به گزارش صبح توس؛ شهرستان بردسکن با گستره وسیع و با داشتن سه بخش مرکزی ،انابد و شهرآباد و دارای هشت هزار و پانصد خانوار، بیش از 20 سال است که به شهرستان تبدیل‌شده ولی هنوز چهره محرومیت در این منطقه دیده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم هر شهر و یا روستا ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است که باید مسئولین مربوطه  با تدابیر خود نسبت به این نیاز مهم تلاش کنند.

احمد حسینی یکی از افراد ساکن بردسکن گلایه خود را از وضعیت درمان بردسکن این‌گونه اعلام می‌کند: پدرم دچار شکستگی از ناحیه پا شد و پس از مراجعه به بیمارستان بردسکن به ما گفتند که بیمار شما نیاز به عمل جراحی دارد و در حال حاضر پزشک متخصص ارتوپد در بردسکن نیست، لذا مجبور شدیم یک فرد مسن با عارضه شکستگی پا را به یکی از شهرستان‌های مجاور منتقل کنیم.

احمدی یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به تنها بیمارستان بردسکن، می‌گوید: برای ویزیت پزشک عمومی فرزند خردسالم یک ساعت و نیم منتظر بوده‌ام تا نوبتم شود.

علی اصلاحی نیز نارضایتی خود را از وضعیت اعزام بیمار به مرکز استان و سایر شهرستان‌ها عنوان می‌کند.

وی می‌گوید برای اعزام بیمارمان پنج ساعت منتظر ماندیم تا اینکه مجوز اعزام صادر شود.

گلایه اکثر مردم در بردسکن به خاطر نبود پزشکان متخصص در برخی رشته‌های پزشکی مانند زنان و زایمان ،رادیولوژی و ارتوپدی است.

بهروز بنیادی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مشکل کمبود پزشک متخصص گریبان گیر بسیاری از استان‌ها و شهرستان‌ها است و این کمبود در شهرستان‌ها محروم بیشتر است زیرا از یک‌سو به خاطر نبود امکانات در شهرستان‌های محروم پزشک و یا خانواده وی حاضر نمی‌شوند که در این شهرستان‌ها سکونت کنند از سوی دیگر به خاطر سختی برخی رشته‌ها مثل تخصص زنان و زایمان‌پزشکان کمتری به این رشته روی می‌آورند.

بنیادی می افزاید: برای اتمام این مشکلات بازهم در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم کمبود پزشک متخصص بردسکن را با کمک دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرتفع کنیم.

محمدحسین زاده مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن در خصوص مشکلات شهروندان از وضعیت درمان گفت: کلینیک تخصصی بیمارستان ولی‌عصر (عج) بردسکن با حضور پزشکان متخصص در حال فعالیت است و تعدادی از تخصص‌ها به‌صورت تمام‌وقت و هرروزه و برخی دیگر از رشته‌ها به خاطر عدم سکونت پزشک در این شهرستان دو یا سه روز در هفته انجام می‌شود.

حسین زاده یادآور شد: در آذرماه امسال پزشک متخصص ارتوپد به بردسکن اختصاص داده شد ولی به خاطر مشکلی که برای این فرد پیش آمد وی نتوانست در بردسکن حاضر شود و مجدد درخواست شهرستان مبنی بر نیاز این رشته را به استان ارسال کرده و قرار هست که در بهمن‌ماه که مجدد توزیع پزشک به شهرستان‌ها انجام می‌شود این نیاز بردسکن نیز در نظر گرفته شود.

مدیر شبکه بهداشت بردسکن در خصوص پزشکان عمومی گفت: به حمد اله همه مراکز بهداشت بردسکن مخصوصاً مراکز خدمات جامع دارای پزشکان عمومی بود و مشغول خدمت‌رسانی هستند و اگر در بعضی از بازه‌های زمانی بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان بردسکن با ازدحام جمعیت برای ویزیت پزشک عمومی مواجهه می‌شوند دو علت در این ازدحام دخیل است، اول اینکه شیوع سرماخوردگی و آنفولانزا به اوج خود می‌رسد یعنی افراد زیادی دچار این بیماری در بازه زمانی خود می‌شوند و علت بعدی این است که مراجعات در خارج از ساعات اداری یعنی در بعدازظهر و شب می‌باشد زیرا در این زمان پزشکان عمومی در مراکز بهداشت بخش‌ها و روستاها حضور ندارند و بدین خاطر اوج حضور بیماران را در بیمارستان شاهد هستیم.

حسین زاده در خصوص گلایه شهروند دیگری که به خاطر اعزام بیمار خود داشته گفت: برای اعزام بیمار از بیمارستان مبدأ به مقصد سامانه‌ای طراحی‌شده است که بیمارستان مبدأ ابتدا درخواست خود را به این سامانه ارسال و بسته به نوع درخواست خدمات و وضعیت بیمارستان مبدأ بیمار اعزام می‌شوند.

وی افزود ابتدا باید از وجود تخت خالی و حضور پزشک مربوطه در بیمارستان اطلاع حاصل نماییم و بعد این اعزام صورت گیرد و اگر غیرازاین باشد همین زمان انتظار را باید بیمار و همراهان وی در بیمارستان مقصد سپری کنند که مشکلاتشان بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام/