به گزارش صبح توس؛ کام کشاورزان سرخسی خشک تر شد، 50 واگن خط 2 قطار شهری مشهد از گمرک ترخیص شد، بلبشوی ساخت و ساز در«جانباز»، افزایش 6 درصدی اهداکنندگان مستمر خون در خراسان رضوی و میانگین سنی مدیران خراسان رضوی چند سال است؟، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

 

روزنامه خراسان؛

کام کشاورزان سرخسی خشک تر شد

قرن هاست دشت سرخس توسط رودخانه های هریرود و کشف رود تغذیه می شود، با ساخت سد دوستی امیدهای کشاورزان «حقابه بر» چند برابر و روند مهاجرت از روستاهای سرخس به مشهد مقدس معکوس شد. کشاورزان سرخسی هم با آب تنظیم شده از «سد دوستی» مساحت زیادی از زمین های منطقه سرخس را زیرکشت بردند، هنوز چند سالی از این امیدواری نگذشته بود که «آورده » هریرود و آب پشت سد دوستی کاهش چشمگیری یافت. دبیر نظام صنفی کشاورزی سرخس می گوید: از چهار سال پیش تا کنون کشاورزان سرخسی آب چندانی از رودخانه هریرود دریافت نکرده اند و «حقابه» مردم سرخس به مشهد منتقل می شود. صفائیان می افزاید: آب منطقه ای استان قرار بود برای جبران حقابه، خسارت کشاورزان را بدهد اما تا کنون ریالی خسارت پرداخت نکرده است؛ با کاهش آب سد دوستی و انتقال همه حقابه مردم سرخس به مشهد ، تغذیه دشت سرخس هم کاهش یافته ، به طوری که میزان آبدهی چاه ها ی کشاورزی کمتر و آب شورتر شده و این شرایط بحرانی که نه حقابه و نه خسارت آن پرداخت می شود مشکلات فراوانی برای کشاورزان به وجود آورده است. وی گفت: شرکت آب منطقه ای استان چند سالی است «حقابه» سرخس را می برد و خسارت نمی دهد؛ گرچه ما راضی به بردن حقابه مان برای شرب و بهداشت مشهد هستیم ولی چرا خسارت ما را نمی دهد و به شکایت ما رسیدگی نمی کند ؟

دلایل محقق نشدن حقابه از نظر نماینده مجلس

سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم سرخس، فریمان، احمد آباد و رضویه در مجلس به خراسان گفت :‌ هر سدی سه نوع تقسیم بندی آب دارد؛ شرب، کشاورزی و صنعت.وی افزود: ظرفیت مخزن سد دوستی یک میلیارد و 200 متر مکعب است و الان حجم آب پشت سد دوستی به 400 میلیون مترمکعب هم نمی رسد و امسال هم آورده آب هریرود نزدیک به صفر بوده و کمتر و کمتر می شود در صورتی که میزان بهره برداری ما هم نصف آن است چون از میزان 400 میلیون متر مکعب نیمی متعلق به ایران و نیم دیگر متعلق به ترکمنستان بوده است و آن حجمی که می ماند 30 تا 40 درصدش رسوبات است و اکنون میزان بهره برداری کشورمان از این آب ممکن است 100 میلیون متر مکعب هم نباشد و اگر آورده هریرود با همین وضع ادامه داشته باشد این عدد خیلی ناچیزی می شود. وی با بیان این که حقابه ای که برای آن روی سد دوستی تنظیم شده در شرایط ایده آلی که ما پشت سد 900 میلیون متر مکعب آب داشته باشیم، مقدار 450میلیون متر مکعب سهم ایران است، می افزاید: از این میزان 54 میلیون متر مکعب سهم کشاورزی سرخس و پنج میلیون متر مکعب سهم شرب سرخس در سال است و سهم های دیگری هم وجود دارد. اما عملا چون رقم 900 میلیون متر مکعب آب پشت سد دوستی محقق نشده و در حقیقت بین یک سوم تا نصف آن محقق شده است به همین نسبت میزان حقابه کم می شود .

