به گزارش صبح توس؛ امروز، علی طاهریان در دیدار با رییس اداره کتابخانه‌های عمومی و رییس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز کاشمر اظهار داشت: تجلی تحصیل و دانش‌آموزی در کتاب است و در واقع کتاب، غایت و مطلوب تحصیلات یک دانش‌آموز به حساب می‌آید.

 

مدیر آموزش و پرورش کاشمر ادامه داد: دانش‌آموز در دوره مدرسه و تحصیل در واقع آماده می‌شود تا از کتاب بهره‌مند شود و با مفاهیم کتاب ارتباط برقرار کند لذا کتابخانه‌های عمومی، همکار ما در امر تعلیم و تربیت و فرهنگسازی هستند و می‌توانند تأثیر زیادی در ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان داشته باشند.

 

طاهریان خاطرنشان کرد: ما در آموزش و پرورش به دنبال افزایش سطح مهارت و ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان هستیم و این مهم می‌تواند از طریق ترویج فرهنگ کتابخوانی محقق شود.

 

وی با تأکید بر آمادگی آموزش و پرورش برای همکاری با مجموعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشمر یادآور شد: از آنجا که دانش‌آموزان از سنین چهار سالگی در پیش‌دبستانی‌ها تا سن 18 سالگی در اختیار آموزش و پرورش هستند، بنابراین بسیاری از نهادها تقاضا دارند که در مدارس ما برنامه داشته باشند و ما به دلیل محدودیت‌هایی که داریم نمی‌توانیم با این تقاضاها موافقت کنیم ولی برای کتابخانه‌ها چنین محدودیتی نیست و هر برنامه‌ای که اداره کتابخانه‌ها داشته باشد می‌تواند در مدارس برگزار کند چرا که اعتقاد داریم ترویج کتابخوانی منجر به ارتقای سطح علمی معلمان و دانش‌آموزان خواهد شد.

 

مدیر آموزش و پرورش کاشمر افزود: هر چند در مدارس ما کم و بیش کتابخانه و یا کتابخانه کلاسی وجود دارد و خوشبختانه در چند سال اخیر تحولی در بحث توسعه کتابخانه‌های مدارس در کاشمر ایجاد شده است ولی معتقد هستیم که حضور در کتابخانه‌های عمومی، دانش‌آموزان را با کتاب‌یابی و مراحل تحقیق آشنا می‌کند که ما این امکان را در کتابخانه‌های مدارس نداریم.

 

طاهریان خاطرنشان کرد: لازم است دانش‌آموزان با کتابخانه‌های عمومی ارتباط داشته باشند تا با شیوه و روش کتاب‌گیری، تحقیق، کتاب‌یابی و نیز بخش‌های یک کتابخانه مانند بخش مرجع، بخش نشریات و فضای خاصی که در آنچا حاکم است آشنا شوند که این آشنایی تأثیر مهمی بر آینده علمی و تحصیلی یک دانش‌آموز و نیز زندگی فردی و اجتماعی او خواهد داشت.

 

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر نیز در این دیدار با اشاره به وضعیت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان اظهار داشت: بیشترین برنامه‌ریزی ما برای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بر روی کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان است، چراکه اگر امروز دانش‌آموزان ما به کتاب علاقمند شوند در آینده یک جامعه کتابخوان خواهیم داشت.

 

محمدرضا بدیع‌زادگان ادامه داد: هم اکنون در کاشمر 14 باب کتابخانه مجوزدار نهادی و مشارکتی فعالیت می‌کنند و ما در تمامی کتابخانه‌های عمومی کاشمر بخش کودک و نوجوان را فعال کرده‌ایم و در تمامی فصول سال نیز برنامه‌های مختلف فرهنگی را برای جذب دانش‌آموزان به کتابخانه‌ها اجرا می‌کنیم.

 

وی افزود: برگزاری نشست‌های کتابخوان مدرسه‌ای، جمع‌خوانی کتاب، شاهنامه‌خوانی، حافظ‌خوانی و غیره از جمله برنامه‌هایی است که برای علاقمند کردن کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب توسط کتابخانه‌های عمومی کاشمر انجام می‌شود.

 

بدیع‌زادگان گفت: چنانچه دانش‌آموز اهل مطالعه کتاب باشد و با خود کتاب را به خانه ببرد بر روی والدین خود نیز تأثیرگذار خواهد بود ضمن اینکه کودک کتابخوان امروز در آینده رفتار و دیدگاه متفاوتی خواهد داشت.

 

انتهای پیام/