به گزارش صبح توس؛ احمد نظام در خصوص ماه گرفتگی امشب در مشهد، گفت: ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که ماه در مدار خود و در گردش به دور زمین از مخروط سایه زمین عبور می کند و سایه زمین بر روی ماه می افتد، این دقیقا زمانی است که ماه و زمین و خورشید در یک راستا قرار می گیرند و ماه در پشت سر زمین و در مخروط سایه زمین قرار می گیرد، صفحه مداری گردش ماه به دور زمین با صفحه دایره البروج حدود پنج درجه اختلاف دارد و همین زاویه باعث شده که ما هر ماه قمری شاهد ماه گرفتگی نباشیم.

 

مدیر انجمن نجوم مشهد ادامه داد: خسوف یا ماه گرفتگی ها در نیمه های ماه های قمری و زمانی که ماه کامل است رخ می دهند و به دلیل اینکه سایه زمین در فضا قُطر زیادی دارد عبور ماه از این سایه ساعاتی به طول می انجامد.

 

نظام در ارتباط با ماه گرفتی امشب، افزود: ماه گرفتگی پیش رو از ساعت ۲و ۵۱ دقیقه به وقت جهانی و ۱۴و ۲۱ دقیقه به وقت ایران رخ می دهد. زمانی که ماه گرفتگی شروع می شود در ایران ماه هنوز طلوع نکرده است و در ایران تمام مراحل ماه گرفتگی را نخواهیم دید. بهترین مناطق برای دیدن این ماه گرفتگی در ایران شرق و شمال شرق ایران است و درمناطق غربی مردم برای مدت کوتاهی مراحل پایانی گرفت را مشاهده خواهند کرد؛ در ساعت ۱۸و ۴۱ به وقت ایران ماه گرفتگی جزئی پایان می پذیرد و اقیانوس آرام، مناطق غرب آمریکا و نیز شرق آسیا بهترین موقعیت برای رصد این پدیده است.

 

وی با اشاره به اینکه این نوع ماه گرفتگی، ماه آبی نامیده می شود، خاطرنشان کرد: از ماه گرفتگی پیش رو به نام ماه آبی یاد می کنند؛ اما این نام صرفا یک اصطلاح است و به این معنا نیست که ماه، آبی دیده خواهد شد. این اصطلاح به سومین قرص کامل ماه در فصل هایی است که برخلاف معمول چهار بار به جای سه بار قرص کامل ماه به چشم می خورد یا به دومین قرص کامل ماه در یک ماه میلادی، اطلاق می‌شود، ماه گرفتگی آبی بعدی در تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۸ م. (۱۱ دی ۱۴۰۷ شمسی) خواهد بود.


مدیر انجمن نجوم مشهد گفت: از جمله برنامه رصد عمومی در محل رصدخانه علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده الزهرا(س) مشهد و پدیده شاندیز خواهد بود که حدود ساعت ۱۷ و همزمان با طلوع ماه شروع خواهد شد.

 

لازم به ذکر است؛ خسوف کلی به وقت ایران در ساعت ۱۶ و ۲۱ دقیقه و ۴۷ ثانیه شروع می‌شود و در ساعت ۱۷ و ۲۷ دقیقه و ۵۱ ثانیه خسوف کلی تمام و در ساعت ۱۸ و ۴۱ دقیقه و ۱۱ ثانیه خسوف جزئی این ماه گرفتگی مجدد شروع می‌شود.

 

انتهای پیام/