امسال 10 میلیون متر مکعب آب برای کشاورزان سرخس گرفتیم

نماینده سرخس یادآورشد: اتفاقی که در این چهار سال اخیر به علت بحران آب شرب در مشهد افتاده باعث شده است سهم آب کشاورزی سرخس هم اصلا تخصیص نیابد و ما امسال با پیگیری های زیادی که انجام دادیم موفق شدیم 10 میلیون متر مکعب آب برای کشاورزان سرخس بگیریم که این میزان بخشی از روستا های سرخس را پوشش داد؛ حدود 11 روستای سرخس که در چهار سال گذشته هم آب شان قطع بوده توانستند با همین میزان، آب مورد نیاز برای کشاورزی خودشان را از اردیبهشت ماه امسال تاکنون تامین کنند و این میزان هم قطعا تکافوی کل کشاورزی سرخس را نمی دهد. وی به تنش های آبی اشاره کرد و گفت: پس ما دو تنش آبی داریم یکی وجود سد سلما و احتمالا بند های دیگر در افغانستان و دیگری تنش خشکسالی که به معنای واقعی است. وی بیان کرد: در ملاقاتی که وزیر خارجه افغانستان با رئیس مجلس کشور مان داشت گفته شددر توافق احداث سد دوستی، نماینده افغانستان حضور داشته و یک تعهد و قرار داد بین المللی است و بر اساس ضوابط و حقوق بین الملل که یک موردش همین بحث آب است باید به تعهداتی که داده اند، پایبند باشند. وی در پاسخ این سوال که آیا طی این چند ساله که مردم کشاورز سرخس آبی دریافت نکرده اند مبلغ ریالی به آن ها پرداخت شده  گفت: مبلغ ریالی به کشاورزان پرداخت نشده ولی تهاتر با تعاونی های« آب بران» بوده است. نمونه آن، این آبی است که امسال رها سازی شده بر اساس حساب و کتاب آب منطقه ای استان این را به حساب قبلی گذاشته اند هرچند که بر اساس تخصیص، یعنی ما باید این را به نسبت تقسیم کنیم و روزنامه خراسان باید این را به جد پیگیری کند فعلا باید دعا کنیم که «آورده» هریرود بیاید و چنان چه شرایط بارندگی که از اول مهر تا الان وجود دارد ادامه پیدا کند اصل و اساس همه موضوعات منتفی می شود.

رود خانه هریرود 2 ماه از سال آب دارد

محمد حسین جعفری مدیر عامل آب منطقه ای استان هم گفت: وضعیت رود خانه هریرود به گونه ای است که دو ماه از سال این رودخانه آب دارد در گذشته هم همین بوده و فقط از ماه اسفند تا اردیبهشت سیلابی عبور می کرده است که بخشی از آب ها را مردم می توانستند در گذشته با انهار سنتی مهار کنند و فقط حجم کمی از آب استفاده می شد. با هماهنگی ترکمنستان قرارشد آب سد دوستی 50 ،50 تقسیم شود. از سال 1384 که سد دوستی به بهره برداری رسیده آمار های مختلفی از آورده آب از هریرود داریم در این مدت حدود پنج میلیارد متر مکعب آب پشت این سد جمع شده و بعد از احداث سد ،150 میلیون مترمکعب برای شرب و 30 میلیون متر مکعب برای صنعت مشهد در نظر گرفته شده و در سرخس هشت میلیون متر مکعب برای صنعت و پنج میلیون متر مکعب برای شرب و حدود 114 میلیون متر مکعب برای کشاورزی سرخس بوده است. وی افزود: اولویت اول آب منطقه ای استان در تخصیص آب بر اساس مصوبات، اول برای شرب است یعنی ما باید با 95 درصد اطمینان پذیری آب شرب را تامین کنیم بعد مراتب بعدی صنعت، باغداری و کشاورزی است که در بعضی از سال ها بیشتر از میزان مقرر آب به کشاورزی اختصاص پیدا کرده است، در وضعیتی که سد دوستی در سال های 89 و 90 سرریزکرده میزان زیادی آب، هم در بخش سرریز، هم برای محیط زیست رها سازی شد.

