به گزارش صبح توس؛ رئیس پژوهشکده زعفران ایران در حاشیه رونمایی از این نرم افزار در گفت و گو با خبرنگاران افزود: نرم افزار کاربردی زعفران برای سیستم عامل اندروید به همت 11 نفر از پژوهشگران جوان مرکز رشد تربت حیدریه در مدت چهار ماه طراحی و تدوین شده است.

حامد کاوه در خصوص کارآیی این نرم افزار گفت: نرم افزار زعفران بصورت آنلاین و فارغ از فضای مجازی و تلگرام برای کشاورزان طراحی شده و هر کشاورز و تولید کننده می تواند با ثبت یک نام کاربری برای خود با پژوهشکده زعفران ارتباط آنلاین داشته باشد.

وی ادامه داد: در این نرم افزار دو آزمایشگاه خاک شناسی و کنترل کیفی طراحی شده که کشاورز می تواند بعد از ثبت نام کاربری،آدرس و مشخصات مزرعه خود را در آنجا ثبت تا کارشناسان و پژوهشگران برای نمونه گیری به آنجا مراجعه و در یک فاصله تعیین شده نتیجه آزمایشات خاک شناسی خود را در این نرم افزار مشاهده کند.

کاوه خاطر نشان کرد: آزمایشگاه تشخیص کیفی نیز به همین صورت است و تولید کننده با ثبت مشخصات خود و نمونه گیری توسط پژوهشگران در یک فاصله زمانی از کیفیت محصول خود باخبر می شود.

رئیس پژوهشکده زعفران ایران گفت: علاوه بر مباحث آزمایشگاهی برنامه های آموزشی و هشدارهای لازم برای مزارع کشاورزان منطقه ارائه می شود و بعنوان مثال و با توجه به اینکه تاکنون شاهد بارندگی نبودیم تا دو هفته آینده به کشاورزان اعلام می کنیم بعد از محلول پاشی مزرعه خود را حتما آبیاری کنند.

وی افزود: در کنار مباحث آموزشی و آزمایشگاهی بانک اطلاعات جامعی از مقالات، تحقیقات و فعالیت های پژوهشی در خصوص زعفران در این نرم افزار گنجانده شده و در مراحل بعدی نیز قابلیت بروز رسانی را دارد.

وی گفت: این نرم افزار حاصل تلاش مبتکران جوان مرکز رشد تربت حیدریه است که در مدت چهار ماه با هزینه بری 100 میلیون ریالی انجام شده و برای استقرار سرور و هزینه های جاری نیز 500 میلیون ریال دیگر نیز هزینه خواهد شد.

انتهای پیام/