به گزارش صبح توس؛ قیام انقلابی مردم تربت حیدریه که منجر به سرنگونی نمادهای طاغوت و سقوط شهربانی در 43 روز قبل از پیروزی انقلاب شده، مرهون علمای مبارز و مجاهد و حضور انقلابی مردم این دیار بود که موجب آگاهی بخشی به مردم این دیار شد.

 

مرحوم آیت الله سیدمحمد باقر طباطبایی نخستین امام جمعه تربت حیدریه

آیت الله سید محمد باقر طباطبایی از علما و مبارزین قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و قیام خونین نهم دی ماه مردم تربت حیدریه در سال 57 به عنوان محور و مدار مردم و انقلابیون این دیار بود که سخنرانی ها و روشنگری های این عالم فرهیخته سبب شد تا مردم ضمن اعلام انزجار از رفتارهای حکومت طاغوت دست به اقدامی انقلابی بزنند.

 

با توجه به سابقه مبارزاتی آیت الله طباطبایی و نقش وی در روشنگری های متعدد، امام خمینی وی را در سال 1358 به عنوان نخستین امام جمعه تربت حیدریه منصوب کردند.

 

مردم این دیار با هدایت های این عالم فرهیخته و سایر علمای خود توانستند در 9 دی 57 و 43 روز قبل از پیروزی انقلاب نمادهای طاغوت را در شهر سرنگون و با سقوط شهربانی زمام امور را به دست بگیرند.

 

مرحوم حجت الاسلام عبدالله امامی، نخستین نماینده مجلس شورای اسلامی در تربت حیدریه

عبدالله امامی از دیگر مبارزین اوایل انقلاب در تربت حیدریه بود، اجداد وی همگی از علماء این خطه بودند و وی نیز پس از گذراندن دروس مقدماتی برای گذراندن دروس عالی حوزوی به نجف رفت و پس از تحصیل تا سطح خارج فقه و اصول به زادگاهش بازگشت و به احیاء حوزه علمیه و تربیت شاگردان پرداخت.

 

بنا به سفارش بزرگان این دیار در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه محل تولدش کاندیدا شد و با کسب اکثریت قاطع آراء به مجلس راه یافت.

 

پیش از اتمام اولین دوره مجلس شورای اسلامی به بیماری سرطان مبتلا و پس از گذراندن یک دوره معالجه در کشور آلمان در دیماه سال ۱۳۶۱ در تهران درگذشت.

 

پیکر این نماینده مجلس در حرم علی بن موسی الرضا(ع) به خاک سپرده شد.

 

حجت الاسلام سید حسن ربانی، نخستین فرمانده سپاه در تربت حیدریه

 

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ربانی فرزند مرحوم آیت الله سید ابراهیم ربانی از بزرگان و علمای بنام تربت حیدریه در استان خراسان بزرگ است.

 

وی متولید 1333 تحصیلات ابتدایی و سپس دروس مقدمات حوزه را در تربت حیدریه گذراند و برای ادامه سطوح حوزه به مشهد عزیمت جسته و در مدرسه آیت الله موسوی نژاد از محضر علمای مشهد بهره جستند.

 

حجت الاسلام ربانی یکی از علمای پیشتاز در مبارزه انقلابی مردم تربت حیدریه بود که با سخنرانی های روشنگرانه خود در کنار مردم نقش بسزایی در پیروزی مردم این دیار 43 روز قبل از انقلاب اسلامی ایفا کرد.

 

بخاطر توانایی ها و لیاقت هایی که از خود نشان داد، منصب های سختی را به عنوان نماینده مقام معظم رهبری ایفای نقش کرد و بخاطر علاقه زیادی که به تقریب بین مذاهب داشتند به عنوان نماینده ولی فقیه در امور اهل تسنن در سیستان و بلوچستان خدمت وافری به وحدت و تالیف قلوب کرد.

 

همچنین وی به عنوان رئیس مرکز جهانی وقت جامة المصطفی کنونی و نائب رئیس مجمع تقریب مذاهب فعالیت های چشم گیری داشت.