جمع جبری آبی که به کشاورزان داده شده نسبت به حقابه شان عدد بالاتری است

در حالی که نماینده سرخس از تخصیص 10 میلیون مترمکعب به کشاورزان خبر داده بود و دبیرنظام مهندسی گفته هیچ گونه حقابه ای به کشاورزان اختصاص نیافته است جعفری افزود: در سال گذشته که با کاهش شدید آب مواجه بودیم فقط توانستیم 14 میلیون مترمکعب به بخش کشاورزی سرخس بدهیم و متناسب با «آورد» رودخانه این آب را تقسیم و توزیع کنیم. جعفری در حالی که نماینده سرخس از برداشت 100 میلیون مترمکعب آب از سد دوستی توسط کشورمان خبرداده بود، گفت: از حدود  300 میلیون مترمکعب آبی که پشت سد دوستی آمده 150 میلیون متر مکعب متعلق به  کشور ترکمنستان بوده و ۱۵۰ متر مکعب متعلق به ایران بوده و این نسبت هایی که من گفتم اگر محاسبه کنیم همین میزان10 تا 12 میلیون متر مکعب حقابه آب کشاورزی سرخس می شود و با وجود این که اولویت در بحث شرب هم بود ولی مساعدت کردیم و آب را به کشاورزی سرخس دادیم درباره آب کشاورزی منتظریم ببینیم امسال چه می شود، تا الان که هیچ آبی نیامده که حقابه ای برقرار شود اگر آبی پشت سد ذخیره شد؛ ما به همان نسبت ها و ضرایبی که ذکر شد تخصیص می دهیم. وی تصریح کرد: جمع جبری آبی که به کشاورزان داده شده نسبت به حقابه شان عدد بالاتری است ؛ ولی اگر بخواهیم سالانه محاسبه کنیم ممکن است برخی سال ها کمتر حقابه های شان را به آن ها داده باشیم چون اولویت بخش شرب بوده است ولی بعضی سال ها هم بیش از حقابه های شان آب به کشاورزی اختصاص پیدا کرده است. وی تصریح کرد:عمر مفید سد دوستی 50 سال است.

50 واگن خط 2 از گمرک ترخیص شد

مدیرعامل قطارشهری مشهد از ترخیص 50 واگن خط 2 قطارشهری که در گمرک متوقف شده بود، خبر داد.کیانوش کیامرز در گفت وگو با «خراسان رضوی» گفت: برای تامین ناوگان خط 2 قطارشهری مشهد، قرارداد خرید 100 دستگاه واگن به مبلغ 98 میلیون یورو را با طرف چینی و مشارکت واگن سازی تهران به صورت ال سی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی منعقد کردیم که بازپرداخت آن از سال آینده و به مدت پنج سال آغاز می شود.

وی افزود: از این تعداد، 40 واگن در دوره قبل ترخیص و پس از مونتاژ در واگن سازی تهران به مشهد ارسال شد که اکنون در حال فعالیت است و 10 واگن دیگر نیز  اوایل دوره جدید مدیریت شهری ترخیص شده و هم اکنون درحال مونتاژ است اما 50 واگن دیگر که از چین وارد بندرعباس شده و به دلیل عوارض و ارزش افزوده در گمرک متوقف شده بود، هفته گذشته با پرداخت بیش از 40 میلیارد تومان از گمرک ترخیص شد.کیامرز تصریح کرد: واگن سازی تهران قول داده است از اردیبهشت ماه سال آینده هر ماه دو قطار را که هر کدام شامل پنج واگن است، به مشهد ارسال کند.

