به گزارش صبح توس؛ با توجه به قرار گرفتن در ایام الله دهه فجر سراغ ناگفته های شیرین قبل از انقلاب شهر رشتخوار رفتیم، و به گفتگو با دو تن از جوانان فعال آن زمان در همین رابطه پرداختیم.

 

علی قربانزاده یکی از جوانان آن زمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با حال و هوای آن زمان و چگونگی جمع شدن مردم در تظاهرات، گفت: بیشتر تجمعات با صدای رادیو و از طریق موج اف ام  بود که به وسیله مرحوم  سیدی از طریق بلندگو شهر در آن زمان پخش و اعلام می‌شد، و پس از آن مردم از خانه ها بیرون می آمدند و در مقابل بانک ملی قدیم رشتخوار جمع می شدند.وی در ادامه همین مطلب، افزود: بعد از آن به مردم روستاهای اطراف اطلاع داده می شد و مردم از روستاها به سمت رشتخوار می آمدند.

 

وی در رابطه با سوال خبرنگار ما در رابطه با اینکه، اعلامیه ها چگونه در اختیار شما قرار می گرفت؟، گفت: اعلامیه هایی که از مشهد به دست ما می‌رسید، را به همراه چند تن از دوستان چاپ و در بین مردم توزیع می کردیم، پس از مرگ مرحوم کافی نوار آن مرحوم را در تکیه حسنیه پخش کردیم و فردای آن روز راهپیمایی در سطح شهر شکل گرفت، که از روبروی فرمانداری قدیم با حضور تعدادی از دانش آموزان شروع شد، وقتی جمعیت به جلوی شهرداری رسید به فرمایش حاج اقای حبیبی روحانی فعال آن زمان عکس شاه را در بانک ملی پایین آوردیم و در مقابل بانک شکستیم، از آنجا به سمت قهوه خانه قدیم رفتیم و تمامی عکس ها و مطالب مربوط به طاغوت را از بین بردیم.

 

بعد از این اتفاق بخشدار امیدوار (بخشدار آن زمان رشتخوار) به دنبال من و مرحوم محمود سید محترم می گشتند تا به هر طریق ما را دستگیر کنند، که ما برای ادامه فعالیت خود و مبارزات به الجبار در حال فرار و مخفی شدن بودیم.

 

وی همچنین در ادامه در رابطه با معروفترین شعارهایی که توسط مردم رشتخوار در آن زمان سر داده می‌شد، گفت: شعارهایی که در سطح شهر سر داده می شد، شعارهایی مثل به کوری چشم شاه زمستان بهار است، سگ جدید دربار شاپور بختیار است، برادر ارتشی پیوندتان مبارک و غیره بود.

 

در ادامه سراغ رضا تابنده از فعالان شرکت کننده در تظاهرات آن زمان رفتیم وی در رابطه با نحوه تجمع مردم در تظاهرات قبل از انقلاب، به خبرنگار ما گفت: اولین حرکت سازمان یافته به اتفاق دانش آموزان بطور آرام و بدون هیچ شعاری انجام شد و هفته دوم در آبان ماه با آمدن مردم به صحنه همراه با صلوات تظاهرات شدت گرفت.

 

وی در رابطه با طریقه رسیدن اعلامیه ها و خبرها به دست مردم رشتخوار در آن زمان، گفت: اعلامیه ها و نوار در بین مردم به صورت مخفی خیلی با احتیاط و به صورت شب نامه پخش می‌شد، بیشتر شعارهای مردم مرگ برشاه. بگو مرگ بر شاه، ولیعهدت بمیرد شاه خائن، چرا کشتی جوانان وطن را، مسجد کرمان را شاه به اتش کشید، رکس آبادان را شاه به آتش کشید، مرگ بر آمریکا، آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو خون جوانان ما می چکد از چنگ تو، دیو چو بیرون رود فرشته درآید، خمینی بت شکن ریشه شاه را بِکَن و درپایان هر راهپیمایی روز راهپیمایی بعد اعلام می‌شد.

 

انتهای پیام/