به گزارش صبح توس؛ ساعت 7 صبح است و طبق روال هر روزه خانه را به سمت محل کار ترک می‌کنم، بلوار وکیل‌آباد در نزدیکی ایستگاه مترو کارگرانی را می‌بینم که در هوای سرد، آتش روشن کرده‌ و دور آن حلقه زده‌اند. با عبور یک خودروی نیسان همه به سمت آن رفته تا سوار شوند. به امید کار و کسب روزی حلال.

 

بخور و نمیر

 

تعدادی از کارگران که همه جوان هستند موفق می‌شوند که سوار شوند. دقایقی بعد خودرویی سواری به آرامی از مقابلشان عبور می‌کند و کمی جلوتر نگه می‌دارد. کارگران به سمت خودرو می‌دوند، در همین حال زن و مردی از راه رسیده و سوار خودرو می‌شوند و می‌روند؛ کارگران ناامید شده و بازمی‌گردند.

 

ماشین‌ها می‌آیند و عده‌ای از کارگران می‌روند و عده‌ای دیگر همانجا اطراف همان آتش می‌مانند...

 

 

ساعت حدود 14 است؛ من از محل کار بازگشتم؛ اما کارگرانی که صبح به دنبال کار بودند همچنان منتظر کارند!

 

شاید هم می‌دانند دیگر کار نیست؛ اما روی بازگشت به خانه را ندارند و منتظرند تا شب شود که شرمساری آنان مقابل زن و فرزند کمتر دیده شود.

 

آتششان همچنان روشن است؛ اما جانی ندارد و رو به خاموشی می‌رود.

 

به دنبال روزی برای «امروز»

 

حکایت کارگران سر گذر حکایت امروز و فردا نیست، حکایت سال‌ها رنج و درد افرادیست که بی‌توجه به فردا در پی روزی برای امروز هستند. حکایت کارگران روزمزد است که سال‌ها قرار است ساماندهی شوند؛ به قول مسئولان زیبنده شهر نیست که عده‌ای گوشه و کنار خیابان‌ را ساعت‌ها اینگونه اشغال کنند.

 

احمد کارگر 40 ساله‌ای است که هر روز صبح برای گذران زندگی سر گذر می‌ایستد؛ او به خبرنگار صبح توس می‌گوید: سه فرزند دارم و تقریبا هر روز سرگذر هستم؛ پولی که به دست می‌آورم پاسخگوی یک زندگی نیست چون تقریبا نیمی از ماه را بیکار هستم؛ اما باز هم خدا را شکر.

 

بی پول؛ بی‌پارتی

 

وی خاطرنشان می‌کند: من در یک ارگان دولتی کار می‌کردم و استخدام قراردادی بودم. امان از جابجایی مسئولان. یکی می‌رود و تیم کاری خود را نیز می‌برد؛ یکی می‌آید و تیم جدید با خود می‌آورد؛ در این بین سر ما بی‌کلاه می‌ماند که نه در آن تیم پارتی داشتیم و نه در این تیم.

 

احمد یکی از مشکلات کارگران را وجود کارگران اتباع خارجی عنوان می‌کند و می‌گوید: غیرقانونی کار می‌کنند؛ با مبلغ کمی که صاحبکار عنوان می‌کند کنار آمده و اینگونه حق کارگر ایرانی را ضایع می‌کنند.

 

 

کارگر دیگری که نگران قطع شدن یارانه است، به خبرنگار ما می‌گوید: چنانچه همین میزان اندک دلخوشی‌مان را هم قطع کنند که دیگر فقط باید به حال خود بگرییم. من مجرد هستم و نگران این همه مشکل؛ آن بندگان خدا که متاهل هستند جلوی زن و فرزند چه زجری می‌کشند از شرمساری.

 

حق کارگر خوردن ندارد

 

وی تصریح می‌کند: من کارگر یک شرکت خصوصی بودم؛ بدقولی و بی انصافی مسئولان شرکت، مرا به اینجا کشانده است. کار سخت و توقع بیجا. من حتم دارم حق کارگر خوردن ندارد. حاضرم با همین وضعیت سخت سرِ گذر بمانم؛ اما منت روسای مرفه و حرام خور را نکشم.

 

یکی دیگر از کارگران، ناچاری را عامل آمدن به این مکان می‌داند و می‌گوید: ما به هر دری که زدیم نتوانستیم کار پیدا کنیم، برای کار کردن یا باید پول داشته باشی و یا پارتی؛ ما از ناچاری و نداشتن سرمایه به گذر پناه آورده‌ایم.

 

وی بیان می‌کند: فرزند خردسالم مدتیست که مریض است؛ امان از بی‌پولی و گرانی. خدا کند بتوانم این چند روز پولی جمع کرده و دخترم را به دکتر ببرم هر چند که این پول تنها کفاف خورد و خوراک را می‌دهد و گاهی هم هزینه آب و گاز و برق می‌شود.

 

62 هزار کارگر ساختمانی در مشهد

 

در همین رابطه، محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، عنوان می‌کند: طبق آخرین آمار ارائه شده حدود 62 هزار کارگر ساختمانی در شهرستان مشهد وجود دارد که در نقاط مختلف شهر تجمع می‌کنند.

 

 

وی تجمع کارگران در میادین و گذرگاه‌ها را زیبنده مشهد نمی‌داند و می‌گوید: تجمع این افراد به خصوص در این شرایط اقلیمی وجهه نامناسبی برای شهر دارد.

