به گزارش صبح توس؛ علی اصغر مرادزاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به گذشت هشت دوره مدیریتی در این اتحادیه، گفت: باتوجه به نبود هیات مدیره، آماده سازی و چاپ پروانه های افرادی که طی این یکسال موفق به دریافت نشده اند در اولولیت قرار دارد که در این راستا حدود 720 مورد پروانه آماده صدور است.

 

وی افزود: تا سال 86 حدود هفت هزار عضو اتحادیه شده اند و سال 87 صدور مجوز برای خانم ها ممنوع شد و گفتنی است که از چند روز گذشته برای خانم ها نیز صدور پروانه املاک انجام می شود و از این تعداد 305 نفر خانم ها هستند.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد با اعلام حدود 12 هزار مجوز صادر شده در این اتحادیه، اظهار کرد: تا به حال تعداد فعالان صنف 5700 است و مابقی غیر فعال هستند که دلایل مختلفی اعم از رکود بازار مسکن، هزینه های جاری دفاتر املاک و مالیات های مختلف تعیین شده برای اعضای صنف است.

 

وی افزود: یکی از برنامه های مهم این اتحادیه افزایش تعاملات با سازمان های مرتبط با اتحادیه املاک و البته هدف بلند مدت 20 ساله ارتقاء جایگاه اجتماعی این صنف مشخص شده است.

 

مرادزاده ضمن تأکید بر آموزش های تخصصی برای افراد این صنف برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم، تصریح کرد: تعداد بازرسی ها و نظارت ها با بازرسان افتخاری افزایش خواهد یافت تا برای برخورد با املاک غیرمجاز شناسایی و اقدام شود و 20 اسفند ماه آمار دقیق فعالان این صنف ارائه می شود.

 

وی افزود: افرادی که مجوز فعالیت ندارند یا بروز رسانی نکرده اند با تبصره قانونی ماده 27 اخطار داده می شود و افرادی که تخلفی انجام می دهند در صورتی که به شکایت واصله رسیدگی نکنند با ماده 28 واحد و همکاری با اداره اماکن مربوطه پلمپ خواهد شد.

 

مالیات بر منازل خالی وظیفه مقامات سیاست گذار کشوری و اداره مالیات است

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد با بیان اینکه دو نوع مالیات بر درآمد و مالیات ارزش افزوده پرداخت می کنیم، خاطرنشان کرد: مالیات بر منازل خالی وظیفه مقامات سیاست گذار کشوری و اداره مالیات است و با تعاملات صورت گرفته شیوه پرداخت مالیات صنف املاک را عادلانه خواهیم کرد تا به نوعی که اهداف مالیاتی نیز محقق شود.

 

وی افزود: با برگزاری مناقصه نرم افزاری برای استفاده از بستر آی تی استفاده می کنیم تا واحدها را در نقشه های جی آی اس مشخص کنیم و هر واحد صنفی به امکاناتی مجهز می شود که هر شهروند با مشاهده علامتی که روی دفتر نصب می شود اطلاعات لازم را کسب کند.

 

مرادزاده گفت: بودجه سال آینده در بخش آموزش اتحادیه سه برابر شده است و قصد داریم این بودجه در رستای ارائه آموزش های عمومی به شهروندان و آموزش های تخصصی به اعضای صنف بکار بگیریم.

 

هنوز بازار مسکن در رکود است

 

وی افزود: خدمات دیگری به غیر از خرید، فروش و رهن و اجاره اعم از خرید و فروش وام مسکن در این اتحادیه رسمیت ندارد و با تخلفات برخورد می شود.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد ضمن اشاره به اینکه کما فی السابق در رکود هستیم، اظهار کرد: صدور قرارداد دست نویس چه اجاره و مبایعه نامه ممنوع و تخلف است و به همکاران از سال 92 اعلام شده است و قراردادها باید دارای کد رهگیری باشد.

 

وی با اعلام اینکه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای متعاملین الزامی است، ابراز داشت: مبالغ کمیسیون املاک در گذشته نیم درصد بود و در سال گذشته علی‌رغم درخواست ها به سه دهم درصد کاهش یافته است که مقداری نارضایتی در این صنف ایجاد کرده، بنابراین به دنبال اصلاح این مبالغ هستیم.

انتهای پیام/