حجت الاسلام محمد پورنوروز در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ با اشاره به اثر گذاری انقلاب اسلامی ایران در جهان، گفت: در طول تاریخ انقلاب های بسیاری در نقاط مختلف جهان بوجود آمده است و در سال ۵۷ انقلابی در ایران به وقوع پیوست که تفاوت های بنیادی با سایر انقلاب ها داشت و امت مسلمان ایران در جهت تغییر نظام وابسته به غرب حرکتی شکوهمند انجام دادند و نظام اسلامی را براساس قوانین و موئلفه های قرآنی جایگزین حکومت شاهنشاهی کردند که خواستگاه آن مساجد بود.

 

این نویسنده با اشاره به قیام های مختلق مردم ایران تا پیروزی در سال ۵۷، افزود: زمینه های انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ را باید در حرکت های میرزا کوچک خان جنگی، انقلاب مشروطه، مجاهدت های شیخ فضل الله نوری، نواب صفوی و حضرت امام خمینی (ره)در عاشورای ۴۲ جست و جو کرد.

 

انقلاب اسلامی پدیده نوظهور قرن

 

وی ادامه داد: انقلابی که تشکیل شد کاخ های تمام مستکبران را به لرزه انداخت و جهان را به حیرت آورد و غربی های بارها از این انقلاب به عنوان پدیده نوظهور قرن یاد کردند.

 

نویسنده کتاب جامعه شهدای شهرستان تربت جام با نام «میراث معنوی» با یادآوری رشادت های شهدا، بیان داشت: مردم تربت جام در دوران انقلاب برای به ثمر رسیدن جمهوری اسلامی تعداد چهار شهید به نام های فتح الله نصرالهی، احمد غلامی، رضا و غلامرضا فکوری تقدیم میهن و اسلام عزیز کردند.

 

حجت الاسلام پورنوروز عنوان کرد: شهید فتح الله نصرالهی در تاریخ ۱۲ بهمن ۵۷ همزمان با ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی با اصابت تیر مستقیم ضد انقلاب مقابل مسجد مهدیه تربت جام شربت شهادت را نوشید.

وی ادامه داد : فتح الله که در اردیبهشت ماه سال 1337 در خانواده مذهبی دیده به جهان گشوده بود در روز دوازده بهمن همراه با دانش آموزان و جوانان انقلابی با نصب پرده تبریک ورود امام و تجمعی اعتراضی در مقابل مهدیه تربت جام اقدام می کنند که در این روز عده ای چماق به دست و ضد انقلاب به سمت آنها حمله و با تیر اندازی قلب فتح الله را نشانه و خون پاکش را بر زمین می ریزند.

 

این پژوهشگر شهدا ابراز داشت: یکی دیگر از شهدای انقلاب شهید احمد غلامی است که در شهریور 1319 در روستای قلعه سرخ بالا جام تولد یافت و توفیق همراهی با حرکت تاریخ ساز امام خمینی را کسب کرد و در مجالس انقلابیون حضور داشت و از شاهدان عینی به خاک کشیدن مردم بی گناه میدان ژاله تهران بود و به مجروحان کمک و با لباس پر از خون به خانه رفت.

حجت الاسلام پورنوروز خاطرنشان کرد: احمد، حضور فعالی در راهپیمایی های مشهد و تربت جام داشت که در روز اول بهمن ماه برای شرکت در جلسه فرزند آیت الله شیرازی عازم تربت جام بود که براثر سانحه به درجه شهادت نائل شد.

 

وی تصریح کرد: شهید غلامی برای تامین مخارج زندگی به ناچار عازم تهران و در کوره های آجرپزی مشغول به کار شد؛ صدای انقلاب روح الله خمینی (ره) را که شنید به جمع انقلابیون پیوست.

 

نوسنده کتاب شهدای تربت جام با اشاره به ویژگی های شخصیتی این شهید یادآور شد: احمد فردی مهربان و در گره گشایی از کارهای مردم مشهور بود و سال ها به همسایه نابینایش رسیدگی و در نماز شب با خدایش نجوا می کرد.

 

حجت الاسلام پورنوروز افزود: خانواده فکوری با تقدیم کردن دو شهید در حوادث انقلاب نشان دادند ارادت ویژه ای به قیام روح الله خمینی دارند.

 

وی ادامه داد: شهید رضاقلی فکوری در خرداد 1304 در روستای قلعه شیر تولد یافت و در تاریخ ۱۹ بهمن ۵۷ به دست ضد انقلاب به صورت فجیهی به شهادت رسید. وی علاقه زیادی به امام داشت و برای انتشار اطلاعیه های انقلابیون فعال بود که بارها مورد تهدید ضد انقلاب قرار می گرفت، همچنین شهید غلامرضا فکوری متولد فروردین 1332 متولد تربت جام و به همراه پدرش که در ۱۹ بهمن  عازم مشهد می شود که در این مسیر توسط هواداران رژیم ستم شاهی ربوده و در نوار مرزی با به آتش کشیدن شدن خودروی پیکان به شهادت می رسند که تاکنون اثری از پیکر آنها به دست نیامده و بنیاد شهید در جوار گلزار شهیدان در بهشت نبی صورت قبری فراهم کرده است.

نویسنده کتاب «میراث معنوی تربت جام» عنوان کرد: غلامرضا فکوری کارمند بیمارستان شهر بود در دوران انقلاب عکس شاه معلون ایران را در سالن بیمارستان پائین کشیده وبه طبع آن مورد تهدید عناصر شاهنشاهی قرار می گیرد و سرانجام جام شهادت را نوشید تا به خیل شهیدان انقلاب بپیوند.

حجت الاسلام پورنوروز با اشاره به ۶۳۰ شهید گلگون کفن تربت جام، ابراز داشت: خون بهای شهیدان خدمت صادقانه و بی منت به خانواده های آنها و حضور همیشگی در صحنه و تاکید بر آرمان های آنان است.

 

انتهای پیام/