به گزارش صبح توس؛ بلاتکلیفی زیارت و گردشگری، نقره داغ فرشتگانی ها، عامل توزیع گوشت الاغ درمشهد دستگیر شد، دستور نایب رئیس مجلس برای رسیدگی به تخریب اماکن تاریخی مشهد و سرمایه‌گذاری 7000 میلیارد تومانی فرآوری مواد معدنی استان از سال 92 تاکنون، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

بلاتکلیفی زیارت و گردشگری

«زیارت پیشران توسعه خراسان رضوی خواهد بود»، «در استان خراسان رضوی به محور زیارت توجه ویژه‌ای داریم»، «خراسان رضوی محور توسعه گردشگری کشور است»، «مشهد امکان جذب هفت میلیون گردشگر را دارد» و. ...  این‌ها برخی از اظهارنظرهای مسئولان ملی و استانی درباره شهر مشهد است. اظهاراتی که اهمیت موضوع زیارت و گردشگری را در این خطه ایران به خوبی نشان می‌دهد اما عجیب است که این دو حوزه در استان اکنون بلاتکلیف است.

2 ماه از رفتن معاون زیارت گذشت

اوایل دی ماه بود که «علیرضا رشیدیان» استاندار خراسان رضوی با صدور پیامی، از خدمات «محمد حسن واحدی» معاون سابق هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری تقدیر کرد.   اکنون با گذشت حدود دو ماه از خداحافظی واحدی با معاونت زیارت استانداری، هنوز گزینه جدیدی برای تصدی این معاونت معرفی نشده است. اگرچه به گفته برخی مسئولان، فعالیت‌های این حوزه روی زمین نمانده و دنبال می‌شود. «مهدی فروزان» مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائران در معاونت زیارت استانداری، در گفت وگو با خبرنگار ما در این باره می‌گوید: در جریان تصمیمات مربوط به انتصاب معاون زیارت نیستم اما آن چه مشخص است این که فعالیت‌های اداره کل هماهنگی امور رفاهی زائران و همچنین اداره کل هماهنگی امور فرهنگی این معاونت طبق برنامه دنبال می‌شود. فروزان می‌گوید: با توجه به نزدیک شدن تعطیلات نوروز و حضور گسترده زائران در مشهد، ستاد خدمات سفر نیز به خوبی فعال شده و سعی کرده ایم وقفه‌ای در انجام کارهای این حوزه پیش نیاید، ضمن آن که فعالیت‌های این حوزه مستقیما زیر نظر استاندار انجام می‌شود و تلاش بر این است که کاری روی زمین نماند.

6 ماه جانشینی در معاونت گردشگری!

اما معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان داستان پیچیده تری دارد. فروردین امسال «حسین زارع صفت» مدیر کل اسبق میراث فرهنگی استان «معصومه توانگر» را به سرپرستی معاونت گردشگری این اداره کل منصوب کرد که البته این انتصاب، موقتی و به صورت مامور به خدمت از جهاددانشگاهی در میراث فرهنگی بود. چند ماه بعد و به دنبال ماجراهای تغییر و تحول در اداره کل میراث فرهنگی، زارع صفت، خود این اداره کل را ترک کرد و دکتر «محمدرحیم رهنما» سکان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را به دست گرفت. دو ماه بعد و با اتمام مدت شش ماهه حضور توانگر در معاونت گردشگری، او اداره کل میراث فرهنگی را ترک کرد و «یوسف بیدخوری» به عنوان جانشین، مسئولیت این حوزه کلیدی استان را بر عهده گرفت. با این تغییر و تحولات، از مهرماه امسال معاونت گردشگری استان با جانشین اداره می‌شود و حکمی برای معرفی سرپرست این معاونت صادر نشده است. با آمدن «ابوالفضل مکرمی فر» به عنوان مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان نیز هنوز انتصابی صورت نگرفته و معاونت گردشگری استان همچنان با جانشین اداره می‌شود.

