به گزارش صبح توس؛ وجود اماکن مختلف تفریحی، سرگرمی و تجاری از مهمترین پارامتر های توسعه یافتگی یک شهر به حساب می آیند که مردم می توانند برای گذراندن اوقات فراغت به سینما ها رفته و فیلم تماشا می کنند.

 

امروزه فیلم و سینما جزء جدایی ناپذیری از زندگی آدمی است و به عبارت دیگر بشر را وابسته خود کرده است. در دنیای امروز خیلی از ماها شاید تصور یک روز بدون فیلم و سینما بودن را هم نتوانیم بکنیم.

 

درگز از جمله شهرستان‌هایی است که از وجود سینما به عنوان یک نماد فرهنگی بی‌بهره بوده و آخرین فیلم اکران شده در سینمای آن به 8 سال پیش برمی گردد.

 

 سینمای درگز با بیش از ۳۰۰ متر زیربنا؛ در دهه۳۰ هجری شمسی در حاشیه خیابان اصلی شهر با ۲ دستگاه آپارات و ۳۶۰ صندلی ساخته شد ولی امروز بعد از گذشت تقریبی 60 سال به کبوتر خانه و محلی برای فروش ماهی عید تبدیل شده است.

 

علی فداکار در گفتگو با صبح توس؛ ضمن گلایه از نبود سینما به عنوان عامل مهم فرهنگ سازی تشریح کرد: سینما در جلوگیری از آسیب های اجتماعی می تواند نقش موثر و پررنگی داشته باشد، البته به شرطی که در آن فیلم های ارزشی اکران شده و مسئولان در نمایش فیلم ها سلیقه ای عمل نکنند.

این جوان درگزی که به تازگی ازدواج کرده است عنوان کرد: متاسفانه در سطح شهر فضاهای فرهنگی و تفریحی کمی وجود دارد و خانواده ها و جوانان برای پر کردن اوقات فراغت خود، یا باید به پارک رفته و یا با خودروی شخصی در سطح شهر دور بزنند. البته در این میان، فصل زمستان به دلیل هوای سردی که همراه خود دارد، مانع استفاده شهروندان از پارک و فضای سبز می شود و عملا هیچ گونه تفریحی جز چرخیدن در سطح شهر و یا رفتن به کافی شاپ و ساندویچی باقی نخواهد ماند.

 

یکی دیگر از شهروندان درگزی تببین کرد: مردم این شهرستان در بحث فرهنگ و هنر کم نمی گذارند و در صورت افتتاح مجدد این سینما، قطعا از آن حمایت خواهند کرد.

 

مجید حضرتیان توضیح داد: افرادی وجود دارند که اظهار می کنند وجود سینما صرفه اقتصادی نداشته و کسی از آن استقبال نمی کند ولی با نگاهی گذرا به درب ورودی کلوپ ها و مراکز توزیع فیلم در سطح شهر خواهیم داد روزانه خانواده های زیادی اقدام به تهیه و خرید فیلم می کنند.

 

وی افزود: البته در این میان افرادی هم وجود دارند که فیلم مورد نظر خود را از طریق اینترنت خریداری می کنند. بسیاری از افراد مذکور حاضر هستند به جای صرف هزینه های فوق، وقت خود را در سینما گذرانده و به صورت انفرادی و یا خانوادگی اقدام به تماشای فیلم کنند.

 

حامد بیهقی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بازسازی و راه اندازی مجدد سینما فرهنگ درگز به شهرداری ارتباطی ندارد چرا که کل مجموعه این سینما به بخش خصوصی که شامل 28 نفر از بازنشستگان و فرهنگیان شهرستان است واگذار شده و تمام مسئولیت به عهده آنهاست.

 عضو شورای شهر درگز تصریح کرد: با توجه به اینکه ساختمان این سینما از لحاظ فنی مشکل دار بوده و مورد تایید نظام مهندسی ساختمان قرار نمی گیرد، تصمیم سرمایه گذاران بر این بود که این محل را تخریب کرده و تغییر کاربری بدهند.

 

وی تاکید کرد: این اقدام از لحاظ جانمایی و نقشه ایده آل شهری امکان پذیر نیست چرا که هر شهر باید حداقل یک سینما داشته باشد، البته می توان ساختمان سینما را پس از تخریب، به پاساژ چند طبقه ای تبدیل کرد و طبقه آخر آن را به سالن سینمایی اختصاص داد.

 

ابراهیم یزدان پور از سهامداران تنها سینمای درگز در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: شهرستان درگز از سال ۱۳۳۵ صاحب سینما شد؛ این سینما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کمیته امداد امام خمینی(ره) واگذار شد و آنها نیز آنرا در سال 1368 به ۲۷ سهامدار فرهنگی، ایثارگر و رزمنده سپردند.

 

وی افزود: ساختمان سینما فرهنگ در سال 1368 به مبلغ 5 میلیون تومان خریداری و مورد بازسازی قرار گرفت، این در حالی است که در آن زمان حقوق یک فرهنگی مبلغ 4000 تومان بود و با مبلغ مذکور می شد نیمی از ساختمان های درگز را خریداری کرد.

 

یزدان پور گفت: در ابتدای کار هزینه بسیار زیادی را برای بازسازی سینما متحمل شدیم چرا که ساختمان آن به شدت تخریب شده بود؛ اما متاسفانه این سینما با عدم حمایت‌های دولتی، افزایش شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای در نهایت به سمت بی رونقی و تعطیلی کشیده شد و سهامداران از ادامه فعالیت آن دلسرد شدند.

 

این سهامدار تاکید کرد: سینمای درگز در سال ۸۳ به مدت ۴ سال به مجموعه سینمایی قدس مشهد و پس از آن به شهرداری درگز اجاره داده شد، اما هر دوی آنها از ادامه فعالیت بازماندند و سرانجام قفل بزرگی بر درب سینما فرهنگ درگز زده شد.

وی تصریح کرد: امروز به دلیل فرسودگی دستگاهها و ساختمان سینما امکان مجدد آن وجود نخواهد داشت مگر اینکه نهادهای دولتی پار کار آمده و آن را تحت پوشش قرار دهند؛ چرا که این نهادها هم نیروی کافی داشته و هم از حمایت سایر ادارات و دوایر دولتی برخوردار هستند، در حالی که چنین امکانی برای سرمایه گذاران شخصی فراهم نیست.

 

یزدانپور عنوان کرد: امیدوار هستیم که شهرداری و فرمانداری شهرستان مجوز فروش این ساختمان را برای ما صادر کرده و یا حداقل امتیاز محل سینما را واگذار کنند چرا که از لحاظ ملکی، سند ساختمان متعلق به سهامداران بوده اما تا زمانی که سینمای دیگری راه اندازی نشود اجازه فروش آن را نداریم.

 

انتهای پیام/