مولوی شرف الدین جامی الاحمدی در گفتگو با خبرنگار صبح توس، شهرستان تربت جام قبل از انقلاب اسلامی هیچ نداشت و با توجه به اینکه در آن زمان اکثریت جامعه را اهل سنت تشکیل می داد فقر و تنگدستی بیشتر به آنها صدمه می زد و امروز مردم هرچه دارند از برکت جمهوری اسلامی و رهبری است و اهل سنت قدردان نعمت های نظام هستند.

 

امام جمعه اهل سنت ادامه داد: بعد از پیروز انقلاب به دلیل بالا رفتن امکانات مهاجرت به این شهرستان مرزی بیش از گذشته صورت گرفت و توسعه این منطقه بیشتر از گذشته شد؛ اما هنوز هم جای کار بسیار است.

 

وی با اشاره به کمبودهای قبل از انقلاب، افزود: قبل از انقلاب شهر تربت جام 12 مسجد شیعه و اهل سنت و دو حوزه علمیه در محل مهدیه و شیخ الاسلام احمد جامی داشت، که به برکت انقلاب اسلامی اهل سنت دارای 35 و تشیع 9 مسجد می باشند و حوزه های علمیه اهل سنت از یک حوزه به بیش از ده حوزه رسیده که همه این الطاف به جامعه اهل سنت به دلیل نگاه مثبت جمهوری اسلامی به همه مذاهب است.

 

امام جمعه اهل سنت بیان داشت: کمبود فضاهای دینی برای مردم رنج آور است که امروز این موضوع مرتفع شده و صدای اذان از همه مناطق شهر به گوش می رسد اگر مسئولان اجازه مسقف کردن مصلی نمازجمعه اهل سنت را بدهند خدمت بزرگی به اهل سنت می شود.

 

مولوی جامی الاحمدی عنوان کرد: مصلی نماز جمعه اهل سنت به دلیل قرار گرفتن در فضای تاریخی شیخ الاسلام جامی تاکنون بدون سقف و پوشش مانده است که می طلبد مسئولان راه حلی را مشخص کنند تا مردم به زحمت نیفتند.

 

وی با اشاره به دستاوردهای فرهنگی و آموزشی انقلاب، تصریح کرد: این شهرستان قبل از انقلاب امکانات آموزشی وفرهنگی بسیار ضعیفی داشت؛ اما امروز دارای شش واحد دانشگاهی با بیش از شش هزار دانشجو می باشد و مدارس در تمام مقاطع فعال و 50 هزار دانش آموز در حال تحصیل هستند و این در حالی  است که قبل از پیروزی انقلاب تعداد هشت مدرسه وجود داشت و واحد دانشگاهی نداشتیم.

 

امام جمعه اهل سنت تربت جام با اشاره به مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی، بیان داشت: انتخابات قبل از انقلاب به صورت تشریفاتی بود و همه کارها با داشتن رابطه حل می شد که به برکت پیروزی انقلاب امروز شاهد هستیم مردم برای عالی ترین سمت های نظام رای می دهند و در تصمیم گیری ها مشارکت جدی دارند.

 

مولوی جامی الاحمدی با اشاره به رشد بهداشت عمومی وخدمات پزشکی، خاطرنشان کرد: مردم در آن زمان از امکانات بهداشتی محروم بودند و بیمارستان آن به اندازه یک درمانگاه خدمت ارائه می کرد اما امروز سطح فرهنگ بهداشت عمومی ارتقا یافته و خیلی از عمل های جراحی به دست نیروهای بومی منطقه صورت می گیرد و مراکز بهداشتی به دورترین روستاهای مرزی رفته است.

 

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین خدمت های انقلاب تشکیل جهاد سازندگی بود که توانست در مدتی کم با اجرای پروژه عمرانی چهره محرومیت را برطرف کند و آبادانی را به روستا ببرد و برای تبلیغ دین اسلام اقدام به ساخت مسجد برای شیعه و اهل سنت کرد که باید قدردان سنگرسازان بی سنگر باشیم.

 

امام جمعه اهل سنت تربت جام با اشاره به آبادانی و ساخت مناطق محروم مرزی یاد آور شد: به برکت انقلاب اسلامی مردم روستا از نعمت فضای آموزشی، بهداشتی، مخابراتی، راه، آب شرب سالم، برق و سوخت برای فصول سرما بهره مند هستند.

 

مولوی جامی الاحمدی با اشاره به رشد کشاورزی با توجه به خشک شدن قنوات، ابرازداشت: جمهوری اسلامی با صدور مجوز برای حفره چاه عمیق و در اختیار قرار دادن زمین به مردم، نوکران دیروز را ارباب و سرمایه دار کرده و باعث کاهش فقر شده است.

 

وی با اشاره به وحدت میان شیعه و اهل سنت در منطقه عنوان، داشت: علمای شیعه و اهل سنت از ابتدای انقلاب با توجه به تحریک دشمن برای ایجاد برادر کشی در این منطقه مرزی ایستادند و مردم را هدایت کردند و اجازه ندادن اوضاع شهرستان امنیتی و بحرانی شود.

 

امام جمعه اهل سنت ابراز داشت: امنیت پایدار با تلاش و جانفشانی نیروهای مسلح و بسیج مستضعفین در سایه وحدت و یکدلی در این منطقه مرزی و حساس پا برجاست و تا زمانی که زنده باشیم به افراطیون اجازه نمی دهیم به وحدت خدشه وارد کنند.

 

انتهای پیام/