به گزارش صبح توس؛ سامان دهی تاکسی های اینترنتی روی میز شورای شهر، تخریب 10 اثر تاریخی در حوزه بافت پیرامون حرم رضوی توسط شهرداری مشهد، بهره‌مندی 16 هزار نفر در خراسان رضوی از بیمه بیکاری و فعالیت غیرمجاز 7000 خانه شخصی در اسکان مسافران مشهد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز، دوشنبه دوم بهمن ماه نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

سامان دهی تاکسی های اینترنتی روی میز شورای شهر

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد اعلام کرد به زودی با تصویب طرح سامان دهی تاکسی‌های اینترنتی در شورای اسلامی شهر، شاهد واقعی‌سازی نرخ خدمات تاکسی‌های اینترنتی در مشهد خواهیم بود.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، «سید مهدی علوی‌مقدم» با بیان این مطلب، اظهار کرد: هم‌اکنون لایحه سامان دهی تاکسی‌های اینترنتی در کمیسیون حقوقی شورای شهر مطرح شده است. وی افزود: موضوع در کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی نیز بررسی شده است و پس از چکش کاری در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا، به زودی در قالب طرح در صحن علنی شورای اسلامی شهر مطرح خواهد شد. علوی مقدم بیان کرد: انتظار می‌رود در صورت تصویب، شاهد سامان دهی تاکسی‌های اینترنتی و واقعی‌سازی نرخ خدمات این تاکسی‌ها باشیم. در این صورت، تاکسی‌های اینترنتی نیز موظف به پرداخت هزینه‌های مالیات، آبونمان و غیره هستند، بدین ترتیب گامی برای ایجاد عدالت و سالم‌سازی فضای رقابتی بین تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های رسمی برداشته می‌شود.

تاکسیرانی: پایین بودن نرخ، سبب چالش شده است

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: پایین بودن نرخ خدمات‌ تاکسی‌های اینترنتی سبب بروز چالشی بزرگ برای تاکسی‌های رسمی شده است که به زودی این موضوع سامان دهی خواهد شد.

علوی‌مقدم با تاکید بر این که تدوین سیاست‌های کلان در حوزه تاکسیرانی بر عهده حاکمیت و نهادهای حاکمیتی است، بیان کرد: هم اکنون موضوع کسب و کارهای اینترنتی مطرح بوده و سیاست‌گذاری در این باره از عهده سازمان تاکسیرانی خارج است.

اختصاص یک میلیارد برای توانمند سازی زنان آسیب دیده

معاون استاندار گفت: برای توانمند سازی زنان آسیب دیده در استان با هدف رهایی از آسیب های اجتماعی، مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است. به گزارش خراسان رضوی، «سیدجواد حسینی» روز گذشته در جلسه ستاد فرهنگی اجتماعی مدیریت و سامان دهی آسیب های اجتماعی که در دادگستری استان برگزار شد، با تقدیر از تلاش های دستگاه قضایی خراسان رضوی در چارچوب تقسیم کار ملی کاهش وکنترل آسیب های اجتماعی گفت: برگزاری 773 کارگاه آموزشی،150هزار جلسه مشاوره وآموزش 82هزارو931 مددجو از جمله این اقدامات است.

وی با بیان این که بر اجرایی شدن پیشنهادهای دستگاه قضایی برای کنترل وکاهش آسیب های اجتماعی تاکید داریم، اضافه کرد: به این منظور تاکنون 14مرکز خانه مهر که برای دیدار والدین با کودکانشان خارج از فضای کلانتری ها اختصاص دارد، در استان ایجاد شده است که باید به 16مرکز افزایش یابد. حسینی با اشاره به پیشنهاد دادگستری استان برای همکاری دستگاه های اجرایی جهت معرفی مجازات های جایگزین حبس اظهارکرد: به این منظور تشکیلاتی را در دولت ایجاد کرده ایم و از دستگاه های اجرایی می خواهیم پیشنهادهای خود را برای مجازات های جایگزین حبس ارائه دهند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار افزود: در نظر داریم آموزش های پیش از ازدواج را از 2ساعت به 8تا12ساعت افزایش دهیم که در این زمینه قراراست تا پایان سال پنج هزارنفر از این آموزش ها بهره مند شوند. وی گفت: امسال دولت برای کاهش وکنترل آسیب های اجتماعی در چارچوب طرح تقسیم کار ملی، 200میلیارد تومان اعتباربه کشور تخصیص داده است و برای بهره مندی از این اعتبار، باید دستگاه های اجرایی استان برنامه های خود را درقالب برنامه های دانش بنیان وعلمی ارائه دهند. وی افزود: همچنین برای استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، به موازات شورای عالی فضای مجازی کشور، شورای فضای مجازی استان را نیز ایجاد خواهیم کرد.