تشکیل شورای سیاست گذاری گردشگری تا قبل از پایان سال

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این باره می‌گوید: با توجه به این که کمتر از یک ماه است فعالیت‌ام در این مسئولیت را آغاز کرده ام، هنوز انتصابی نداشته‌ام اما در فکر انجام این کار و تصمیم گیری درباره آن هستم. «ابوالفضل مکرمی فر» می‌افزاید: به دلیل نزدیک بودن ایام نوروز و زیاد بودن کارها در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تا رسیدن نوروز برنامه‌ای برای ایجاد تغییرات در هیچ یک از معاونت‌ها ندارم و این کار بعد از نوروز انجام خواهد شد. مکرمی فر می‌افزاید: اما با توجه به اهمیت حوزه گردشگری در خراسان رضوی، شورای سیاست گذاری گردشگری استان تا قبل از نوروز تشکیل خواهد شد و معاونت گردشگری اداره کل، دبیری این شورا را بر عهده خواهد داشت.

کمتر از یک ماه تا حضور گسترده زائران

امروز، بیست و پنجمین روز از بهمن است و فرصت چندانی تا آغاز سفرهای نوروزی زائران به استان به ویژه مشهدالرضا(ع) باقی نمانده است. هرچند این اطمینان وجود دارد که تمام ظرفیت‌های استان برای میزبانی از زائران و مسافران نوروزی بسیج خواهد شد و به گفته مسئولان، کاری روی زمین نخواهد ماند، اما این که در خراسان رضوی و به ویژه مشهد به عنوان دومین کلان شهر مذهبی جهان، که به مدیریت و برنامه ریزی‌های حساب شده نیاز دارد، دو معاونت کلیدی زیارت و گردشگری بلاتکلیف باشند و انجام وظایف آن با همت عالی دیگران و جانشینی دنبال شود  وضعیت رضایت بخشی نیست و رفع آن تدبیر می‌خواهد. بی تردید مشهد مقدس که بر اساس اعلام مدیر کل امور رفاهی زائران  در 10 ماه ابتدایی امسال، 5/28 میلیون زائر و مسافر داشته است به برنامه ریزی‌ها و حساسیت‌های بیشتری در حوزه زیارت و گردشگری نیاز دارد.

نقره داغ فرشتگانی ها

موسسه اعتباری کاسپین مشروط بر این که مدیریت حساب و پرداخت بدهی‌های هشت تعاونی منحل شده را بر عهده بگیرد توانست از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت کند اما  در طول حدود دو سال فعالیت، این موسسه درگیر مسائل فراوانی بوده که مهم‌ترین آن‌ بی تردید نحوه تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحل شده، محاسبه سود و تسویه حساب با آن ها بوده است. اگرچه موسسه مدعی است بر اساس تکلیف بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌ها در دوره انحلال را صفر در نظر گرفته و محاسبه کرده است .البته استدلال بانک مرکزی هم این بود که تعاونی‌های منحل شده در دوره انحلال تا تعیین تکلیف هیچ فعالیت اقتصادی نداشته اند بنابراین سودی هم عایدشان نشده است تا به سپرده‌گذاران اختصاص دهند. از سویی نیز کاسپین بر اساس  تکلیف بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها در دوره قبل از انحلال را نیز تعدیل می‌کند، به طور مثال سپرده‌گذاران فرشتگان که در دوره دایر بودن این تعاونی سود 25 درصد دریافت می‌کردند طبق دستورالعمل ابلاغی، سود سپرده شان از 25 درصد به 10 درصد کاهش می‌یابد و براین اساس سود مازادی را که طبق قرارداد از تعاونی دریافت داشته اند، باید بازگردانند. سود سپرده‌ها از زمان کانورت شدن(تغییر) حساب ها نیز به دو صورت کوتاه‌مدت 10 درصد و بلندمدت 15 درصد تخصیص می یابد و پرداخت می‌شود؛ اما این ماجرا روی دیگری هم دارد و آن هم سپرده‌گذارانی هستند که در دوره فعالیت تعاونی‌های منحل شده تسهیلات دریافت کرده‌اند.انگار برای این سپرده گذاران هیچ قاعده جدیدی تدوین نشده و آن ها که قطعا خودشان جزو سپرده گذاران به حساب می آیند، با وجود تعدیل سود سپرده هایشان باید نرخ سود تسهیلات دریافتی را طبق همان قرارداد قبل با موسسه منحل شده پرداخت کنند .

