برای رفع آن اقدام کرد.

 

*اتحاد میان مردم ایران، امری بی بدیل است

 

در ادامه این نشست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به تنوع قومی و دینی در کشور ایران، گفت: با وجود تنوع قومی، دینی و زبانی موجود در جامعه ایران، اتحاد، اتصال و یکپارچگی و وفاق اجتماعی میان مردم ایران، امری بی بدیل است.

 

حسینی، خاطرنشان کرد: با وجود آن که اقلیت های دینی و مذهبی در نقاط مرزی کشور گسترده هستند و زمینه های واگرایی زیادی در مرزهای ایران وجود دارد؛ اما شاخص های همگرایی و وحدت در مرزهای ایران، از متن و مرکز ایران بیشتر است.
 

*بررسی مهمترین عوامل ایجاد آسیب‌های اجتماعی

 

در ادامه این همایش مولوی غلام نبی توکلی، امام جمعه اهل سنت تایباد با اشاره به اهمیت و جایگاه خانواده و اجتماع در ترویج آموزه های دینی، گفت: عدم پایبندی خانواده ها به آموزه های دینی، آشفتگی کانون خانواده، طرد اجتماعی، نوع شغل، بیکاری، فقر و مشکلات معیشتی، دوستان ناباب، محیط زندگی، فقر فرهنگی و رسانه ها و وسائل ارتباط جمعی، از جمله مهمترین عوامل ایجاد آسیب های اجتماعی هستند.
 

شایان ذکر است که در این همایش دو روزه، آسیب های اجتماعی در چهار کارگروه تخصصی قاچاق و اعتیاد، جریان شناسی افراط گرایی در جهان اسلام، بررسی آسیب های اخلاقی- اجتماعی، فرصت ها و چالش های فضای مجازی، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

انتهای پیام