به گزارش صبح توس؛ منطقه زیبای «ارغوان دره»،‌ در سالهای اخیر توجه اکثر مردم و مسئولین شهر طرقبه و حتی گردشگران و کوهنوردان مشهدی را به خود جلب کرده است و در ماه های ابتدایی سال،‌ این موضوع را می توان به خوبی مشاهده کرد.

 

«ارغوان دره» با پوشش گیاهی خاص خود در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه، بیشترین حضور مردم را تجربه می کند و این اتفاق به خاطر باز شدن گلهای ارغوانی رنگ بوته های ارغوان در این منطقه است.

 

بیشترین حضور گردشگران در «ارغوان دره»

 

طی سالهای اخیر ساخت سد ارغوان در انتهای رودخانه «ارغوان دره» و ابتدای منطقه ییلاقی «پنج دره»،‌ موضوعی بوده که باعث حضور مسئولین مختلف در این منطقه شده است و گاهی اوقات اظهار نظرهای این میهمانان بر اهمیت این منطقه می افزاید. در بازدیدی که توسط یکی از مدیران منابع طبیعی کشور در چند سال گذشته صورت گرفت وی مدعی بود پوشش گیاهی «ارغوان دره»، به نوعی در کشور منحصر به فرد است.

 

حال پس از توضیح مختصری از ویژگی های طبیعی این منطقه، باید گفت حضور بی نظیر مردم در روزهای سپری شده از سال،‌ قابل قیاس با سالهای گذشته نیست.

 

حضور گردشگران و مردم طبیعت دوست واقعا بیش از حد انتظار بود، البته این منطقه طبیعی هیچ گونه زیر ساختی برای حضور گردشگران ندارد و این موضوع می تواند باعث نابودی سریع طبیعت زیبای «ارغوان دره» شود.

 

منطقه ای بدون زیر ساخت گردشگری

 

شاید به جرأت بتوان گفت در روزهای تعطیل جمعیت چند هزار نفری در این منطقه حضور پیدا می کنند و این موضوع نباید از دید مسئولین و متولیان امر دور بماند، وقتی چنین جمعیتی در این منطقه حاضر می شوند مطمئنا باقی ماندن زباله ها در طبیعت مشکلاتی برای این منطقه بوجود می آورد.

 

در این میان از محصول ارغوان طرقبه استفاده های دیگر از جمله ارغوان بافی صورت می گیرد که فصل چیدن ارغوان نیز از اواخر پاییز تا اواخر بهار ادامه خواهد یافت.

 

طرقبه مرکز فعالیت ارغوان بافی کشور

 

یکی از روستاییان می گوید از این محصول در بافت صنایع دستی استفاده می شود که می توان طرقبه و روستاهای اطراف را به عنوان مرکز بافت این نوع صنایع دستی قلمداد کرد.

فعال عرصه صنایع دستی ضمن اشاره به اهمیت حفظ صنایع دستی اقداماتی مانند جداکردن، تمیز کردن و جور کردن ارغوان ها را برای ساخت و تهیه صنایع دستی توضیح می دهد.

 

وی افزود: از انواع ریز و درشت ارغوان استفاده می شود و از نوع درشت آن برای ساخت آلاچیق و همچنین از نوع ریز آن برای ساخت سبد گل و میوه بهره برداری می شود.

 

بازار ساخت آلاچیق از رونق خوبی برخوردار است

 

یکی از روستاییان طرقبه اظهار می کند که اغلب روستاییان اطراف مانند 80 درصد سکنه روستای مایان وسطی در این زمینه اشتغال موقت و دائمی دارند که البته در این میان تنها بازار ساخت آلاچیق از رونق خوبی برخوردار است.

 

وی افزود: این روستاییان در بافت سبد و آلاچیق متخصص هستند و تا حدی این بازار را رشد داده اند که به بازارهای شمال کشور نیز این محصولات صادر می شود حتی در کشورهای عربی مانند عراق مشتری این محصولات ساخته شده از ارغوان طرقبه مانند آلاچیق ها وجود دارد.

 

البته در این میان بازار داخلی نیز از این محصول بی نصیب نبوده و تقریبا اکثر رستوران داران در لوازم پخت و پز از این محصولات استفاده های مفیدی دارند.