سپرده‌گذار یکی از تعاونی‌های منحل شده که به موسسه کاسپین واگذارشده است با گلایه از نحوه تعیین تکلیف سپرده ها به خراسان رضوی می گوید: بنده علاوه بر این که در تعاونی فرشتگان سپرده داشته‌ام در دوره فعالیت این تعاونی مبلغ 12 میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات دریافت کرده‌ام که یکی از شرایط دریافت این تسهیلات، این بود که 30 درصد تسهیلات دریافتی را به‌عنوان ضمانت در تعاونی بلوکه می‌کردند که با احتساب 30 درصد پولی که از بنده بلوکه شده است،  سود این تسهیلات حدود 28 تا 30 درصد می شود .من ماهانه حدود 308 هزار تومان قسط پرداخت می‌کردم.

این سپرده‌گذار ادامه می دهد: از فروردین تا دی‌ماه امسال که این تعاونی منحل شده، به سپرده بنده هیچ سودی تعلق نگرفته است .علاوه بر این، سودهایی که طبق قرارداد در دوره فعالیت این تعاونی نیز دریافت کرده بودم تعدیل و از موجودی حسابم کسر‌شده است.

این سپرده‌گذار که دفترچه تسهیلات خود را در اختیار خراسان رضوی قرارداده است، می گوید :26 دی‌ماه وقتی برای تعیین تکلیف سپرده‌ام به موسسه کاسپین مراجعه کردم، دفترچه تسهیلات دریافتی را به بنده دادند.اگر دفترچه را نگاه کنید موسسه کاسپین در وهله اول در همان 26 دی‌ماه همه اقساط عقب‌مانده بنده را که مربوط به دوره انحلال بوده و حساب‌هایمان مسدود شده کسر کرده است در حالی که با وجود مسدود بودن حساب ها، اصلاً امکان پرداخت اقساط تسهیلات را نداشته‌ام . جالب این جاست که سود تسهیلات را به هیچ‌وجه به نرخ مصوب بانک مرکزی کاهش ندادند و با همان نرخ قبلی از اصل سپرده بنده کسر کردند درحالی که مدعی هستند چون این موسسه تخلف کرده سود سپرده ها را باید با نرخ بانک مرکزی محاسبه کنند.

این سپرده‌گذار  اضافه می کند: تلخ‌تر از همه این‌ها، این است که در همین دوره‌ای که حساب بنده مسدود شده سودی به سپرده ام تعلق نگرفته است ولی سود تسهیلات را با همان نرخ 30 درصد از حسابم کسر کرده اند بعد هم مدعی هستند موسسه در دوره انحلال، فعالیت اقتصادی نداشته است، مگر همین پرداخت تسهیلات و دریافت سود در قبال آن فعالیت اقتصادی نیست ؟اگر چنین باشد که اتفاقا فعالیت اقتصادی پرسودی هم داشته چون از یک سو سود سپرده ها را تعدیل کرده و از سوی دیگر اقساط تسهیلات را با همان نرخ سنگین از اصل موجودی ها برداشته که قطعا دیگر معوقه ای هم باقی نمانده است . او با بیان این موضوع، از کسر جریمه دیرکرد هم انتقاد می کند و می گوید :تمام دارو ندارم  در این تعاونی بوده، بعد بابت 9 ماه دوره انحلال تعاونی که حساب‌هایم مسدود بوده و امکان پرداخت اقساط وجود نداشته هرماه مبلغی را در قالب وجه التزام به‌عنوان جریمه دیرکرد اقساط به‌صورت یک‌جا از اصل سپرده ام کسر کرده‌اند؛ یعنی علاوه بر این که سود سپرده‌ام را کاهش داده و سود تسهیلات را با همان نرخ برای بنده محاسبه کرده‌اند و تمام اقساط عقب‌مانده را به‌صورت یک جا از اصل سپرده کسر کرده‌اند، بابت مدتی که به دلیل کارشکنی خود کاسپین قادر به پرداخت قسط نبودم، جریمه دیرکرد را از اصل سپرده‌ام برداشته اند .

