حمید حاجی نژاد در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: شهرستان ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربعی چناران، دارای 600 منبع آبی، شامل 448 حلقه منابع عمیق و نیمه عمیق، 35 دهنه چشمه، 179 رشته قنات و 8 دهنه رودخانه دائمی است. این شهرستان با 44 هزار هکتار سطح زیر کشت، 5 درصد از مقدار کل سطح زیر کشت استان را به خود اختصاص داده است. گفتنی است استان خراسان دارای 840 هزار هکتار سطح زیر کشت است.

 

چناران جزء پنج شهرستان اول استان است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران ادامه داد: محصولات باغبانی خوبی در شهرستان وجود دارد که در سطح استان شاخص است. با 4 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت سیب، با 2 هزار و 750 هکتار گلابی، با 2 هزار و 50 هکتار گیلاس و عسل رتبه اول این چهار محصول در استان را دارا است، همچنین درزمینهٔ تولید آلبالو، گردو و ماهیان سردابی در رتبه دوم استان قرار دارد.

 

وی افزود: درمجموع شهرستان چناران از حیث کشاورزی و باغداری جزء پنج شهرستان اول استان محسوب می‌شود، این در حالی است که فقط 2 درصد از جمعیت و وسعت استان را دارا می‌باشد که نشان از پتانسیل‌های بسیار بالای این شهرستان است.

 

44 هزار تن گندم به دولت تحویل داده شد

حاجی نژاد خاطرنشان کرد: سال گذشته نسبت به سطح زیر کشت، مقام اول تحویل گندم به دولت را با مقدار 44 هزار تن کسب کردیم، این در شرایطی است که استان در تحویل گندم 35 درصد نسبت به دو سال گذشته افت داشته اما شهرستان چناران فقط 5/2 درصد افت داشته است.

 

12 درصد از تخم‌مرغ استان را تولید میکنیم

وی بیان کرد: در بخش دام طیور حدود 12 درصد از تخم‌مرغ استان را تولید میکنیم، متأسفانه هم‌اکنون قیمت این محصول در سطح کشور تحت شعاع قرار گرفته است. 47 هزار و 500 تن شیر تولید میکنیم که این میزان در سطح استان حائز اهمیت قرار دارد. مقدار کشت گیاهان گلخانه‌ای در شهرستان چناران بالغ‌بر 25 هکتار و رتبهٔ خوبی در استان دارد و در بحث صنایع وابسته 5 کارخانه تولید لبنیات در سطح شهرستان داریم.

 

 خرید تضمینی گندم 850 تومانی با قیمت 1300 تومان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران افزود: متأسفانه در دو سال اخیر نارضایتی در بحث پرداختی پول گندم کشاورزان به وجود آمده است اما کشاورزان ما یک نکته را نباید فراموش کنند که ما در محصول گندم خودکفا شدیم و به این مهم دست یافته‌ایم. یک زمان در دوره امیرکبیر، دوره دیگر در دولت اصلاحات اول (سال 83) و بار سوم در آخر دولت دهم و ابتدای دولت یازدهم، کشورمان در تولید گندم خودکفا شده است.

 

دلیل تأخیر در پرداخت پول گندم

وی ادامه داد: دولت همیشه اعتبار پیش‌بینی‌شده خرید گندم را به مجلس ارائه می‌دهد و پس از تأیید، تأمین اعتبار می‌شود. اما برای خرید 8 میلیون تن گندم درحالی‌که بیش از 12 تا 14 میلیون تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان (سال 95 و 96) تحویل دولت داده شده است، و این موضوع مشکلاتی را پیش آورد.

 

حاجی نژاد گفت: همچنین پرداخت وجه گندم مناطق گرم در اولویت است و زمانی که نوبت مناطق سرد می‌رسد دولت با مشکل کمبود اعتبار مواجه شد، شهرستان چناران نیز جزء مناطق سرد محسوب می‌شود درحالی‌که می‌دانیم دولت در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفت و با خرید تضمینی 1300 تومان کمک بزرگی به کشاورزان کرد درصورتی‌که قیمت جهانی گندم کمتر از 850 تومان بود. درعین‌حال حق را به کشاورزان نیز می‌دهیم.

 

 کشاورزان الگوی کشت را رعایت نمی‌کنند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران افزود: متأسفانه کشاورزان ما الگوی کاشت را رعایت نمی‌کنند و یا حداقل تنوع در کاشت را جدی نمی‌گیرند، یک سال (94-95) مشکل کاشت گوجه‌فرنگی را داشتیم و یک سال (95-96) مشکل کاشت چغندر را در پیش داریم، دلیل این مشکل این است که در سطح شهرستان کوچک چناران که 5 درصد استان است، ناگهان کشت گوجه‌فرنگی از 2800 هکتار به 1000 هکتار می‌رسد و چغندر از 2000 هکتار به 4000 هکتار.

 

حاجی نژاد ادامه داد: عرضه بیش از تقاضای یک محصول ازیک‌طرف و نگرانی دولت برای جلوگیری از بحران و نیم‌نگاهی به واردات جهت تنظیم بازار از طرف دیگر مشکلاتی را ایجاد کرده است.

 

واردات شکر و چالش‌هایی که برای کارخانه‌های قند ایجاد شد/ کارخانه بجای وجه نقد شکر به کشاورز می‌دهد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران خاطرنشان کرد: متأسفانه با وارد شدن شکر از خارج کشور، شکرهای داخلی در کارخانه‌ها مانده است و فروش نمی‌رود و این امر باعث می‌شود کارخانه‌ها قند در بعضی مواقع به‌جای وجه نقدی به کشاورزان شکر با قیمت کیلویی 2650 تومان می‌دهند و کشاورزان مجبور هستند با قیمت 2450 تومان به بازار عرضه کنند درصورتی‌که قیمت مصوب دولت برای شکر 2770 تومان است.

 

انتهای پیام/