در پی رونق گرفتن این عرصه هنری صناع دستی 40 خانوار به صورت مستقیم فعال شده و اشتغال دارند که البته از پرداخت نشدن تسهیلات و عدم توجه به موقع و کافی در رابطه با پرداخت این محصول گلایه دارند؛ چراکه بسیاری از این تسهیلات نسبت به گذشته کاهش محسوسی یافته است.

 

گلایه روستاییان فعال و هنرمند از پرداخت نشدن تسهیلات

 

قابل ذکر است از استان های دیگر برای بازدید و برگزار کلاس های آموزشی در این منطقه حاضر می شوند و درخواست برپایی نمایشگاه در مجموعه های گردشگری را دارند که به عنوان فرصتی برای جذب گردشگر بیشتر می توان در این عرصه فعالیت داشت.

 

یکی از موارد مطروحه توسط ارغوان بافان این است که به عنوان مثال یکی از مراکز شهرستان طرقبه- شاندیز در قبال اجازه جمع آوری این محصول به صورت کیلویی نرخ تعیین کرده است و تنها با همین نرخ تمام مشکلات از جمله جلوگیری از سیلاب و تخریب درخت ها مرتفع می شود.

 

محصول ارغوان دارای مقاومت رشد بالایی است و در هر شرایطی این محصول رشد می کند.

سید حسن حسینی، فرماندار طرقبه- شاندیز گفت: دو هنر ارغوان بافی و پوستین دوزی که از هنرها و فنون تاریخی و صنایع دستی باستانی طرقبه- شاندیز محسوب می شود در فهرست میراث معنوی ایران ثبت شد.

 

فنون ارغوان بافی طرقبه و پوستین‌دوزی شاندیز دو هنر بومی شهرستان

 

وی در راستای ماده واحده قانون ثبت آثار ملی ایران خاطرنشان کرد: دو هنر بومی شهرستان شامل فنون ارغوان بافی طرقبه و پوستین‌دوزی شاندیز که از هنرهای قدیمی و بومی بوده و کاربرد روشهای تهیه و تولید آنها از نسل های گذشته به نسل حاضر منتقل شده است پس از بررسی و مطالعات، هنر فنون ارغوان بافی طرقبه به شماره شناسه ۸۲۲ و هنر پوستین دوزی شاندیز به شماره شناسه ۸۳۰ در فهرست میراث معنوی ایران به ثبت رسیدند.

 

فرماندار طرقبه- شاندیز با اشاره به غنای فرهنگی و تاریخی شهرستان و وجود پهنه های تاریخی در کنار جاذبه های توریستی و گردشگری گفت: این رسالت سنگینی را ایجاد می کند که امکان آن از توانایی اداره ای با وضعیت نمایندگی خارج است و استقرار کامل اداری و ارتقاء یافتن در سطح اداره، برای پاسخگویی به نیازهای متنوع فرهنگی بالغ بر چهل میلیون گردشگر ضروری است.

 

گلایه‌ای در رابطه با موضوع ارغوان‌کاران

 

حجت الاسلام محمد صفرپور، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طرقبه- شاندیز گفت: گلایه‌ای از منابع طبیعی در رابطه با موضوع ارغوان‌کاران وجود دارد مبنی بر اینکه مدعی شده اند مستأجرین حاضر در منطقه این گونه های طبیعی نادر را از بین می برند، در حالیکه این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: نکته مهم تر این است که بخشی از این موقوفات را به مجموعه «سد ارغوان» تحویل داده اند که موجب شده بخشی از این درختچه های ارغوان از ریشه در آمده و تخریب شوند که تصاویر این تخریب به صورت مستند موجود است.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طرقبه- شاندیز با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ مستأجر موقوفه فوق الذکر اجازه برداشت ارغوان ندارند و جریمه خواهند شد، گفت: باتوجه به اینکه از این اراضی سند وجود دارد خواستار تعیین تکلیف این موضوع هستیم و حاضریم با نظارت کارشناسان امر مستأجرین قانونی موقوفه از این محصولات برداشت کنند.

 

وی ابراز کرد: این میراث متعلق به همین مردم است؛ چراکه طی سال های بسیار دور نیز مردم همین منطقه به صورت اجدادی ارغوان ها را حفظ کرده اند و قابل ذکر است به دلیل اینکه این محصول منبع درآمد مردم منطقه است هیچ وقت آن را از بین نخواهند برد.

 

انتهای پیام/