محمد خباززاده در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: گردشگری، موضوع بسیار مهمی است که تأثیر فراوانی در اقتصاد دارد و برای شهرستان کاشمر که با دارا بودن سالانه سه و نیم میلیون زائر و مسافر، دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی به حساب می‌آید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

رییس شورای شهر کاشمر ادامه داد: هم اکنون 26 اثر ثبت شده فرهنگی و تاریخی در کاشمر وجود دارد که 17 اثر آن ویژه‌تر هستند؛ اما متأسفانه در برخی موارد حتی خود شهروندان کاشمری هم با این آثار آشنا نیستند که باید با برنامه‌ریزی لازم زمینه استفاده از این ظرفیت‌ها را فراهم کرد.

 

وی افزود: گردشگری و اقتصاد آن بسیاری از اقتصادهای دنیا را متحول کرده است و حتی برخی کشورها، چند برابر پول نفت ما از همین محل درآمد دارند و حتی کشورهایی که داشته چندانی در حوزه میراث تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری هم ندارند از این ظرفیت استفاده می‌کنند؛ اما ایران که یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه تاریخ، فرهنگ و سازه‌های تاریخی است از این ظرفیت آن گونه که باید و شاید بهره نمی‌برد.

 

خباززاده یادآور شد: شهرستان کاشمر و اطراف آن هم توانمندی‌های فراوانی در این حوزه دارند ولی از آن‌‌ها غفلت شده است به عنوان مثال شاهد هستیم که شهرستان گناباد با یک قنات و یک روستای گردشگری برای خود نام‌آوری کرده و گردشگران زیادی را جذب کرده‌اند و حتی از کاشمر هم به این شهرستان می‌روند ولی ما با ظرفیت‌های متعددی که داریم برنامه‌ریزی لازم را برای استفاده بهینه از آن‌ها انجام نداده‌ایم.

 

رییس شورای شهر کاشمر گفت: آب انبارهای زیادی در سطح شهر وجود دارد که از آن‌ها غفلت شده است و لذا پیشنهاد ما به عنوان مدیریت شهری این است که این سازه‌های تاریخی، بهسازی و بازسازی شوند و در این مسیر از کمک و همیاری مردم هم استفاده کنیم؛ چراکه این سازه‌ها، میراث ماست و باید بازسازی شود تا بتوان به گردشگرانی که به کاشمر سفر می‌کنند ارائه داد.

 

وی خاطرنشان کرد:‌ همچنین در کنار میراث تاریخی می‌توان محصولات،‌ سوغات و صنایع دستی کاشمر را نیز ارائه داد به ویژه آن که بسیاری از محصولات صنعتی و کشاورزی ما در حاشیه صنعت گردشگری قرار می‌گیرد.

 

خباززاده اظهار داشت: ما به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر هم اعلام کرده‌ایم که تا قبل از فرا رسیدن ایام نوروز، یکی دو اثر تاریخی را مشخص کرده و به شورا و شهرداری اعلام کنند تا نسبت به بازسازی آن‌ها اقدام شود و به این ترتیب بتوانیم در کنار زیارتگاه‌هایی مانند سیدحمزه(ع)، سیدمرتضی(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در ایام نوروز، برخی از آثار تاریخی شهر کاشمر را نیز به مسافران معرفی کنیم تا با این اقدام اولین گام‌ها برای ایجاد تحول در صنعت گردشگری کاشمر برداشته شود.

 

رییس شورای شهر کاشمر گفت: تجربه بسیار خوبی در موضوع یخدان سنتی روستای فروتقه در کاشمر وجود دارد که با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نسبت به بازسازی آن اقدام شد و انتظار این است که در سایر آثار کاشمر هم چنین تجربه‌ای تکرار شود به ویژه آن‌که اعتبارات دولتی محدود است و آنچه جوامع را به توسعه رسانده،‌ مشارکت مردم در حوزه‌های مختلف بوده است.

 

وی ادامه داد: متأسفانه در اثر غفلت‌هایی که انجام شده است برخی از ظرفیت‌‌های تاریخی کاشمر از بین رفت به عنوان مثال حمام‌های خزینه‌ای کاشمر تخریب شد و کسی به فکر آن‌‌ها نبود در صورتی که می‌شد از این سازه‌های تاریخی استفاده خوبی کرد، بنابراین باید هر چه زودتر به فکر بود و همانند یخدان سنتی فروتقه، از ظرفیت‌هایی مانند آب انبار‌ها با مشارکت بخش خصوصی بهره برد.

 

خباززاده تصریح کرد: بسیاری از این آثار، وقفی بوده است و هم اکنون هم می‌توان از وارثان همان افراد واقف برای احیا و استفاده از این آثار در حوزه گردشگری بهره برد لذا نباید منتظر اعتبارات دولتی و اقدام فرمانداری و شهرداری نشست، بلکه باید خود مردم را وارد کرد.

 

انتهای پیام/