به گزارش صبح توس؛ زنان، این عناصر فضیلت و ارزش های الهی دارای برکات زیادی هستند و به عنوان نیمی از جامعه بشریت، همواره بیشترین بار مشکلات را بر دوش می کشند و به نوعی شریک غم خانواده ها می باشند.

 

زنان درانقلاب اسلامی و در همه عرصه های سیاسی و فرهنگی پیش گام بوده اند و فعالیت آنان چنانچه بیشتر و موثر تر از فعالیت مردان جامعه نبوده است، کم تر نیز نبوده؛ نقش زنان پیش از انقلاب نیز در مقاطع مهم تاریخی همچون نهضت توتون و تنباکو و مشروطیت پیش قدم بوده و پس از انقلاب نیز  در جمهوری اسلامی در زمینه های ورزشی، فرهنگی و سیاسی همراه انقلاب بوده اند.

 

به واقع انقلاب اسلامی ایران که در سال 1357 به پیروزی رسید، جنبشی بود که در پانزده خرداد 1342 آغاز شد و زن مسلمان ایرانی نیز در این سال‌های آتش زیر خاکستر، همگام با مردان در جهاد و مبارزه با طاغوت همراه بود و هر چه به سال 1357نزدیک بر تعداد و بر شدت فعالیت این زنان افزوده می‌شد.

 

در واقع حضور پر شور زن ایرانی در تمام عرصه های مبارزه با دژخیمان رژیم شاهنشاهی از افتخارات بزرگ انقلاب نیز محسوب می شود همانطور که امام خمینی (ره) نیز تصریح می کنند که زنان در این نهضت نقش بسزایی داشتند معظم له در فرمایشاتشان در خصوص نقش زنان در این قیام فرموده اند:«ما باید امروزبه زنان خویش افتخار نماییم. چه افتخاری بالاتر از اینکه زنان بزرگوار ما در مقابل رژیم ستمکار سابق و پس از سرکوبی آن، در مقابل ابرقدرت‌ها و وابستگان آنان، در صف اول، ایستادگی و مقاومتی از خود نشان دادند که در هیچ عصری چنین مقاومتی و چنین شجاعتی از مردان ثبت نشده است».

 

این فعالیت آنقدر پررنگ و قابل توجه بود که این انقلاب از سوی خبرگزاری ها و رسانه ها به انقلاب چادرها معروف شد.

 

در بین تمامی زمینه های مبارزاتی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی نقش تربیتی زنان جامعه را نیز نمی توان نادیده گرفت، در واقع جوان هایی که در سال های 57 ضربه نهایی پیروزی این انقلاب را زدند همان کودکانی بودند که در دهه های30 و 40 تحت تربیت مادران متعهد قرار داشتند.

 

زمانی که امام خمینی(ره) فرمودند سربازان من در گهواره ها هستند به تربیت مادران غیور و دین دار این سرزمین امید داشتند و زنان و مادران را پایه های اصلی این انقلاب می دانستند و بر این باور بودند که از دامن زن، مرد به معراج می رود.

 

البته نمی توان عرصه فعالیت زنان را محدود به تربیت فرزند دانست، زیرا زنان در تمامی عرصه های مبارزه حق علیه باطل حضور پررنگی داشته اند از مبارزات مستقیم علیه رژیم و ساواک و ادامه مبارزه در زندان های مخوف ساواک گرفته تا فعالیت های میدانی در راهپیمایی ها و برگزاری کلاس های مختلف عقیدتی در قالب کلاس های تفسیر و قرائت قرآن برای تبلیغ و رساندن پیام امام به دیگر اقشار جامعه از جمله این فعالیت ها است.

 

زنان در آن دوران در ایثار جان و مال و فرزندان خودشان از پیش گامان بودند که علاوه بر حضور پرشور و موثر خود باعث حضور مردان در عرصه های مختلف میشدند و از مشوقان و پشتیبان اصلی آنان برای مبارزه بودند.

 

چنانچه این پیشگامان انقلاب یعنی آنان که سهم بزرگی در انقلاب داشتند و با ایثار جان و فرزند و مال، گوش به فرمان امام خمینی بوده و در تمامی صحنه های انقلاب اسلامی حضور داشته، این حضور را تداوم بخشند و سستی و بی اعتنایی به خود راه ندهند، یقینا انقلاب اسلامی بیمه خواهد شد و روزبه روز شاهد پیشرفت روز افزون ایران همیشه سرفرازمان خواهیم بود.

 

نویسنده: فاطمه عمرانی، جانشین قائم مقام واحد خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد

 

انتهای پیام/