به گزارش صبح توس؛ دکتر حسین فتاحی از انقلابیون سال 57 در جلسه روایت انقلاب مشهد که ظهر امروز در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دوران انقلاب در مشهد دارای روایت های تلخ و شیرین فراوانی است که باید برای همه مردم مشهد و خصوصا جوانان و دانشجویان مورد توجه قرار بگیرد.

 

وی افزود: مهم ترین درگیری روزهای پایانی انقلاب به نظر بنده به دو برهه تقسیم می شود که یکی وقایع آذر سال 57 و دیگری درگیری های نهم و دهم دی ماه همان سال بود که رژیم طاغوت قصد زهر چشم گرفتن از مردم و تلافی آذرماه را داشت.

 

این مبارز دوران انقلاب با اشاره به ماجرای مبارزاتی خود در آذر ماه سال 57 و سایر دوستانش، گفت: بنده در این سال دانشجوی رشته پزشکی عمومی و سال آخر این مقطع را می گذارندم و به عنوان انترن در بیمارستان امام رضا(ع) که آن زمان نامش "شاه رضا" بود مشغول تحصیل بودم که البته سال 57 بسیاری از دانشجویان به دلیل درگیری های انقلاب برای مدتی درس را رها کردند.

 

 

وی ادامه داد: البته مبارزات بنده و بسیاری از دوستان و همکلاسی هایم به سال 57 ختم نمی شود به طوریکه بسیاری از دوستان و همدوره ای های بنده در آن سال در زندان ساواک به سر می بردند و تعدادی نیز آزاد شده بودند، خود بنده در سال 47 برای مدتی در زندان ساواک بودم.

 

فتاحی با تاکید بر اتفاقات و درگیری ها در آن دوران سازماندهی شده نبود و مردم در صحنه حاضر بودند، بیان کرد: هماهنگی و انسجام مردم سبب پیروزی انقلاب مشهد شد و یکی دیگر از این اقداماتی که سبب سرنگونی رژیم شاه شد بی رحمی بود که بسیاری از روشنفکران و تحصیل کردگان را به میدان مبارزه کشاند.

 

وی با اشاره به خاطره درگیری ها، اظهار کرد: 22 آذر ماه عده ای چماق به دست از بیمارستان امام رضا(ع) وقت وارد شدند و به بسیاری از اموال شخصی پزشکان و اموال بیمارستان با شعار «جاوید شاه» آسیب رساندند و این بی رحمی تا جایی پیش رفت که به داخل بخش اطفال نیز حمله ور شده و در آن محل نیز تیر اندازی کردند.

 

 

این مبارز دوران انقلاب ادامه داد: به دنبال این رفتار، دانشجویان و پزشکان وقت برای مدیریت فضای شهر روز 23 آذر ماه به میدان آمدند و از آن طرف چماق به دستان نیز وارد میدان شدند و با حمایت تانک های رژیم که در پشت بیمارستان مستقر بودند به سراغ ما آمدند و به وسیله مسلسل های تانک به مبارزان تیر اندازی کردند.

 

وی با اشاره به اینکه در جریان این درگیری ها عده ای از دانشجویان وقت نیز اسیر و شهید شدند، بیان کرد: ما در راه پیروزی انقلاب اسلامی شهدای فراوانی داده ایم و باید قدر این شهدا را بدانیم، باید بدانیم که در فضای کنونی به دور از سیاست زدگی دانشجو به دنبال مطالبه گری و یافتن نقش خود در جامعه باشد تا بتواند در فضای کنونی داخل کشور و خارج از کشور حرفی برای گفتن  داشته باشیم.

 

انتهای پیام/