به گزارش صبح توس؛ سیدمحمدرضا فاضل هاشمی گفت: تنها در دی ماه سال 96، بیش از 40 نسخه قرآن خطی نفیس، از طریق اهدایی و خریداری به منابع گنجینه کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی افزوده شد که بیشتر این نسخ، اهدایی بوده است.

 

کارشناس مسئول اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به یکی از نفیس‌ترین این نسخه‌ها اشاره کرد و افزود: جزوه قرآنی نفیسی به کتابت قرن پنجم که به خط کوفی دوره تکامل در ابعاد 10 در 14.5 سانتیمتر کتابت شده است، از نفیس‌ترین این نسخه‌ها محسوب می‌شود.


وی ادامه داد: قرآن خطی دیگری به صورت کامل به تاریخ کتابت 1284 هجری قمری، توسط سید حسن میرنوراللهی از کرج اهدا شده است؛ اسامی سوره‌های آن، به خط ثلث به سرخی، فواصل آیات دوائر سرخ، جدول‌کشی صفحات و کمند به سیاهی، دو صفحه اول دارای سرلوح منقش، بوده و به قلم عبدالکریم برغانی در 674 صفحه در اندازۀ 28 در 19.5 سانتیمتر کتابت شده است.


فاضل هاشمی به قرآن ارزشمند دیگری به تاریخ کتابت 1312 هجری قمری اشاره کرد و افزود: قرآن مترجم به فارسی با جلد روغنی، خط متن آن نسخ 14 سطری و ترجمه به نستعلیق تحریری به سرخی است؛ فواصل آیات، گوی سرخ، در حاشیه نشانه‌ها میان سنجاقک زرپوش شرفه‌دار قرار دارد، صفحات به سرخی و تحریر مشکی و لاجورد جدول‌کشی شده، کمند به سیاهی دارد و به دست محمدعلی طالقانی کتابت شده است. این نسخه وقفی مرحوم علی عقبایی است که توسط بهروز فلاحی اهدا شده است.


کارشناس مسئول اداره مخطوطات از چند مورد دیگر از نسخ اهدایی یاد کرد و گفت: یک جلد قرآن خطی ارزشمند به همراه 22 نسخه کتاب خطی نفیس توسط آیت‌الله سید ابراهیم سید حاتمی عضو سابق مجلس خبرگان، از شهرستان اردبیل، یک نسخه قرآن خطی از مدیریت نذورات حرم مطهر، و قرآنی دیگر متعلق به مرحوم امان‌الله احمدی از قزوین توسط مرتضی حاجی کریمی به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا شده است.


وی در پایان یادآور شد: در حال حاضر بیش از 23 هزار نسخه قرآن اعم از قرآن‌‌های نفیس خطی، جزوات قرآنی و قرآن‌های فاخر چاپ سنگی در گنجینۀ قرآن‌های خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌‌شود که از این میان، قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار علیهم‌السلام که بر پوست آهو و به خط کوفی اولیه نگاشته شده‌اند، مهم‌ترین و ارزشمندترین آثار قرآنی این مجموعه بی‌نظیر است.


لازم به ذکر است؛ گنجینه مخطوطات آستان ‌قدس رضوی، پیوسته به واسطه قداست معنوی، اعتماد مردمی و نگهداری و حفاظت دقیق علمی و تجربی، روزانه پذیرای بسیاری از مصاحف شریف و کتب خطی و اسناد تاریخی است که پس از ثبت و فهرست‌نویسی، در اختیار علاقه‌مندان به آثار معنوی و تاریخی قرار می‌گیرد.

 

انتهای پیام/