ابوالفضل ظهره وند در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به کشتار مسلمانان بی گناه در کشور افغانستان توسط تروریست های داعش، اظهار کرد: هدف ایالات متحده از انتقال داعش به افغانستان همان راهبرد کلی ایالات متحده در سوریه و عراق است که در سال 2013 در کاخ سفید امضا شده است.

 

وی افزود: هدف آمریکا از ورود به غرب آسیا این است که از منابع محیطی اطراف آن و ایدئولوژی حاکم بر آن استفاده کند که این موضوع محصور به دوره آقای ترامپ هم نمی باشد بلکه سیاستی است که از دوره ریگان شروع شده منتها در دوره آقای ترامپ عریان تر در حال انجام است.

 

سفیر سابق ایران در افغانستان با اشاره به اینکه اوباما در اواخر دولت خود وعده کاهش نیروهایش را در افغانستان داده بود، گفت: اما این وعده او نیز توخالی بود و برعکس نیروهای خود را نیز افزایش داد، ترامپ نیز که ادعای تغییر سیاست های آقای اوباما را داده بود می بینیم علی رغم ورود نیروهای بیشتر حملات هوایی را نیز افزایش داده است.

 

وی ادامه داد: این تغییرات نشان می دهد که آمریکایی ها یک نقشه راه ثابتی را دارند که در چهار چوب دست یابی به اهداف مورد نظرشان از موضوع تداوم بحران استفاده می کنند و به عبارت دیگر استراتژی آمریکا را باید در قالب مدیریت بحران مشاهده کنیم زیر آمریکایی ها نیامده اند که امنیت برقرار کنند بلکه با دامن زدن به ناامنی و ایجاد تنش پیرامون ایران، به اهداف خود برسد.

 

ظهره وند با تاکید بر اینکه نیروهای آمریکایی و دولت آن ها در این اهداف خود موفق نشده اند، تاکید کرد: تنها اهداف آن ها باعث شد که مردم بی گناه عراق و سوریه و افغانستان آواره شده و به شهادت رسیده اند و بیانگر این است که غربی ها به دنبال ریختن خون مسلمانان است.

 

وی با بیان اینکه آمریکایی ها خیال خامی از منطقه دارند که بتوانند نقشه ژئوپلتیک منطقه را به هم بریزند، تصریح کرد: آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که ایران نقش  اثرگذاری در ثبات منطقه دارد و نقطه اتکای کشورهای ضعیف در غرب آسیا است، یعنی امروز شرایط در عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان شرایط مساعدی نیست اما اینکه هنوز این کشورها حفظ شده اند نقش کلیدی ایران موثر است.

 

سفیر سابق ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه آمریکایی ها توان مقابله مستقیم با جمهوری اسلامی را ندارند، بیان کرد: به همین خاطر است که سیاست ایجاد بحران و سوق دهی این بحران ها به سمت مرزهای ایران را پیش گرفته اند، لذا قطع به یقین مسئله داعش و طالبان و القاعده هدف نهایی آن ها ایران است.

انتهای پیام/