مصطفی باقرزاده در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به اظهارات سخیفانه رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر بازنگری مجدد مفاد برجام، اظهار کرد: برجام بر خلاف بعضی از توضیحاتی که برخی از مسئولین بیان می‌کنند که آمریکایی‌ها معتقدند برجام نتوانسته برای ایران محدودیت ایجاد کند، درست نیست.

 

وی افزود: از نظر آمریکایی‌ها متن برجام و همچنین عهدنامه 2231 که ذیل آن تعریف می‌شود بسیار متن خوب و کاربردی است زیرا مؤلفه‌های متعددی را در راستای محدودیت و پارامترهایی برای فشارهای بعدی به ایران را در خود جای‌داده است.

 

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در برجام حتی می‌تواند در آینده محدودیت‌هایی برای موشکی و منطقه ایجاد کند،گفت: به‌عنوان‌مثال در متن برجام که مشاهده کنیم، برخی از مفاد آن را باز گذاشته است تا بتواند فشارهایی برای ایران تعریف کند تا بر اساس آن اگر ایران بعد از تعلیق تحریم‌ها اقتصاد رو به بهبود برود برای آن‌ها محدودیت ایجاد کند.

 

وی ادامه داد: آمریکا از برجام به دنبال این است که با استفاده از جریان داخلی اصلاح‌طلب و جریان ایالات‌متحده به این برسد که تحریم‌های ایران و همچنین محدودیت‌های هسته‌ای ایران که به‌صورت زمان‌دار درج‌شده است مثلاً بعد از 15 سال به‌صورت الی‌الابد ادامه پیدا کند.

 

باقرزاده با اشاره به علت مطالبه ترامپ جهت بازنگری برجام، تأکید کرد: آمریکا به دنبال این است که اگر جمهوری اسلامی در آینده بخواهد تأسیسات و قدرت هسته‌ای خود را به جهت این عقب‌ماندگی‌ها در طی این سال‌ها جبران کند و پیشرفت روبه‌جلو داشته باشد نتواند.

 

وی تصریح کرد: همچنین آن‌ها می‌خواهند با بازنگری مفاد برجام به مؤلفه‌هایی همچون نفوذ و کمک ایران در منطقه و همچنین قدرت بازدارندگی موشکی نظام جمهوری اسلامی محدودیت‌هایی را اعمال کند تا قدرت ایران را در منطقه کاهش داده و بدون مانع اعمال قدرت کند.

 

تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه اروپایی‌ها هم بعدازاین ماجرا به ایران فشار می‌آورند، بیان کرد: از آن‌طرف اروپایی‌ها هم بعد از مدتی به ایران فشار می‌آورند که اگر در مورد موشکی و منطقه مذاکره نکنیم، آن‌طرف میز آمریکایی هست که زیر میز برجام می‌زند و ایران را تهدید می‌کند.

 

وی با تأکید بر اینکه برجام یک عهدنامه بین‌المللی است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را ملغی کند و از ذیل آن خارج شود، بیان کرد: مسئولین سیاسی باید دقت کنند که بهترین راه این است که به تقویت مؤلفه‌های موشکی و منطقه بپردازند و بدانند که اگر آمریکا از ذیل برجام خارج شود به نفع جمهوری اسلامی است و آبروی آن‌ها در بین‌الملل خواهد ریخت.

 

انتهای پیام/