به گزارش صبح توس؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه هفته جاری با رأی به یک استفساریه، مصرف قلیان در قهوه‌خانه‌های مجوزدار سنتی را از مقررات ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی مستثنی کردند.

 

دود و دم با اجازه قانون برگشت!

 

نمایندگان مجلس در بررسی استفساریه تبصره یک ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات،‌ از ادامه فعالیت قهوه‌خانه‌های سنتی رفع ابهام کردند.

 

درپاسخ استفساریه مورد تصویب مجلس آمده است: «قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات مستقر در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری در تبصره یک ماده ۱۳ قانون کنترل و مبارزه ملی با دخانیات شامل قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی و اتاق‌های استعمال دخانیات مستقر در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری نمی‌شود».

 

 

یک فوریت استفساریه مذکور از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر با ۱۲۰ رای موافق، ۵۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در واقع یعنی قلیان در قهوه‌خانه‌های مجوزدار آزاد شد.

 

بوی مرگ می‌آید...

 

این اقدام در شرایطی صورت گرفت که در حال حاضر مصرف قلیان در کشور در چهار سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته و دخانیات شایع ترین عامل مرگ و میر در کشور است و بنا به اعلام وزارت بهداشت سالانه 50 هزار نفر بر اثر استعمال سیگار و قلیان فوت می‌کنند.

 

پس از این مصوبه، قائم مقام وزیر بهداشت همان شب در ارتباط تلفنی با خبر 21 شبکه یک سیما، اظهار کرد: از هر چهار نفر مرد یک نفر و از هر 25 زن یک نفر در کشور سیگار و قلیان می‌کشد و روزانه 134 نفر به علت مصرف دخانیات در کشور جانشان را از دست می‌دهند.

 

راه حل بیکاری در قُل‌قُل قلیان!

 

ایرج حریرچی با انتقاد از کسانی که مسئله مصرف دخانیات را به اشتغال کشور ارتباط می دهند، تاکید کرد: راه حل ایجاد اشتغال در کشور را باید در صنعت مولد و کشاورزی جستجو کرد نه در مصرف قلیان.

 

 

سرمایه‌گذاری برای مبارزه با دخانیت در سایر کشورها

 

در همین رابطه، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: بسیاری از کشورها بر روی عوامل خطر که سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد سرمایه‌گذاری می‌کنند که یکی از این عوامل بحث دخانیات و مصرف سیگار و قلیان است.

 

علی‌اصغر حسنی تصریح کرد: دود قلیان هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت چندین برابر مضرتر از دود سیگار است چه برای فرد مصرف کننده و چه برای اطرافیان و خانواده.

 

وی به میزان وابستگی بالای نیکوتین در دود قلیان اشاره کرد و بیان داشت: برخی کشورها به دنبال این هستند که دسترسی به این مواد را کاهش دهند زیرا تا زمانیکه سیگار و قلیان در دسترس باشد افراد بسیار راحت جذب آن می‌شوند.

 

مدیر گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: سیاست‌های کلی در اکثر کشورها این است که قوانین سخت‌گیرانه برای استعمال دخانیات داشته باشند.

 

مالیات‌های سنگین برای کاهش دخانیات

 

حسنی ادامه داد: حتی بحث مالیات‌های بسیار بالا را برای مواد دخانی در نظر می‌گیرند؛ اما این مالیات‌ها برای صادراتشان بسیار اندک است به این علت که این کشورها بازار فروش خوبی در کشورهای دیگر داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه قبح قلیان شکسته شده بود و اکثر استفاده کنندگان گمان می‌کردند کشیدن قلیان خطری ندارد، بیان کرد: قانون ممنوعیت دخانیات در بسیاری از شهرها مثمر ثمر بود و این قانون موجب شد قلیان از سطح اماکن عمومی جمع‌آوری شود که این مسئله نیز موجب رضایت خانواده‌ها نیز شد.

 

مدیر گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: در جریان جمع‌آوری قلیان از قهوه‌خانه‌ها مشاهده شده بود که برخی واحدها داخل تنباکو افزودنی‌هایی به منظور افزایش اعتیاد افراد استفاده می‌کردند.

 

قانون منع دخانیت؛ قانونی به نفع همه

 

 

 

حسنی قانون ممنوعیت دخانیات را قانونی بسیار جامع عنوان کرد که به سلامت و هزینه‌های اقتصادی مردم بسیار کمک کرد و افزود: ما برای جمع‌آوری قلیان ابتدا جلسات آموزشی برگزار کرده که در پایان جلسات واحدهای بسیاری خودشان اقدام به جمع آوری قلیان کردند؛ اما آن هایی که بحث منافعشان در میان بود به فعالیت خود ادامه دادند که در همین راستا حدود 1000 مرکز در محدوده دانشکاه علوم پزشکی مشهد به مراجع قضایی معرفی و جمع‌آوری شدند.

