به گزارش صبح توس؛ یوم الله دهه فجر انقلاب اسلامی 10 روز پر حادثه ای است که سرنوشت حکومت اسلامی در آن تعیین می شود و با توجه به اهمیت این روزها برای کشور اقدام به بازخوانی رویدادهای انقلاب کردیم که در ادامه مشاهده می کنید.

 

استقرار بازرگان در مدرسه رفاه 

 

پس از شروع به کار رسمی دولت موقت مهندس بازرگان موقتا از رهبری نهضت آزادی کناره گیری کرد و در صبح روز هجدهم بهمن ماه در حالی که وسایل ضروری شخصی خود را همراه داشت به مدرسه علوی نقل مکان کرد و اعلام کرد که به نخست وزیری نخواهد رفت و مقر امام را به عنوان دفتر نخست وزیری برگزیده ودر آنجا مشغول به کار خواهد شد.

 

در این روز  جلسه ای بین آقایان یدالله سحابی، عباس امیر انتظام، بختیار، سپهبد قره باغی، رییس ستاد ارتش انجام شد که در این ملاقات، آقای سحابی و امیرانتظام در صدد بر می آیند که بختیار را راضی به استعفا کنند؛ بختیار با این امر مخالفت کرده و با هماهنگی قبلی با قره باغی و تیمسار مقدم، از آنان می خواهد که از دولت وی حمایت کنند.

بختیار از واشنگتن خواست تا از او حمایت کند و در همین راستا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هنوز دولت بختیار را به رسمیت می شناسد؛ اما سخنگوی کاخ سفید در آمریکا که از بروز صد درصدی انقلاب در ایران آگاه بود، گفت: بختیار باید نظر اکثریت مردم را بپذیرد.

 

شاه که هنوز امید به بازگشت مجدد به ایران داشت در مصاحبه با یکی از جراید اروپایی، خود را فرمانده کل قوا و پادشاه خواند و گفت که پس از آرام شدن اوضاع کشور به ایران باز خواهد گشت.

جامعه جهانی و متحدان ایران همانند عربستان، مصر، تونس و لیبی از ادامه همکاری با ایران نا امید شده بودند به طوریکه انورسادات، رئیس جمهور مصر از شاه خواست تا هواپیماهای مدرن اف 14 ایران را به مصر منتقل کنند.

 

سخنرانی امام خمینی در جمع وکلای دادگستری

 

امام خمینی در جمع وکلای دادگستری، درباره توطئه استعمار در ایجاد تفرقه بین مردم و جدا کردن مردم از روحانیت سخنرانی کردند.

امام می فرمایند: اینها به آنجا رسیده اند که چنانچه این ملت تحت لوای اسلام مجتمع بشود، نمی توانند‏‎ ‎‏‏‏بر‏‏آنها غلبه بکنند. کوشش کردند که این ملت را اول از اسلام کنار بگذارند، و اسلام را‏‎ ‎‏بد نمایش بدهند ‏‏گفتند‏‏:«اسلام، اصل ادیان، از اول یک مخدِراتی بوده است! اینها را‏‎ ‎‏سرمایه دارها ایجاد کرده اند برای اینکه مردم را خواب بکنند!

 

سخنرانی در جمع اهالی کردستان

 

بر شما مأمورین کردستان و علمای کردستان، به حَسَب وظیفۀ ملی و شرعی است که‏‎ ‎‏اگر چنانچه آنجا نغمه هایی از جُهّال یا از مفسده جوها در این امور بلند شد، بدانید که این‏ از حلقوم اجانب است، آنها می خواهند این اختلاف را ایجاد کنند تا باز برگردند به حال‏‎ ‎‏اول، منتها به فرم دیگر باید بیدار باشید، باید هوشیار باشید، اسلام را در نظر بگیرید،‏‎ ‎‏قرآن را در نظر بگیرید؛ همه با هم ـ با دست واحد و ید واحده ـ همه با هم قیام و‏‎ ‎‏اسلام را تقویت کنید.‏

 

ژنرال هایزر پس از ورود به واشنگتن به ملاقات کارتر رفت و جلسه ای با شرکت سایروس ونس، وزیر امور خارجه و هارولد براون، وزیر دفاع تشکیل داد.

انتهای پیام/