به گزارش صبح توس؛ اولین مجمع سلامت شهرستان چناران با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و به ریاست محمد پرویزیان، فرماندار شهرستان برگزار شد.

در این جلسه، سید جواد حسینی  اظهار داشت، چناران چهارمین شهرستان استان است که در آن مجمع سلامت برگزار می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه به بیان اهم دستاوردهای حوزه سلامت بعد از انقلاب و در دولت فعلی پرداخت و گفت: شاخص امید به زندگی نسبت به قبل از انقلاب ۲۰ سال افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: دولت، ۶۹ هزار دستگاه پزشکی به بیمارستان‌های سطح کشور اختصاص داده و ۱۱ هزار تجهیزات کامل ست اتاق عمل به متخصصین مناطق محروم روستایی تحویل داده است.

حسینی با اشاره به استقرار پزشکان متخصص در شهرهای کمتر توسعه‌یافته، گفت: دستاوردها و نقاط مثبت نباید نادیده گرفته شود چراکه نادیده گرفتن آن‌ها باعث ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه می‌شود که این ناامیدی نوعی بیماری است.

وی خاطرنشان کرد: به میزان نیمی از یارانه پرداختی مستقیم در کشور صرف امور سلامت می‌شود و ماهانه برای هر ایرانی ۲۳ هزار تومان در این حوزه هزینه می‌شود. 45 هزار تخت بیمارستانی در مدت 4 سال نوسازی شده است، در این مدت، تخت‌های مراقبت ویژه، همچنین خدمات اورژانسی نیز افزایش قابل‌توجهی داشته است.

وی عنوان کرد: در امر سلامت مشکل داریم. افزایش زندگی شهرنشین از ۳۰ درصد به بالای ۷۰ درصد، تغییر سبک زندگی، اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی، حوادث ترافیکی بیماری‌های غیر واگیری هستند که موجب شده است میلیون‌ها نفر در امر سلامت در رنج باشند.

حسینی بیان کرد: قرار است در افق ۱۴۰۴ به رتبه یک منطقه در حوزه سلامت برسیم اما هنوز در رتبه ۱۱ هستیم و اختلاف زیادی با چشم‌انداز داریم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: برای فائق آمدن بر مشکلات باید ببینیم در جامعه چه عواملی در بحث سلامتی دخالت دارند.

حسینی با تأکید بر اجتماعی شدن امر سلامت گفت: ۸۰ درصد مسائل سلامت به خارج از بهداشت و درمان مرتبط است. نگاهمان به امر سلامت باید عوض شود و سلامت را فقط در جسم و بیولوژیک نبینیم بلکه باید دیدمان به دایره سلامت گسترش پیدا کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی تأکید کرد: همه دستگاه‌های عمومی و دولتی در حفظ، تثبیت و ارتقای سلامت مؤثرند.

وی افزود: آموزش‌وپرورش با نظارت و ایجاد تغذیه سالم در بوفه مدارس و آموزش مسئولان بوفه‌ها، اداره فرهنگ و ارشاد با انجام کارهای فرهنگی، شهرداری با مدیریت امور ترافیکی و ... همه می‌توانند در حوزه سلامت مؤثر باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی بابیان اینکه انسان و رفتارهای او در امر سلامت و خود مراقبتی عامل ترویج سلامت در جامعه است، گفت: نیاز است مردم نقش خود را در اجتماعی کردن سلامت گسترش دهند.

وی با تقدیر از خیرین بیمارستان ساز، تأکید کرد: باید ورود خیرین، فراتر از بیمارستان سازی و در جهت ایجاد تمام جوانب سلامت باشد.

حسینی با تأکید بر نقش دستگاه‌های دولتی و عمومی و شناسایی عوامل مؤثر در ایجاد سلامت، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که اعمال خلاف سلامت، در دید مردم، به ضد ارزش تبدیل شوند.

انتهای پیام/