به گزارش صبح توس؛ مجید محقق صبح امروز در نشست بررسی مشکلات انجمن ام اس با معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه گفت: شماری از نیکوکاران در چهار سال فعالیت این انجمن در تربت حیدریه، کمک های خوبی به این انجمن کرده اند که در مقایسه با هزینه های بالای درمان این بیماران، ناچیز است.

 

وی گفت: تاکنون حدود 140 بیمار مبتلا به ام اس در این شهرستان شناسایی شده اند که در انتظار توجه نیکوکاران برای پرداخت هزینه های بالای درمان خود هستند

 

مدیرعامل انجمن ام اس تربت حیدریه نیز گفت: ام.اس یک اختلال غیرواگیر در شبکه اعصاب مرکزی است که می تواند با برخی علائم عصبی که به طور ناگهانی یا به آرامی آشکار می شوند، خود را نشان دهد که هنوز علت و درمان قطعی آن ناشناخته است.

 

در ادامه مرضیه دانایی پور افزود: این بیماری به علت اثراتی که روی شبکه عصبی می گذارد، می تواند منجر به اختلال حرکتی طولانی مدت و در موارد حاد ناتوانی حرکتی شود و علایم آن زمانی آشکار می شوند که سلولهای عصبی مغز و نخاع نتوانند بدرستی با سایر قسمتهای بدن ارتباط برقرار کنند.

 

وی تصریح کرد: ام اس طیف وسیعی از علایم را ایجاد می کند و می تواند بینایی، تعادل، قدرت، احساس، هماهنگی و اعمال بدن را تحت تأثیر قرار دهد و این علایم ممکن است اشکالات بینایی، اختلالات احساسی، اختلالات گفتاری، لرزش، فلج یا کرخت شدن نواحی مختلف بدن، اختلال ادراری و ضعف عضلانی باشد.

 

دانایی پور افزود: یکی از مشکلات مبتلایان به ام اس برخوردار نبودن از خدمات مناسب توانبخشی است که این خدمات شامل کاردرمانی و فیزیوتراپی، هزینه های زیادی را بر مبتلایان به این بیماری تحمیل می کند.

 

فرماندار تربت حیدریه اظهار داشت: متاسفانه عامل بیماری ام اس نامشخص است؛ اما به‌طورکلی استرس و فشارهای روحی و روانی در ابتلا به این بیماری نقش دارد و این موضوع صرف جامعه ما نیست و در همه جای دنیاست؛ اما یک واقعیت را نباید فراموش کنیم که متأسفانه استرس در جامعه ما هم به لحاظ سبک زندگی شخصی‌ و هم در اجتماع زمینه‌اش فراوان وجود دارد و باید برنامه هایی در کاهش این عامل با همکاری و هم افزایی دستگاه های کمک رسان صورت گیرد که ما آمادگی این را داریم که تمام ظرفیت ها و فضاهای موجود در شهرستان را در جهت فراهم کردن گامی مثبت در زمینه خدمت به این عزیزان ارائه دهیم.

 

وی بر تعامل و هم افزای دستگاه های اجرایی ،مشارکت مردمی و،خدمات نهادهای خودجوش ،حضور افراد نیکوکار و کارآفرین با اهداف عام‌المنفعه و وجود سازمان‌های مردمی که از ضرورت‌های توسعه اجتماعی و مدنــی تلقی می‌شود تاکید کرد و گفت: نقش برجسته متخصصین و کارشناسان، خانواده‌ها، همراهان و همچنین خود بیماران در این نوع مؤسسات حمایتی و بشر دوستانه بسیار چشمگیر می باشد و می تواند بسیاری از مشکلات را برای این افراد حل و فصل نماید.

 

فرماندار بیان کرد: متاسفانه برای بیماران مبتلا به ام‌اس تأمین هزینه‌های کمرشکن و بسیار گران دارو، درمان، توانبخشی، مشاوره برای خانواده‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست لذا می‌طلبد تا خیرین و نیکوکاران، کارآفرینان و کارفرمایان برای اشتغال این افراد آستین همت بالا بزنند.

 

انتهای پیام/