بلبشوی ساخت و ساز در«جانباز»

شهرداری، ساخت و سازهای غیر مجاز محله کارخانه قند آبکوه واقع در بولوار جانبازرا پلمب کرده است اما مالکان برخی ساختمان ها بی توجه به پلمب شهرداری ، همچنان تخلفات ساختمانی را ادامه می دهند. مردم محل می‌گویند پلمب‌های شهرداری صوری است و گرنه چرا پشت پلمب، ساخت و ساز ادامه دارد! شهردار قبلی هم در لفافه می‌پذیرد که رشته کار از دست خارج شده است؛ حتی شهردارقبلی منطقه در گفت وگو با ما محدودیت‌های شهرداری برای برخورد با متخلفان را مطرح می کند و می گوید: «اگر مردم منطقه گفته اند شهردار منطقه قدرت برخورد ندارد، درست گفته‌اند. شهرداری در برخورد با تخلفات ساختمانی اختیارات محدودی دارد.» حدود دو ماهی هم است که شهردار جدید روی کار آمده و بر خلاف شهردار سابق به افراد متخلف ضرب الاجل داده که بساط خودشان را جمع کنند و گفته است اگر نیاز باشد در منطقه آبکوه ساکن می شوم تا جلوی کار متخلفان را بگیرم .اما  با این حال باز هم ساخت و ساز پشت دیوارهای بتنی و پلمب های آهنی جریان دارد و بلبشویی در این محله بر پاست.

گزارش پیش رو، گزارش روزنامه مردمی خراسان از محله کارخانه قند آبکوه واقع در بولوار جانباز و ساخت و ‌سازهای آن، در گشت و گذاری یک و نیم روزه در این محله است.یکی از شهروندان ساکن در این محل در تماس با روزنامه خراسان رضوی، از ساخت و سازهای غیر مجاز خبر می دهد.

با این شهروند به محله کارخانه قند آبکوه مشهد می رویم . خودروی پلیس ساختمان نیز جلوی یکی از ساختمان های پلمب شده مستقر شده است و از فعالیت کارگران ممانعت می کند. وقتی پلیس ساختمان محل را ترک می کند، کارگران به محل ساختمان باز می گردند و فعالیت خود را از سر می گیرند... .

 کمی جلوتر به خیابان وصال می رویم، ساختمانی را می بینیم که برای پلمب کردن، بلوک بتنی بزرگی را جلوی آن قرار داده اند ولی ساخت و ساز آن به خوبی پیش می رود . ازجوشکار ساختمان درباره جوشکاری در ساختمانی که توسط شهرداری پلمب شده است سوال می کنم که با خنده می گوید:  این پلمب ها الکی است و با پرداخت پول مشکل برطرف می شود .

کارگر دیگری نیز می گوید: شهرداری زیاد گیرنمی دهد، گاهی پلیس ساختمان و ماموران شهرداری ساختمان ها را پلمب می کنند تا شهردار منطقه به آن ها گیر ندهد، دوباره که برای بازرسی مراجعه می کنند، فقط تذکر می دهند و می روند. کاری به کار ما ندارند.

همه پلمب ها صوری است

یکی از کسبه محل هم که به گفته خودش چند سالی است در این منطقه سکونت دارد، می گوید: همه این پلمب ها صوری است و نمی دانم چه دلیلی دارد که شهرداری از ادامه فعالیت ساختمانی بعد از پلمب جلوگیری نمی کند. ساختمانی که من در آن سکونت دارم در هفت طبقه  ساخته شده، در حالی که مالک آن مجوز ساخت چهار طبقه را داشته است.

وارد یکی از دفاتر مشاورین املاک می شوم. از مسئول آن درباره ساخت و ساز ها در ساختمان های پلمب شده می پرسم که می گوید: 90 درصد ساختمان های این محل وکالتی است و وقتی ماموران به  این جا مراجعه می کنند، خود سازنده جواب  آن ها  را می دهد و با «پرداخت خلافی» مشکل برطرف می شود.یکی دیگر از افرادی که در دفتر مشاورین املاک کار می کند، می گوید: افراد این محله همدیگر را می شناسند و در خرید و فروش مشکلی پیش نمی آید و ماموران پلیس ساختمان می آیند ، وسایل کارگاه را جمع آوری می کنند، در کمیسیون ماده 100 جریمه می شوند و با پرداخت این جریمه دوباره به کار شان ادامه می دهند.