 

شورای پنجم به جد پیگیر ساماندهی کارگران است

 

حاجیان تصریح می‌کند: ساماندهی کارگران سرگذر یکی از اهداف مدیریت شهری است که در دوره سوم و چهارم شورای شهر مطرح بوده و شورای پنجم نیز به طور جدی پیگیر این مسئله است.

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه موضوع کارگران سرِگذر در کمیسیون خدمات شهری مطرح است، اظهار می‌کند: این افراد باید شناسایی شوند و کارکنان و پیمانکاران باید به شکلی برنامه ریزی کنند تا ما بتوانیم این افراد را در یک محلی ساماندهی کنیم.

 

 وی عنوان می‌کند: به کارگیری افرادی که دارای شناسنامه کاری هستند موجب جلوگیری از تجمع کارگران غیرمجاز و آنهایی که فاقد صلاحیت لازم هستند، می‌شود.

 

بزه‌های پنهان لابه‌لای تجمعات

 

حاجیان با اشاره به اینکه گاها مشاهده می‌شود این تجمعات باعث بروز بزه‌هایی در میان این کارگران می‌شود، تاکید می‌کند: ساماندهی این افراد باعث کاهش این بزه‌ها نیز خواهد شد.

 

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد به همکاری اداره کار و اداره بهداشت در این زمینه تاکید کرده و می‌افزاید: با همکاری این دو اداره می‌توانیم این افراد را ساماندهی کرده و از کارگرانی که دوره‌های آموزشی و توانمندی‌های لازم را دارند، استفاده کنیم.

 

همه وظایف بر دوش شهرداری نیست

 

وی تاکید می‌کند: ساماندهی این افراد در دستور کار شورای پنجم است؛ اما هماهنگی این‌ها و تمام اقدامات در اختیار شهرداری نیست و دستگاه‌های دیگر همچون اداره کار و بهداشت و همچنین برخی نهادها همچون نیروی انتظامی باید همکاری کنند تا ما بتوانیم به ساماندهی مطلوب برسیم.

 

حاجیان با اشاره به اینکه اداره کار جهت شناسایی و رسمیت بخشیدن به کارها و کمک به آموزش و صدور گواهینامه می‌تواند اقدام کند، اضافه می‌کند: فرمانداری و استانداری نیز می‌توانند به ما کمک کنند تا بحث ساماندهی چه از طریق بخش خصوصی و چه از طریق خود شهرداری با  کمک‌های بودجه‌ای لازم انجام شود.

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان می‌کند: پیشنهاداتی از سمت کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی از طریق معاونت خدمات شهری به شورا منعکس شده است که ما آن را در دستور کار قرار دادیم.

 

شهرداری به دنبال مکانی برای تجمع

 

 وی بیان می‌کند: برای ساماندهی کارگران سرگذر بخش خصوصی هم ورود پیدا کرده است؛ اما شهرداری هنوز نتوانسته است جایی را به صورت ثابت پیدا کند و محل تجمع باید بررسی شود.

 

محمدرضا داوری، رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار می‌کند: سال‌های گذشته پیگیری‌هایی برای بحث ساماندهی کارگران سر گذر انجام شد؛ اما به نتیجه نرسید، با روی کار آمدن شورای پنجم ما طرح ساماندهی کارگران روزمزد را به شورا ارائه دادیم و شورا نیز آن را مصوب کرد.

 

طرح ساماندهی روی میز شورای تامین فرمانداری

 

وی ادامه می‌دهد: پس از برگزاری چند جلسه در سازمان میادین شهرداری این طرح به تصویب رسید و هم‌اکنون در شورای تامین فرمانداری است و ما امیدواریم در آنجا نیز با این طرح موافقت کنند و این طرح هر چه زودتر اجرایی شود و کارگران به خواسته خود برسند.

 

داوری با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی کارگران سر گذر باید در مشهد اجرایی شود، تصریح می‌کند: این تجمعات زیبنده شهر مشهد که شهری مذهبی و پایتخت معنوی جهان اسلام است، نیست.

 

عضو هیئت مدیره انجمن‌های صنفی کارگران کشوری عنوان می‌کند: مسئولین استان، شهرداری و استانداری این افراد را ساماندهی کرده و جایگاهشان را مشخص کنند که چه جایگاهی دارند و چه کسانی از اینها حمایت می‌کنند.

 

طرح ساماندهی مانع ورود اتباع غیرمجاز می‌شود

 

داوری خاطرنشان می‌کند: طرح ساماندهی از ورود اتباع غیرمجاز نیز جلوگیری می‌کند.

 

رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان خراسان رضوی با بیان اینکه این انجمن پیگیری تمامی حقوق کارگران را به عهده دارد، عنوان می‌کند: در شهر مقدس مشهد تمامی انجمن‌های صنفی تخصصی شدند؛ در این انجمن 40 هزار کارگر ساختمانی دارای پرونده هستند و 32 هزار نفر بیمه شده‌اند و هشت هزار نفر در نوبت بیمه قرار دارند.

 

وی در پایان بر لزوم ایجاد صندوق حمایتی برای کارگران تاکید کرده و یادآور می‌شود: از دولت خواهشمندیم حامی کارگر بوده و به دنبال معیشت کارگری و به فکر اشتغال کارگران که اکثرشان بیکار هستند باشد.

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/