تخم مرغ بی قرار

سامانه اطلاع رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان که قیمت روزانه کالا ها را در استان منتشر می کند، روز گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ را 7950 تومان اعلام کرد؛ این درحالی است که ابتدای هفته قیمت تخم مرغ در همین سامانه 7200 تومان اعلام شده بود یعنی طی یک هفته، قیمت تخم مرغ 700 تومان افزایش یافته است.

ازسوی دیگر معمولا قیمت هایی که سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان قیمت روز اعلام می کند قیمت های کف بازار نیستند.بر این اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ما حاکی از آن است که در برخی مناطق شهر مشهد، قیمت هر کیلو تخم مرغ به 8500 تومان هم رسیده است.رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی کشور نیز روزگذشته در گفت و گو با میزان ضمن تاکید بر این که واردات هم به ارزانی تخم مرغ نینجامید، گفت: قیمت تخم مرغ به علت شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی دوباره افزایش یافت تا جایی که هر شانه از این محصول با قیمت 18 هزار تا 18 هزار و 500 تومان به دست مصرف کننده می رسد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که قیمت تخم مرغ طی ماه های گذشته نوسانات بسیار نامتعارفی داشته است به طوری که قیمت هر کیلو تخم مرغ در ابتدای تابستان حدود 4000 تومان بوده و امروز به دوبرابر قیمت رسیده است.

در این مدت ستاد تنظیم بازار کشور چندین بار قیمت این محصول را تغییر داد به طوری که در ابتدای مهر ماه، قیمت تخم مرغ را در واحد های تولیدی 4600 تومان و برای مصرف کننده 5300 تومان اعلام کرد اما به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور و معدوم شدن 22 میلیون قطعه مرغ تخم گذار در کشور، این قیمت ها رعایت نشد .البته این ویروس در استان خراسان رضوی شیوع پیدا نکرده و هیچ گونه تلفاتی نداشته است اما همین کمبود و کاهش تخم مرغ در کشور باعث شد واحد های تولیدی استان، تخم مرغ را خارج از قیمت های مصوب 4600 تومان تا کیلویی 6800 تومان به بازار عرضه کنند. تقاضای تخم مرغ در دیگر استان های کشور نیز تولید کنندگان را راغب کرد تخم مرغ استان را در دیگر استان های کشور عرضه کنند و این مسئله به این افزایش قیمت دامن زد.

با این حال حدود یک ماه پیش، با دستور رئیس جمهور واردات تخم مرغ برای تعدیل قیمت بازار آغاز شد و عرضه مستقیم آن در استان نیز با قیمت کیلویی 5800 تومان صورت گرفت و در کوتاه مدت به تعدیل نسبی قیمت ها منجر شد.

با این حال طی همین دو هفته آخر، قیمت این محصول بار دیگر با جهشی 1000 تومانی به حداقل قیمت 7500 تومان تا8500 تومان در شهر مشهد رسید.

با این همه تلاش ما برای گفت و گو با مسئولان  ستاد تنظیم بازار استان بی نتیجه ماند.

دستور نایب رئیس مجلس برای رسیدگی به تخریب اماکن تاریخی مشهد

حرکت ماشین آلات سنگین روی مخزن آب انبار تاریخی!