یکی از مشاوران املاک می گوید ساختمانی در یکی از خیابان ها با بلوکه سیمانی پلمب شد در حالی که افرادی در آن ساکن بوده اند. اهالی ساختمان نیز پلمب بتنی را از پیاده رو جابه جا کردند تا راحت تر وارد ساختمان شوند .یکی از اهالی ساکن در این ساختمان می گوید: امکان ثبت سندملکی وجود ندارد اما فروشنده به خریدار وکالت بلاعزل برای نقل وانتقال سند می دهد.در این منطقه پلمب های شهرداری الکی  است و کاری نمی تواند بکند . این ساختمان مجوز ساخت شش طبقه را داشته که سازنده یک طبقه به آن اضافه کرده است .

ساخت و ساز های غیر مجاز توسط برخی افراد سودجو

شهروند دیگری که در همین محله به دنیا آمده و با چالش ها و مشکلات این محله کاملا آشناست ساخت و ساز های غیر مجاز را توسط برخی افراد خاص و سود جو  بیان می کند و مدعی می شود: افراد سود جو ساکنان این محله را اغفال می کنند تا به سود سرشار خودشان برسند. آن ها با وعده سود بیشتر ساکنان را مجاب می کنند که خانه هایشان را تخریب و اقدام به ساخت و سازهای غیر مجاز کنند. برای مثال ارزش زمین های سند دار در این منطقه حدود سه میلیون تومان است ، همان ملک توسط  همین افراد خاص  به صورت «وکالتی» ساخته می شود  تا به سود سرشار خود دست یابند.

وی ادعا می کند:از طرفی این افراد سود جو، خلافکارانی را که در زندان بودند و هم اکنون آزاد شده اند،  اجیر می کنند و برای  برخورد با پلیس ساختمان و شهرداری و ... از آن ها برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند.

 

روزنامه شهرآرا؛

سود و زیان نمایشگاه بهاره

درحالی برگزاری نمایشگاه بهاره درگیرحواشی شده‌است که فلسفه برگزاری این نمایشگاه‌ها، دسترسی مردم به کالاهایی با قیمت مناسب‌تر در ایام نزدیک به عید نوروز است تا از این طریق شهروندان بتوانند با هزینه کمتری، بخشی از کالاهای خود را خریداری کنند.

با این حال امسال بخشی از واحدهای صنفی منتقد برگزاری نمایشگاه بهاره بوده و اعتقاد دارند، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی با توجه به رکود بازار، فلسفه خود را از دست داده است. این افراد می‌گویند این نمایشگاه‌ها در زمانی که تورم بالا بود و نرخ کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم مدام تغییر می‌کرد، به اقتصاد خانوارها کمک می‌کردند، اما در شرایط فعلی فقط کاسبی اصنافی که ماه‌ها منتظر رونق بازار شب عید بوده‌اند را خراب می‌کنند. با این حال مسئولان تنظیم بازار هم مدعی هستند این نمایشگاه‌ها با در اختیار قراردادن کالاهای ارزان‌تر به گروه‌هایی که درآمد کم‌تری دارند،همچنان کارکرد خود را حفظ کرده‌اند.