 

مصوبه‌ای مخالف میل کمیسیون بهداشت

 

در همین رابطه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صبح توس، با بیان اینکه این مسئله باید هنوز در مجلس بررسی شود، اظهار کرد: ما در کمیسیون بهداشت و درمان مخالف بازگشت قلیان به قهوه‌خانه‌های مجوزدار و سنتی هستیم و مخالفتمان را به نمایندگان نیز اعلام کردیم که این مسئله بهتر است طبق آیین‌نامه‌های داخلی مطرح تا اینکه در مجلس پیگیری شود.

 

بهروز بنیادی به فعالیت 15 هزار و 120 قهوه‌خانه در سطح کشور و فعالیت حدود یکصدهزار نفر در این واحدها اشاره کرد و افزود: یکی از عوامل مطرح شدن این طرح جلوگیری از فعالیت غیرقانونی این واحدها بود؛ چراکه فعالیت آنان حالت قانونی پیدا نمی‌کرد و دائما نیروی انتظامی، صنوف و بهداشت و درمان درگیر این مسئله بودند.

 

وی عنوان کرد: افرادی که این طرح را عنوان کردند این استدلال را داشتند که اگر این افراد به سمت کارهای زیرزمینی بروند آن وقت مشخص نیست که چگونه کار می‌کنند و حتی چه ماده‌ای را ممکن است جایگزین تنباکو کنند؛ هر چند خود تنباکو نیز بسیار مضر است و چندین برابر سیگار عوارض دارد.

 

«بیکاری» به داد «دود» رسید

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخی‌ها عنوان می‌کردند اگر این اتفاق رخ دهد و ما متوجه نشویم این‌ها چه کرده و چه موادی را با هم مخلوط می‌کنند چه بسا شاهد مرگ و میرهای فراوان ناشی از این مسئله باشیم؛ چراکه هیچ نظارتی بر نحوه تولید این مواد وجود ندارد.

 

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از آنجا که قهوه خانه محل عرضه مواد غذایی است ما در کمیسیون بهداشت و درمان با این قضیه مخالف هستیم؛ اما نمایندگان دیگر به علت موارد عنوان شده، از جنبه دیگر به این مسئله نگاه کردند.

 

«چایخانه‌داران» چشم به راه نهایی شدن مصوبه

 

رییس اتحادیه سفره‌خانه‌های سنتی مشهد نیز در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: مجلس با یک فوریت رای بالایی به این طرح داده است که واحدهای صنفی را به عنوان واحدهای خاص معرفی کنند؛ این مسئله پروسه‌ای دارد که باید طی شود تا به صورت قانون درآمده و ما بتوانیم آن را اجرایی کنیم.

 

 

ابوالفضل دهستانی با اشاره به اینکه در راستای طرح جمع‌آوری قلیان در سطح مشهد بیش از 10 هزار نفر بیکار شدند، عنوان کرد: مسئله مهم‌تر این است که این افراد به سمت خانه‌های زیرزمینی و فعالیت غیر قانونی رفته و مشکلات دیگری را به وجود آوردند.

 

آزادی قلیان در بند شرط و شروط

 

وی خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم به عنوان اتحادیه با تمام واحدهایی که بدون مجوز و غیر قانونی در منازل شخصی و زیرزمینی فعالیت می‌کنند برخورد کرده و تمام این‌ها را جمع‌آوری کنیم و همچنین شرایطی برای ساماندهی این‌ها فراهم کنیم.

 

رییس اتحادیه چایخانه‌داران مشهد با بیان اینکه ما منتظر رای نهایی مسئولان هستیم، یادآور شد: البته ما با ادامه فعالیت این واحدها حتما استانداردهایی تعیین کرده و شرایطی را می‌گذاریم که این‌ها محدود باشند و نظارت بیشتر از طرف اتحادیه نیز انجام می‌شود.

 

بنا به گفته مسئولان مصوبه روز یکشنبه مجلس برای شفاف سازی اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات سال 85  و برای زیرزمینی نشدن عرضه قلیان و جلوگیری از بیکاری است؛  اما بسیاری از افراد این اقدام مجلس را عجیب دانسته و عنوان می‌کنند مصرف دخانیات نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه تنها باری است که بر دوش سنگینی می‌کند

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/