اقدام شبانه شهرداری برای احداث راستگرد در محل مسجد تخریب شده حوض معجردار، با واکنش فعالان و دوستداران میراث فرهنگی همراه شد تا آن جا که این اقدام، دوشنبه شب متوقف و روز گذشته مورد بازرسی و بازدید قرار گرفت. به گزارش خراسان رضوی، پس از تخریب مسجد حوض معجردار که اواخر دی صورت گرفت، مقرر شد آب انبار مجاور این مسجد و مخزن زیرزمینی آن که در فهرست آثار ملی ثبت شده است، حفظ شود اما اقدام دوشنبه شب شهرداری برای احداث راستگرد در این منطقه (تقاطع خیابان نواب صفوی و شارستان) نگرانی‌هایی را در این خصوص ایجاد کرد. معاون میراث فرهنگی استان روز گذشته درباره این اتفاق به خراسان رضوی گفت: پس از اطلاع از این اقدام، به محل مراجعه و از ادامه فعالیت ماشین آلات سنگین جلوگیری شد. «مرجان اکبری» تصریح کرد: صبح امروز (روز گذشته) نیز از محل بازدید داشتیم و مشخص شد در محل مخزن آب انبار مسجد حوض معجردار کف برداری شده است اما با توجه به بررسی‌های ما به نظر می‌رسد مخزن همچنان برقرار و آسیب ندیده است. اکبری افزود: با توجه به این که این مخزن آب انبار جزو آثار ثبت ملی و مربوط به دوره صفوی است، با هماهنگی و اقدام صورت گرفته، مقرر شد فعالیت عمرانی در این محدوده بدون استفاده از ماشین آلات سنگین ادامه یابد. «مکرمی فر» مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز عصر دیروز با تایید این که مخزن آب انبار تخریب نشده است، گفت: پس از اطلاع از موضوع، یگان حفاظت میراث فرهنگی وارد عمل شد و از ادامه کار جلوگیری کرد که خوشبختانه این اقدام سبب شد به مخزن آسیبی وارد نشود.

تذکر در صحن علنی و اعلام موضع نایب‌رئیس

اما ماجرای تخریب مسجد حوض معجردار روز گذشته به جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نیز کشیده شد و حجت الاسلام و المسلمین «نصرا... پژمانفر» درباره این موضوع نکاتی را مطرح کرد. به گزارش   خانه ملت،   پژمانفر در تذکری پیرامون تخریب مسجد حوض معجردار در مشهد گفت: «متاسفانه به رغم تذکری که درباره تخریب مسجد حوض معجردار در مشهد که از مساجد میراثی است، داده شد، هیچ توجهی به این موضوع نشده کما این که در دو شب گذشته آب انباری که از دوران صفویه و متعلق به این مسجد بوده نیز تخریب شده است. درباره تخریب‌های بی حساب سرمایه‌های ملی در کشور هیچ کس پاسخ گو نیست، در حالی که وزیر کشور به شهرداری مشهد و بی توجهی آن به اماکن ملی باید تذکر دهد. همچنین علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر چند زیرمجموعه ریاست جمهوری محسوب می‌شود، به سبب مسئولیت مستقیم در این خصوص باید پاسخ گو باشد. پرونده‌ای برای رسیدگی و جلوگیری از تخریب اماکن و میراث فرهنگی تشکیل شود تا اتفاق مذکور به عنوان آخرین لطمه به میراث فرهنگی ثبت شود».

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دلیل مسئولیت بیشتر در این حوزه باید به این موضوع رسیدگی کند.

 

روزنامه شهرآرا؛

عامل توزیع گوشت الاغ درمشهد دستگیر شد

فرمانده انتظامی شهرستان بینالود از کشف مقادیری گوشت الاغ و دستگیری عامل توزیع آن در مشهد خبر داد.

به گزارش شهرآرا، سرهنگ حسین دهقان‌پور گفت: مأموران پلیس آگاهی شهرستان پس از اطلاع از عرضه گوشت الاغ در یک مرکز پذیرایی، به همراه مأموران اداره بهداشت شهرستان به محل مراجعه کردند.

وی افزود: مأموران انتظامی با هماهنگی مقام قضایی، محل را بازرسی و ‌١٠کیلو گوشت الاغ از داخل یخچال‌فریزر این رستوران کشف کردند.

