به گزارش صبح توس؛ بسیاری از بیمارستان های استان خراسان رضوی قدمتی بیش از ۴۰ و ۵۰ سال داشته که به لحاظ فضای ساختمانی و محیطی براساس زمان مورد نظر ساخته شده اند، همین امر موجب شده امروز این مراکز پاسخگوی نیاز فعلی و جمعیتی نباشند.

در این شرایط بیمارستان های استان بویژه بیمارسان های نیشابور که دارای جمعیتی چند برابر نسبت به سال های ساخت بیمارستانها هستند، با خیل عظیم بیمار و مراجعان مواجه شوند که موجب نارضایتی شدید مردم شده است.

 دکتر هادی الهامی رئیس بیمارستان22بهمن نیشابور در گفتگو با خبرنگار عطارنیوز در خصوص مشکلات این بیمارستان گفت: طی سال‌های اخیر با افزایش دو برابری پزشکان اقدامات خوبی صورت گرفته است اما بازهم جوابگوی بیماران نیست.

وی ادامه داد: در بخش اورژانس دو پزشک و سه پزشک سرپایی وجود دارد ولی با توجه به حجم بالای بیماران و کمبود تخت‌های اورژانس برخی مواقع مجبور به افزودن تخت در راهروها هستیم.

الهامی گفت: متأسفانه به دلیل کمبود تخت با نارضایتی مردم مواجه هستیم، در برخی از بخش‌های بیمارستان ضریب اشغال تخت به صد درصد می‌رسد و حتی جا برای همراه بیمار نیز وجود ندارد.

 

وی بیان کرد: بیمارستان22بهمن دارای ده بخش و276تخت است که برخی مواقع چهل تخت در راهروها افزوده می‌شود.

اعظم مقدم پاشا مدیر پرستاری دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز در این خصوص گفت: تعداد تخت‌های ما بسیار کم است، برخی مواقع مجبور به برگرداندن بیماران اکتیو هستیم زیرا تخت خالی نداریم و باید وقت بگیرند تا تخت خالی شود و بعد عمل کنند.

وی اضافه کرد: ما همیشه در وضعیت بحران قرار داریم و اگر وضعیت بحرانی در شهرستان رخ دهد بی‌شک توان پاسخ به بیماران را نداریم.

مقدم گفت: باید بیمارستان سوم نیشابور سریع‌تر احداث شود یا اینکه تعداد تخت‌های این بیمارستان را افزایش دهند.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی گفت: متأسفانه در بحث نیروی انسانی نیز کمبود داریم، باید برای بخش‌های جدیدی که در حال احداث است نیرو استخدام کنیم اما با لایحه جدید قادر به استخدام نیرو نیستیم.

دکتر محسن عظیمی نژاد رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز با اشاره به مشکلات بهداشتی این شهرستان گفت: تکمیل فاز دوم توسعه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی ۲۲ بهمن نیشابور16میلیارد تومان هزینه دارد که تنها سه میلیارد از این بودجه را در اختیارداریم و به همین دلیل تکمیل آن با کندی پیش می‌رود.

وی بیان کرد: فاز دوم توسعه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی ۲۲ بهمن در هفت‌طبقه و در مجاورت ساختمان اورژانس بیمارستان در حال احداث است، با اتمام عملیات ساختمانی و بهره‌برداری از آن درمجموع ۱۰۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت بخش بستری نیشابور اضافه خواهد شد.


عظیمی نژاد گفت: در این ساختمان بخش‌های بستری، اتاق‌های عمل، اورژانس، رادیولوژی و غربالگری سرطان و بخش‌های مراقبت ویژه پیش‌بینی‌شده است.

وی افزود: عملیات ساختمانی بیمارستان سوم نیشابور از اسفند ۹۴ توسط پیمانکار طرف قرارداد وزارت راه و شهرسازی شروع‌شده است، پیش‌بینی می‌شود تا آخر اردیبهشت سقف‌های ساختمان در ۳ طبقه و با مساحت ۱۴۵۰۰ مترمربع به اتمام برسد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به وضعیت نیشابور تصریح کرد: ضریب برخورداری مردم از تخت‌های بیمارستانی در پایان سال ۹۲در محدوده تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی نیشابور 6 دهم بود که با اقدامات انجام شده در طی چهارسال گذشته میانگین تخت بیمارستانی به حدود 9 دهم رسیده و تا پایان سال جاری این ضریب به یک می رسد.

وی ادامه داد: در مجموعه تحت پوشش این دانشکده، همکاران پرستار در سال ۱۳۹۵از ۲۱هزار و ۱۰۳بیمار جراحی شده مراقبت کردند.

انتهای پیام/