سید صباح زنگنه کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با صبح توس؛  ضمن اشاره به اقدامات تنش زای عربستان اظهار کرد: در منطقه بن بست ها و بحران های متعددی وجود دارد و می توان برای این بحران ها با گفتگو و تبیین مواضع به نتیجه رسید و یا از طریق ادامه درگیری ها و تنش ها با سرانجامی رسید.

وی افزود: در فاز گفتگوها در درجه اول، کشورهایی که این بحران ها در آنجا قرار دارد دولت ها و احزاب منطقه بایستی در محوریت قرار گیرند تا سایر دولت ها بر اساس معادله ای مورد توجه قرار گیرند و اهداف و نقشه راه گفتگوها تعریف شود.

مشاور سابق رئیس قوه قضاییه گفت: عربستان که در چندین بحران منطقه ای درگیر شده و شروع و توسعه خشونت در این بحران ها بیشتر از تصمیم گیری های مقامات سعودی بوده است و به هرحال عربستان در بسیاری از بحران ها مانند عراق، سوریه و بحرین عامل بزرگی بوده است.

وی افزود: این بحران ها در طی سالیان متمادی تا کنون در بعد نظامی و میدانی به نتیحه قاطع و روشنی نرسیده است و با ورود جریان های تروریستی فرامرزی از کشورهای چچن، چین، ترکمنستان و سایر کشورها بحران این مناطق توسعه یافته است.

زنگنه با بیان اینکه در یمن عملا بخش های زیادی گرفتار گروه های القاعده و داعش شده است تصریح کرد: در برابر چنین وضعتی باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا گفتگوی سیاسی می تواند مثمر ثمر باشد  یا خیر و اصلا آیا این ادعای گفتگو با هدف واقعی پایان دادن به بحران است یا زمان گرفتن برای ادامه بحران.

وی افزود: جمهوری اسلامی بارها گفته است که در پی آرامش و ثبات در منطقه است و معتقد به راه حل های مسالمت آمیز است و در مسائل نظامی و عملیات میدانی صرفا در راستای دفاع از مردم مظلوم وارد شده است.

زنگنه خاطرنشان کرد: ورود عربستان و امارات در تنش های مشورهای دیگر مانند یمن ورود عنصر خارجی تلقی می شود که مسائل را بحرانی تر کرده است.

وی افزود: سوریه در سال های اخیر تلاش بر توسعه روند سیاسی داشته اما شاهد هستیم عربستان و آمریکا در این روند اخلال ایجاد می کند و همه این اخلال ها برای کشورها هزینه ایجاد کرده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در داخل عربستان اعمال فشار و زور توسط حاکمان از جمله بن سلمان نیروها را به سطوح آورده است و تجمع این فشارها اغاز تحولات مردمی از درون خاندان سلطنتی شده است.

وی افزود: حتی آمریکایی ها نیز از وضعیت داخلی بحران عربستان ابراز نگرانی کرده اند و درخواست کرده اند دست به اصلاحات سیاسی و اجتماعی بزنند و بر همین اساس از واهمه اقدامات و اعتراضات مردمی عربستان برای جلوگیری از فروپاشی تشکیل نیروهای اقدام سریع را آغاز کرده اند تا در صورت هر گونه رخدادی با در اختیار گرفتن منابع از بحران انرژی جلوگیری کرده باشند.

زنگنه با اشاره به تجاوزات رژیم سعودی به یمن و کشتار زنان و کودکان این سرزمین اظهار کرد: عربستان با شرارت‌هایی که در یمن انجام داده به شدت در شرایط مخاطره آمیز قرار گرفته است.

انتهای پیام/