حضور واسطه‌ها در نمایشگاه

دراین باره عضو اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک با بیان اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره، عرضه مستقیم کالا توسط فروشندگان است، می‌گوید: با این حال تجربه نشان داده‌است واسطه‌ها بیشترین سود را از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌برند به طوری که این‌ها با اجاره پروانه کسب واحدهای صنفی درنمایشگاه‌های بهاره حضور یافته و با فروش کالاهای بی‌کیفیت سود زیادی می‌برند.جواد اطمینان می‌افزاید: همچنین برخلاف تصور عموم قیمت‌های کالا و اجناسی که درنمایشگاه بهاره عرضه می‌شود، چندان تفاوتی با قیمت‌های شهر ندارد. وی ادامه می‌دهد: بهتر است به جای برگزاری نمایشگاه بهاره، درنقاط مختلف شهر فروش‌های فوق‌العاده با قیمت مناسب برگزار شود تا هم از این طریق بازار واحدهای صنفی شهر رونق بگیرد و هم دسترسی شهروندان ساکن مناطق مختلف شهری به تخفیف‌های در نظرگرفته شده، افزایش یابد. وی تصریح می‌کند: بیشتر تولیدکنندگان با برگزاری نمایشگاه بهاره مخالف هستند زیرا به جای اینکه به تولید کمک کند، بیشتر بازار تولیدکنندگان داخلی را کساد می‌کند. حمیدحسینی،تولیدکننده و عرضه‌کننده کیف و کفش نیز مخالف برگزاری نمایشگاه بهاره‌است و می‌گوید: تجربه نشان داده فروشندگان دراین نمایشگاه‌ها کالاهای بی‌کیفیت و در انبار مانده خود را به مردم تحت عنوان تخفیف می‌فروشند.

اجاره ۵/١میلیون تومانی پروانه کسب

رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد نیز ضمن مخالفت با برگزاری نمایشگاه فروش بهاره می‌گوید: نمایشگاه فروش بهاره به جای اینکه توسط تولیدکنندگان اداره شود، محل حضور واسطه‌هایی است که با اجاره ۵/١ میلیون تومانی پروانه‌های کسب از این فرصت برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

احتمال افت فشار‌آب در‌برخی‌مناطق‌

مدیر دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب مشهد از احتمال افت فشار و کم‌آبی در برخی مناطق این شهر از روز سه‌شنبه به مدت یک هفته خبر داد.

محمد محمدزاده در گفت‌وگو با شهرآرا، علت این موضوع را بازرسی‌ها و تعمیرات دوره‌ای در خطوط انتقال و تأسیسات سد دوستی اعلام کرد و افزود: از شهروندان درخواست می‌شود با مصرف بهینه آب و پرهیز از مصارف غیر‌ضروری، شرکت آب و فاضلاب مشهد را در انجام وظیفه یاری کنند.

وی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای تأمین آب مورد‌نیاز شهروندان اندیشیده شده است، گفت: به دلیل توقف انتقال آب از سد دوستی به مدت یک هفته، مقرر شده است آب مورد‌نیاز از دیگر سدها یا چاه‌های زیرزمینی تأمین شود. وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای به وجود نیامدن مشکل در روند ارائه خدمت به شهروندان مشهدی انجام گرفته است اما با این حال، همکاری مردم و رعایت الگوی صحیح مصرف می‌تواند نقش بسزایی در این راستا داشته باشد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

افزایش 6 درصدی اهداکنندگان مستمر خون در خراسان رضوی

حمیدرضا اسلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اهداکنندگان مستمر دست کم 2 تا سه بار در سال خون خود را اهدا می کنند.

وی اظهار کرد: تعداد اهدا کنندگان مستمر خون در این استان از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه حدود 62 هزار و 300 نفر بوده است.

وی گفت: سیاست سازمان انتقال خون بر این است که اهداکنندگان بار اولی را به اهداکنندگان مستمر تبدیل کند، چرا که هر چقدر افراد خون بیشتری بدهند تحت بررسی بیشتر بوده و خونشان سالم تر خواهد بود.

اسلامی بالاترین شاخص تعداد اهدا کنندگان مستمر خون در خراسان رضوی را مربوط به گناباد با 68 درصد عنوان کرد و افزود: طی سال جاری تعداد اهدا کنندگان مستمر خون در گناباد نسبت به سالهای قبل 15 درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه بیش از 155 هزار نفر به پایگاههای اهدای خون در این استان مراجعه کرده اند که 75 درصد آنان شرایط لازم را داشته و خون گیری شده اند.

وی گفت: هم اکنون 94 درصد اهدا کنندگان خون در استان مرد و 6 درصد زن هستند.