وی ادامه داد: مأموران انتظامی در تحقیقات خود، به اظهارات ضد و نقیض یکی از کارگران مرکز پذیرایی مشکوک شدند و او را برای انجام بازجویی تخصصی، به پلیس آگاهی منتقل کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان بینالود تصریح کرد: با توجه به تصاویر به‌دست‌آمده از دوربین‌های مداربسته و اطلاعات به‌دست‌آمده در بازجویی‌ها، عامل کشتار و توزیع گوشت الاغ در اطراف مشهد شناسایی و پلیس مخفیگاه او را با هماهنگی مقام قضایی بازرسی کرد. در این عملیات، بیش از ۱۳۴‌ کیلو گوشت الاغ کشف شد.

دهقان‌پور در خاتمه با اشاره به نادر بودن مشاهده چنین تخلفاتی، از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی که مستقیما با سلامت مردم سر و کار دارد، از طریق شماره تلفن ۱۱۰، پلیس را در جریان قرار دهند.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

سرمایه‌گذاری 7000 میلیارد تومانی فرآوری مواد معدنی استان از سال 92 تاکنون

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در سال ۹۲ در ۱۰ پروژه ‌اصلی در حوزه معدن حدود ۵۶۰ میلیارد تومان هزینه شده و تاکنون حدود 7000 میلیارد تومان در حوزه فرآوری مواد معدنی سرمایه‌گذاری و هزینه کرده‌ایم.

راضیه علیرضایی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص اینکه از سال ۹۲ تاکنون معادن در خراسان رضوی بالاترین جذب سرمایه‌گذاری در کل کشور را داشته اظهار کرد: ما در حوزه فرآوری مواد معدنی ظرفیتی جدید حدود ۲۵ میلیون تن ایجاد کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه عمده‌ترین معادن استان معادن سنگ‌ آهن است، تصریح کرد: در سال ۹۲ برداشت ما از معادن سنگ آهن به صورت سنگ‌آهن خام بوده و حدود ۹۰۰ هزار تن کنسانتره آهن از استان خارج می‌شود ولی در حال حاضر ظرفیتی نزدیک ۱۰ میلیون تن گندله آهن داریم که در سال جاری به بهره‌برداری رسید.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: همچنین نزدیک به ۱۰ میلیون تن گندله آهن به صورت دو واحد ۵ میلیون تنی گندله آهن در استان به بهره‌برداری رسید. هم‌اکنون حدود ۹ میلیون تن ظرفیت کنسانتره در استان ایجاد شده است. براساس برنامه‌ریزی‌ها چرخه ۲۲.۵ میلیون تنی کنسانتره آهن، ۲۰ میلیون تنی گندله آهن و حدود ۵۳ میلیون تنی سنگ آهن در استان مد نظر قرار گرفته که نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان در این پروژه‌ها هزینه شده است.

علیرضایی با بیان اینکه در سال ۹۲ در ۱۰ پروژه ‌اصلی در حوزه معدن، حدود ۵۶۰ میلیارد تومان هزینه شده، عنوان کرد: تاکنون ما حدود 7000 میلیارد تومان در حوزه فرآوری مواد معدنی سرمایه‌گذاری و هزینه کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه اقدامات موثری در حوزه افزایش تولید مس در استان صورت گرفته خاطرنشان کرد: ما ظرفیت فرآوری مس را در استان به ۲۶ هزار تن رسانده‌ایم که این ظرفیت یک ظرفیت بی‌سابقه نسبت به گذشته است. ما برای شناسایی این معادن و ظرفیت‌ها اقدامی بزرگ انجام داده‌ایم. حدود ۱۲ هزار کیلومتر مربع از استان برای این امر مورد مطالعه قرار گرفته و 4600 کیلومتر مربع به عنوان پهنه به اکتشافات واگذار کرده‌ایم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به حقوق دولتی در خصوص معادن استان اظهار کرد: براساس وصول حقوق دولتی برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم این وصول را به یک رویه سیستماتیک طی سال‌ها که از ظرفیت‌هایی که به طور قانونی استفاده کنیم. در نهایت رویه دریافت حقوق دولتی خود را طبق نظر دستگاه‌های نظارتی منسجم کردیم.

انتهای پیام/