به گزارش صبح توس؛ ظهرامروز مهدی خدابخشی معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام اینکه از ابتدای سال 531 نفر متهم در پلیس راه آهن دستگیر شده اند گفت: در گمرک استان از ابتدای سال 3 کیلو مواد مخدر شیشه، 6 کیلو بذر شاه دانه و 8 کیلو هروئین کشف شده است.

وی افزود: در حوزه معتادان متجاهر در سال 95 بیش از 5 هزار نفر پذیرش داشتیم و در سال 96 از ابتدای سال 4 هزار پذیرش مرکز مردان بوده و بیش از 4 هزار نفر نیز ترخیص شده اند و موجودی افراد در مرکز ترک اعتیاد 1247 نفر است.

 71 درصد معتادان متجاهر با سواد بوده اند

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با بیان اینکه انواع مواد مصرفی 67 درصد مواد تدخینی و 33 مواد تزریقی است اظهار کرد: 43 درصد معتادان متجاهر متأهل بوده اند و 37 درصد مجرد و 20 درصد هم متارکه داشته اند، 71 درصد معتادان متجاهر با سواد بوده اند و 39 درصد این افراد شاغل بوده اند.

وی افزود:  در رده سنی 18 تا 25 سال معتادان متجاهر 17 درصد، 26 تا 35 سال37 درصد36 تا 45 سال 32 درصد بوده اند و در مرکز زنان از ابتدای سال 96 تا امروز پذیرش 811 نفر بوده اند که 781 نفر ترخیص شده اند و بانوان تحت پوشش تمام خدمات لازم درمانی برای تولد فرزند قرار می گیرند.

خدابخشی تصریح کرد: از ابتدای سال به همت پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز 16 طرح استانی اجرایی شده که طی آن 579 متهم و 151 دستگاه خودرو توقیف شده است.

انواع کالای آرایشی و بهداشتی بیشترین حجم کالای قاچاق وارد شده به استان  

وی با اشاره به کشفیات ده ماهه اول سال 96 در لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانگی، پارچه، فرآورده های نفتی، مسکرات، کود، خودرو، طلا و نقره، سلاح و ملبوسات افزود: بیشترین حجم کالای قاچاق وارد شده به استان مربوط به انواع کالای آرایشی و بهداشتی، پوشاک خارجی و پارچه است.

سرپرست دادسرای انقلاب گفت: ده ماهه سال 95 مشروبات الکلی 16 درصد کاهش کشفیات بوده است و همچنین  37 مورد باندهای منهدم شده و 383 مرکز توزیع در مشهد پلمپ شده و در استان 451 مرکز پلمپ شده است.

از عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به عنوان متولی اصلی این امر انتقاد صریح داریم

وی ضمن تقدیر از وحدت و همدلی نهادها حاکمیتی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و در شناسایی و اجرای طرح های مشترک افزود: از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به عنوان متولی اصلی این امر انتقاد صریح داریم.

خدابخشی با بیان اینکه امروز این شورا از رسالت اصلی خودش دور شده است خاطرنشان کرد: نهادی که متشکل از چندین دستگاه  و مجموعه برای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است متاسفانه دارای خروجی و نتیجه کار ملموس نیست.

وی افزود:  اساسی ترین کار شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تسهیل شرایط افراد است که در امر مبارزه در حال خدمت هستند و باید با تدوین و برنامه ریزی و حمایت انگیزه خدمت رسانی را بیشتر کند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: متاسفانه فلان بازیگر را به عنوان سفیر مبازره با مواد مخدر معرفی می کنند که اصلا نمی داند مواد مخدر و مبارزه با آن چیست و برای آن بودجه تصویب می کنند.

پروژه تحقیقاتی در خصوص اعتیاد در قفسه های ادارات در حال خاک خوردن است

وی افزود: پروژه تحقیقاتی در خصوص اعتیاد  و بودجه تصویب می کنند که در قفسه های ادارات در حال خاک خوردن است و اگر اثر می داشت شاهد افزایش روز به روز معتادان در سطح شهر نمی بودیم.

خدابخشی اظهار کرد: اقدامات متادون درمانی در مراکز ترک اعتیاد مورد انتقاد است و لذا اداره مراکز ترک اعتیاد در اختیار بهزیستی قرار گرفت.

وی افزود: پروتکل های تدوین شده ترک اعتیاد نباید از غرب پیروی کند و باید با نگاه دینی و اسلامی طراحی شود و به عنوان نمونه سوال اینجاست چرا در مراکز ترک اعتیاد روحانی برای آموزش دینی مستقر نشده است.

پروتکل های تدوین شده ترک اعتیاد نباید از غرب پیروی کند

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به این که به عنوان نمونه در منطقه شهید رجایی ورزشگاهی بدون فعالیت مانده و به محلی برای حضور معتادان تبدیل شده گفت: نهدا متولی این مجموعه کجاست چراکه جوانان این منطقه باید به امکانات ورزش دسترس داشته باشند تا از اعتیاد دور بمانند؛ باتوجه به اینکه یک معتاد زن در شهر مشهد زیاد است نهادهای متولی امور بانوان باید به این موضوع توجه داشته باشند و لذا برای معتادان خانم سقف پذیرش نداریم.

انتهای پیام/