اسلامی شاخص اهدای خون از سوی زنان در کشورهای پیشرفته را به طور تقریبی برابر با مردان عنوان کرد و افزود: مشارکت اندک زنان ایران در اهدای خون ناشی از باور غلط و مشکل فرهنگی است.

وی اظهار کرد: فردی که برای اهدای خون مراجعه می کند، ابتدا بررسی می شود و اگر شرایط لازم را داشته باشد از او خون گرفته می شود.

استان خراسان رضوی سومین تولید کننده خون در کشور بعد از استان های تهران و فارس به شمار می رود.

هم اکنون پنج پایگاه اهدای خون در مشهد و پنج پایگاه اهدای خون در شهرستانهای نیشابور، تربت حیدریه، سبزوار، قوچان و گناباد این استان دایر است.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

میانگین سنی مدیران خراسان رضوی چند سال است؟

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید جواد حسینی امروز در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان که در اداره کل جهادکشاورزی برگزار شد، در خصوص وضعیت سنی مدیران استان اظهار کرد: 35 درصد از فرمانداران خراسان رضوی  متولدین دهه 50 هستند. 10 درصد از معاونان آنها متولد دهه 60 و 56 درصد هم متولد دهه 50 هستند.

وی با اشاره به اینکه «متولدین دهه 60، 7 درصد از بخشداران استان را تشکیل می‌دهند»، ادامه داد: همچنین 66 درصد از بخشداران خراسان رضوی متولد دهه 50 هستند. در شورای اداری استان هم  سه مدیرکل داریم که نسبت به بقیه افراد سن کمتری دارند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی متولد 58، مدیر کل امور اقصادی متولد 61  و مدیر عامل گلبهار  هم متولد 61 است.

25 درصد از جمعیت استان را جوانان تشکیل می‌دهند

معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی  با اشاره به اینکه «سنین 15 تا 29 سالگی را دوران جوانی می‌نامیم»، عنوان کرد: 8.6 درصد جمعیت جوانان کشور در خراسان رضوی هستند. از نظر کثرت جمعیت جوان پس از تهران رتبه دوم را داریم. تعداد جوانان خراسان رضوی یک میلیون و 616 هزار و 861 نفر هستندکه این تعداد 25 درصد است از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

حسینی یادآور شد: دولت در زمینه مدیریتی دو تصمیم گرفته است بر اساس این تصمیم 30 درصد از مدیریت‌های جامعه باید به زنان اختصاص پیدا کند. همچنن میانگین سن مدیریتی که در حال حاضر 48 سال است به 40 سال کاهش پیدا کند. امیدوار هستیم بتوانیم این شاخص‌های دولت را اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه «پیرامون دستاوردهای انقلاب بدانگاری و کم‌انگاری بر درست‌انگاری‌هایمان غلبه داشته است»، گفت: از جمله دستاوردهای انقلاب در حوزه کشاورزی است؛ سازمان‌های بین المللی اعلام کرده‌اند ایران در محصولاتی همچون زعفران، پسته، خرما، سیب، مرکبات، هلو، زردآلو، هندوانه و خیار در بین بیش از 300 کشور دنیا  رتبه‌های اول تا هفتم جهانی را دارد. همچنین خود کفا شدن در محصول استراتژی همچون گندم که جزو بزرگترین وارد کننده های آن در دنیا بودیم، دستاوردی بزرگی است.

 

معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی در خصوص شاخص مهاجرت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور طی سالهای 90 تا 95، 0.68 درصد رشد منفی در روستاها داشته‌ایم این رقم در خراسان رضوی 6 درصد رشد مثبت را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه «در دهه فجر امسال با 200 درصد رشد نسبت به دهه فجر سال گذشته پروژه به افتتاح رسانده‌ایم»؛ خاطر نشان کرد: تعداد این پروژه‌ها 1508 پروژه با اعتباری بالغ بر 38 هزار میلیارد تومان است. در بخش کشاورزی و منابع طبیعی 216 پروژه با ارزشی بالغ بر 1349 میلیارد تومان به افتتاح رسانده‌ایم.

انتهای پیام/