به گزارش صبح توس؛  همزمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر، مجتمع خدمات بهزیستی (وابسته به موسسه خیریه نوید مهربانی چناران) با حضور دکتر فیروزی معاون امور توان‌بخشی و دکتر حقدادی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان خراسان رضوی، فرماندار شهرستان، سرپرست اداره بهزیستی و دیگر رؤسا اجرایی چناران و گلبهار در شهر جدید گلبهار افتتاح شد.

علی بابایی در حاشیه این افتتاحیه اظهار داشت: این مجتمع در راستای اجرایی کردن بند ه ماده 95 و ماده 97 قانون برنامه چهارم توسعه کشور مبنی بر واگذاری امور به بخش غیردولتی و کاهش تصدی‌گری دولت و بهره‌گیری از توانمندی‌های بخش غیردولتی و حرکت در مسیر تحقق اصل 44 قانون اساسی در حوزه بهزیستی و رفاه اجتماعی فعالیت خواهد داشت.

سرپرست اداره بهزیستی شهرستان چناران ادامه داد: وظایف قابل‌واگذاری به مجتمع خدمات بهزیستی بر اساس بررسی و تشخیص نیاز بهزیستی شهرستان و استان، جهت انجام در محدوده تعیین‌شده جغرافیای مجتمع، در پنج بخش توان‌بخشی، پیشگیری، اجتماعی، مشارکت‌های مردمی و اشتغال و همچنین ایجاد پایگاه اورژانس اجتماعی تعریف شده است.

وی بیان داشت:‌ در بخش توان‌بخشی، عمده فعالیت‌های موسسه، شناسایی جمعیت هدف سازمان در محدوده فعالیت مجتمع، اجرای طرح توان‌بخشی مبتنی بر جامعه، اجرای طرح توانمندسازی سالمندان، ارائه خدمات به بیماران روانی مزمن در سطح یک، اجرای طرح مناسب‌سازی فیزیکی در محیط‌های عمومی و محل زندگی افراد معلول، تأمین و توزیع وسایل کمک توان‌بخشی، اقدام در جهت توزیع و تمدید کارت بیمه مکمل و دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی، همکاری در اعزام تیم‌های توان‌بخشی سیار، پرداخت مستمری، کمک موردی، سهام عدالت و موارد مشابه به مددجویان، تشکیل شوراهای توان‌بخشی روستایی، پیگیری تحصیل کودکان معلول، ارجاع معلول برای خدمات تخصصی به مراجع بالاتر، توسعه حرفه‌آموزی از طریق مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، توزیع اقلام آموزشی، ارائه خدمات مشاوره‌ای و آموزش‌های گروهی خانواده‌های دارای چند معلول، برگزاری اردوهای آموزشی، زیارتی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی برای معلولین و سالمندان ساکن در مناطق روستایی است.

 بابایی افزود: در حوزه پیشگیری نیز، تسهیل گری در تشکیل گروه‌های همیار سلامت روان و پایگاه سلامت اجتماعی، اجرای طرح آموزش مهارت‌های زندگی و آموزش‌های پیش از ازدواج، ارائه خدمات تسهیل گری جهت تشکیل تیم‌های اجتماع محور محلی، اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم، اجرای طرح‌های آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها، معلولیت‌های ژنتیکی و آسیب‌های اجتماعی و ... دنبال می‌شود.

سرپرست اداره بهزیستی چناران عنوان کرد: عمده وظایف موسسه در بخش اجتماعی نیز، آموزش والدین درزمینهٔ رشد و تکامل یکپارچه کودکان، ارائه خدمات مشاوره‌ای مددکاری به والدین در مناطق محروم و آسیب خیز والدین استفاده‌کننده (از خدمات مهدهای کودک)، ارائه خدمات به زنان خودسرپرست شامل پذیرش، مستمری، آموزش و ... خواهد بود.

وی ادامه داد: در این مرکز پایگاه اورژانس اجتماعی برای افراد آسیب‌دیده و در معرض آسیب ایجاد خواهد شد و امور مرتبط با شناسایی و معرفی فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی برای مددجویان و سازماندهی گروه‌های داوطلبان و همیاران نیز انجام می‌شود.

انتهای پیام/