حسین زنگنه در گفت و گو با خبرنگار  صبح توس؛ اظهار کرد: کتاب تعرفه گذاری خدمات پرستاری ۱۰ سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده تا با اجرای آن بخشی از حقوق واقعی و خدمات پرستاران تامین شود؛ اما هنوز این طرح به مرحله اجرا نرسبده است.

 

وی تصریح کرد: علی رغم اینکه ۱۰ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری می گذرد؛ اما این طرح همچنان به بهانه کمبود منابع مالی معطل تامین اعتبار و حتی در بودجه سال آینده نیز توجهی به آن نشده است.

 

رییس هیئت مدیره نظام پرستاری تربت حیدریه بیان کرد: چنانچه 1000 میلیارد تومان برای اجرای این طرح در نظر گرفته شود، خدمات پرستار در پرونده بیمار به عنوان تعرفه لحاظ می شود و این خدمات بنام کسی دیگر ثبت نخواهد شد، بنابراین پرستاران نیز تقاضا دارند همانطور که برای دیگران تعرفه در پرونده بیمار ثبت می شود سهمی از حق و حقوقات خود را با اجرای این طرح در پرونده بیماران بیابند و این منفعت دوجانبه به سود بیمار و پرستار خواهد بود.

 

زنگنه خاطرنشان کرد: هرچند به لحاظ مادی نباید خدمات پرستاران را قابل مقایسه قرار داد؛ اما تکریم و تشویق پرستاران به منزله تکریم بیمار است بطوریکه اگر پرستار مورد حمایت قرار بگیرد و دغدغه ای نداشته باشد حتما در مراقبت از بیماران خدمات با کیفیت تر و اثر بخشی بهتری خواهد داشت.

 

سهم پرستار از طرح تحول نظام سلامت تقریبا هیچ!

 

رییس هیئت مدیره نظام پرستاری تربت حیدریه سهم نظام صنفی مطبوع خود از اجرای طرح تحول نظام سلامت را تقریبا هیچ دانست و افزود: با توجه به اینکه ۸۰ درصد پرسنل بیمارستانها و مراکز درمانی را با بیش از ۵۵۰ نوع خدمات، پرستاران تشکیل می دهند، اجرای طرح تحول نظام سلامت اغلب روی دوش این قشر زحمت کش سنگینی می کند؛ اما از اجرای آن سهمی در دریافتی های خود ندارند.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که اشغال تخت تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت ۴۰ درصد بود؛ اما با اجرای این طرح در مقاطعی به ۵۰۰ درصد نیز رسیده و عمده فشار حجم مراجعین به مراکز درمانی و کلینیک ها روی دوش پرستاران سنگینی می کند.

 

تامین پرستار در بیمارستان نهم دی با استاندارد کشوری فاصله چندانی ندارد

 

زنگنه گفت: کمبود نیروی پرستار در کشور یک بیماری مزمن است و بسیاری از بیمارستانها و مراکز درمانی در شهرهای کوچک و بزرگ با این بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کنند.

 

وی با بیان اینکه تامین پرستار در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه با استاندارد کشوری فاصله چندانی ندارد، افزود: با توجه به کمبود نیروی پرستار مواجه هستیم؛ اما با بکارگیری نیروهای طرحی در بیمارستان و مراکز درمانی بخشی از این کمبود را جبران کردیم هرچند که این طرح به خودی خود مشکلاتی را نیز به دنبال دارد.

 

رییس هیئت مدیره نظام پرستاری تربت حیدریه افزود: نیروی طرحی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بمدت ۱۸ تا ۲۴ ماه تعهد خدمتی دارد و به عنوان یک نیرو بکار گیری می شود؛ اما به دلیل اینکه در ابتدای راه قرار گرفته و تجربه کافی ندارد به یقین اثر بخشی یک پرستار را نخواهد داشت.

 

وی خاطرنشان کرد: چارت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در حال تدوین است و تا آخر امسال ابلاغ می شود و امیدواریم بتوانیم با مجوزاتی که از وزارت بهداشت و درمان می گیریم بتوانیم با اختصاص ردیف استخدامی برای این دانشگاه بخشی از کمبودها را جبران کنیم.

 

زنگنه بیان کرد: نظام پرستاری تربت حیدریه دارای ۸۰۰ عضو است که این تعداد، پرستاران بخش دولتی و خصوصی و همکاران در بیمارستان ارتش را نیز شامل می شوند.

 

انتهای پیام/