مرتضی موسوی خلخالی کارشناس جهان عرب در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به آخرین وضعیت سوریه اظهار کرد: ترکیه در مورد نابودی داعش و استقلال و منفعت کشورش اقدامات و سیاست های متفاوتی از جمله از همکاری با داعش و سعودی ها صورت داده که البته به این اهداف نرسیده است.

وی افزود: پس از عدم کسب نتیجه دوستان و متخدان خود را رها کرده و با ایران و روسیه متمایل شد چراکه باتوجه به پیروزی های جبهه مقاومت احتمال پیروزی را در این عرصه بیشتر می داد.

کارشناس جهان عرب با بیان اینکه در تمام بحران سوریه نفعی که مورد نظر ترکیه بود نصیبش نشد گفت: آمریکایی ها در ماجرای سوریه پیروزی به دست نیاوردند و سوریه و ایران و روسیه پیروز اصلی این قسمت از محور مقاومت هستند.

وی افزود: دشمن طبیعتا اجازه نمی دهد این منطقه آرام باشد لذا جریان «عفرین» را بوجود آوردند و ترک ها به بهانه ایجاد مشکلاتی  از جانب کردهای حاضر در عفرین علیه ترکیه شروع به محاصره این منطقه کرد.

موسوی خلخالی با بیان اینکه ترک ها تمایل دارند ایران در ماجرای عفرین همراه و همسو باشند تصریح کرد: اردوغان اظهار داشته همانند آمریکا که از افغانستان خارج نشده است ترکیه نیز در سوریه باقی می ماند لذا این موضوع به نفع آرامش سوریه نیست چراکه جنگ سنگینی را شاهد بوده که از لحاظ مادی و معنوی هزینه داده است.

وی افزود: ترکیه قصد دارد اعلام کند که در منطقه کشور اسلامی برتری می باشد لذا باتوجه به اینکه حلب به عنوان مرکز اخوان المسلمین بوده و ترکیه به نظر می آید که در پی پیروزی در نبرد سوریه باشد.

این کارشناس جهان عرب خاطرنشان کرد: آمریکا که نتیجه ای از ماجرای سوریه نبرده همه نقشه های خود را برای حمایت از منافع اسرائیل و ضربه زدن به ایران تجمیع کرده است و قصد دارند ایران را به عنوان خطر اصلی معرفی کند.

وی افزود: نشان می دهد که امروز شرایط برای آمریکا در منطقه مناسب نیست و البته این بار به نظر نمی رسد ترکیه مدت طولانی در خاک سوریه بماند و تنها تمایل دارد از این راه منافع خودش را ببرد.

انتهای پیام/