به گزارش صبح توس؛ تاخیر پرداخت مطالبات چغندر کاران جوینی در چند ماه گذشته به یک مسئله جدی تبدیل شده و  کشاورزان با دلشوره و نگرانی پیگیر دسترنج خود هستند؛ اما هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

 

عدم پرداخت مطالبات چغندر، کشاورزان جوینی را خون به دل کرده است

 

یکی از کشاورزان جوینی در گفتگو با آل نور اظهار کرد: ما کشاورزان درآمد روزانه یا ماهانه ای ندارم و تنها از این طریق امرار معاش می کنم، بنابراین نیازمند پرداخت به موقع مطالبات هستیم؛ اما بعد از گذشت چند ماه هنوز جواب قطعی از مسئولین برای دریافت مطالبات خود نگرفته ایم.

 

فتح آبادی ادامه داد: سالی یکبار دست رنج خود را برداشت می کنیم و با پول آن امرار معاش می کنیم، حال بعد از این همه زحمت و فعالیتی که داشته ایم، درآمد حاصل از یکسال زحمات شبانه روزی به موقع پرداخت نشده است و ما با مشکلات مالی زیادی برای گذران زندگی دست به گریبان هستیم.

 

عباس آبادی یکی دیگر از کشاورزان جوینی تاخیر در پرداخت مطالبات چغندرکاران را از مهم ترین مشکلات کشاورزان شهرستان دانست و گفت: مردم شهرستان جوین اکثرا کشاورز هستند، کشاورزانی که یکی از محصولات مهم آنها چغندر قند است، چغندری که همه امید کشاورزان این شهرستان است.

 

وی افزود: چغندر محصولی است که روزها، شب ها و ماه ها باید به پای آن زحمت کشید و عرق ریخت تا محصول مرغوب به بار بنشیند، حال همه این زحمت ها و خون دل ها یک طرف، و گرفتن پول از این کارخانه یک طرف، که خستگی مان را چند برابر می کند.

 

وی ادامه داد: چندین سال است که کسی به داد کشاورزان نمی رسد و همیشه حق کشاورز که ستون های اقتصاد یک جامعه هستند پایمال می شود و هیچ مسئولی هم کاری نمی کند.

 

نقابی یکی دیگر از کشاورزان جوینی گفت: با وجود آنکه چغندرمان را چندین ماه است به کارخانه قند شهرستان تحویل داده ایم ولی هنوز از پرداخت مطالبات خبری نیست.

 

 

کشاورز دیگری گفت: این مسئولانی که دم از عدالت میزنید چرا فکری به حال کشاورزان بدبخت نمی کنند چه وقت میخواهند پول چغندر را بدهند به خدا قسم آبرویمان رفته، جریمه وام ازیک طرف، چک برگشتی و هزار مصیبت دیگر واقعا دردمان را به چه کسی بگوییم.

 

پرداخت تسهیلات به کشت و صنعت جوین برای پرداخت مطالبات چغندر کاران

 

رئیس اداره جهاد کشاورزی جوین در خصوص این مشکل کشاورزان به خبرنگار ما گفت: در تلاش هستیم که تسهیلاتی را از بانک ها برای مجموعه کشت و صنعت جوین بگیریم تا هر چه زودتر مطالبات چغندر کاران پرداخت شود.

 

هاشم آبادی افزود: با توجه به اینکه حجم مطالبات بالا است، پرداخت کامل این مطالبات زمان‌بر خواهد بود.

 

 

وی ادامه داد: شرکت کشت و صنعت جوین با فروش شکر خود، باید مطالبات چغنر کاران را پرداخت کند و در حال حاضر نرخ شکر در کشور پایین تر از حدی است که بتوان این محصول را به فروش رساند.

 

هاشم آبادی تصریح کرد: قیمتی که کارخانه قند جوین برای محصول شکر خود اعلام کرده دو هزار و 720 تومان به ازای هر کیلو است که این از قیمت شکر در بازار بالاتر است و به فروش نمی رسد.

 

وی در پایان گفت: پرداخت مطالبات کشاورزان در گرو فروش شکر یا ارائه تسهیلات توسط بانک ها به کشت و صنعت است.

 

حسین جمشیدی، فرماندار جوین هم در جلسه پیشگیری از وقوع جرم در شهرستان اظهار کرد: در حوزه مطالبات کشاورزان در رابطه با چغندر قند نیز پیگیری های متعددی صورت گرفته است تا با تزریق تسهیلات مربوطه به شرکت کشت و صنعت جوین این مهم نیز بر طرف شود تا کشاورزان با خیال راحت به کار خود ادامه دهند، چون توجه مجموعه شهرستان به اشتغال است.

 

انتهای پیام/