 

حجت الاسلام ربانی هم اکنون به عنوان رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم انجام وظیفه می کند.

 

شهید حجت الاسلام یعقوبی، نخستین حاکم شرع تربت حیدریه

با پخش اعلامیه های حضرت امام توأمان وارد فعالیت های سیاسی و مذهبی شد، سال هایی که در مشهد بود اقدام به تشکیل یک گروه تحقیقی- پژوهشی کرد که حاصل کار این گروه چاپ کتابی بود به نام «اسلام در مقابل پیشرفتها و نیازها».

 

علاوه بر این به اقتضای شغل روحانیت در کار تبلیغ نیز بود، باخرز، تایباد و برخی از شهرهای شمال ایران از جمله شهرهایی بودند که پذیرای او در کارتبلیغ بودند، در همین سال ها بود که میل به دانش او را به پای دروس خارج آقای «علم الهدی» و نیز بحث های فلسفی کشاند، سال های بعد که با اوج گیری حرکت های انقلابی مردم همراه بود شهید یعقوبی نیز با تمام وجود در این جهت تلاش می کرد.

 

دوستانش از پشتکار و انگیزه قوی او برای انتقال ارزش  های اسلامی به مردم و ایجاد بیداری در آن ها خاطرات بسیار به یاد دارند، سال های نزدیک پیروزی انقلاب را همراه خانواده اش در مشهد زیست با قناعتی که هنر زندگی زاهدان ومردان خداست.

 

پیروزی انقلاب اسلامی به سال ۱۳۵۷ گشودن دفتری تازه بود، در زندگی زاهدانه شهید یعقوبی که او باید بر برگ آن دفتر نقش های دل انگیز یک زندگی توأم با شرافت و عزت را می کشید. حالا او باید پای در فعالیت های اجرایی می نهاد. ضرورت تشکیل دادگاهها و اجرای احکام شرع سبب شد تا او نخست به عنوان حاکم شرع تربت جام و پس از آن به عنوان حاکم شرع تربت حیدریه و سپس حاکم شرع دادگاه ناحیه ۴ خراسان برگزیده شود.

 

وی در مقطعی بعنوان دومین نماینده مجلس شورای اسلامی در تربت حیدریه ایفای نقش کرد.

 

روز اول اسفند سال ۱۳۶۴ شهید یعقوبی به اتفاق شهید محلاتی و جمعی دیگر از فرماندهان ارتش و سپاه برای بازدید از جبهه ها به سمت اهواز پرواز می کنند در آسمان خوزستان هواپیمای ایشان در محاصره هواپیماهای عراقی قرار می گیرد و از مسافران خواسته می شود میان اسارت و شهادت یکی را انتخاب کنند و همه آن ها از جمله شهید یعقوبی شهادت را برمی گزینند و به این ترتیب هواپیمای حامل آنها هدف تیر دشمن و سرنگون می شود.

 

پیکر پاک آن شهید با شکوهی خاص بر فراز انبوه دستانی که هنوز زبان زد مردم است تشییع و در بهشت عسکری شهرستان تربت حیدریه در کنار دیگر شهدای دفاع مقدس به خاک سپرده شد.

 

حجت الاسلام محمدعلی رضایی، نخستین رئیس کمیته انقلاب در تربت حیدریه

حجت الاسلام محمدعلی رضایی از مبارزان و پیشتازان انقلابی مردم تربت حیدریه بود که توانست در کنار سایر علما و مجاهدان در روشنگری ها و پیروزی و قیام نهم دی 57 این دیار نیز نقش بسزایی داشته باشند.

 

وی پس از پیروزی انقلاب ابتدا به عنوان نخستین رئیس کمیته انقلاب برگزیده شده و در ادامه مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عهده گرفت.

 

حجت الاسلام رضایی در ادامه به عنوان قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز عهده دار این مسئولیت است.

 

وی به عنوان نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس هشتم نیز ایفای نقش کرد.

 

حجت الاسلام رضایی هم اکنون قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/