کاهش جرایم مرتبط با اعتیاد

در ادامه این جلسه، «سید امیر مرتضوی» معاون اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی نیز با ارائه گزارشی از اقدامات دادگستری استان در چارچوب طرح تقسیم کارملی اظهارکرد: در حوزه کاهش وکنترل اعتیاد، در کنار برگزاری 46دوره ویژه معتادان برای 908مددجوی بهبود یافته ،241نفرپس از ترک اعتیاد به خانواده هایشان تحویل شدند وبرای 27نفر اشتغال زایی شده است که با تلاش های انجام شده، جرایم مرتبط با اعتیاد در سال 94نسبت به سال 95حدود14درصد کاهش واین روند درسال 96نیز ادامه داشته است.وی با اشاره به پلمب مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد افزود: به این منظور تا کنون از 51مرکز غیر مجاز ترک اعتیاد بازدید شده که منجر به صدور 20 اخطار و 34مورد پلمب شده است.

پلمب 1124 مرکز فروش مواد مخدر در حاشیه شهر مشهد

مرتضوی اضافه کرد: همچنین درباره نا امن کردن وپاک سازی مناطق آلوده فروش و توزیع مواد مخدر با همکاری نیروهای انتظامی، سپاه امام رضا(ع) و بسیج، تا کنون هزارو124مرکز فروش مواد مخدر در حاشیه شهر مشهد شناسایی وپلمب شده است ودراین باره حدود شش هزارنفر تولید وتوزیع کننده مواد مخدر دستگیروحدود سه هزار معتاد متجاهر جمع آوری شده اند.

دو شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده های مرتبط با کودکان

معاون دادگستری خراسان رضوی به اجرای  طرح مجازات های جایگزین حبس برای کاهش جمعیت کیفری استان اشاره کرد وگفت: به این منظور تا کنون 150رای مجازات جایگزین حبس رااجرا کرده ایم که از دستگاه های اجرایی به ویژه بهزیستی، آموزش وپرورش واداره کل ارشاد می خواهیم پیشنهادهای خود را درباره مجازات های جایگزین حبس ارائه دهند.

وی همچنین به ایجاد شعب ویژه رسیدگی به پرونده های مرتبط با کودکان اشاره کرد و افزود: در هر ماه حدود300پرونده مرتبط با کودکان داریم که برای این موضوع، دو شعبه ویژه رسیدگی به پرونده های مرتبط با کودکان ایجاد شده است.

 

روزنامه شهرآرا؛

دخل‌و‌خرج‌شهر‌در اتاق‌شیشه‌ای

معاون مالی و پشتیبانی شهردار مشهد، روز گذشته برای نخستین‌بار پس‌از انتصاب خود، میزبان اهالی رسانه بود و در این نشست خبری، به سؤالات مختلف خبرنگاران درباره وضعیت نیروی انسانی، وضعیت مطالبات و بدهی‌های شهرداری، تحقق بودجه امسال و سال آینده شهرداری پاسخ داد.

به گزارش شهرآرا، محمدرضا کلایی در این نشست، بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری را سه‌هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تحقق این بدهی، نیازمند استقرار در نظام بودجه‌ای دولت است؛ با‌این‌حال از زمان فعالیت مدیریت شهری فعلی به‌دلیل رابطه خوب شهرداری و دولت، گام‌های خوبی در این راستا برداشته شده است، اما باتوجه‌به شرایط مالی دولت نمی‌توان انتظار چندانی برای وصول این مطالبات داشت.

وی با بیان اینکه بدهی شهرداری به پیمانکاران، بانک‌ها و بخش‌های مختلف در مجموع هفت‌هزار و ۵٠٠میلیارد تومان است، درباره جزئیات این بدهی، اظهار کرد: هزار و ۵٠٠‌میلیارد تومان از این میزان بدهی مربوط به پیمانکاران و طرف‌های قرارداد است و شش‌هزار میلیارد تومان نیز بدهی بانکی و ارواق مشارکت است.

پرداخت ٣٠ درصد مطالبات پیمانکاران

معاون شهردار مشهد با بیان اینکه ظرف یک‌ماه‌و‌نیم گذشته، بخش مهم مطالبات پیمانکاران پاسخ‌گویی شده و تا پایان سال نیز حدود ٣٠‌درصد از بدهی به پیمانکاران، که از گذشته باقی‌مانده است، تسویه می‌شود، اضافه کرد: بدهکاری شهرداری امری منفی نیست؛ اینکه به‌ازای این بدهی چه سرمایه‌ای داشته باشد، مهم است. وضعیت سختی در شهرداری داریم که ظرف ٢٠‌سال گذشته، بی‌سابقه بوده است.

بودجه ٩٧ امروز تقدیم شورا می‌شود

کلایی از تحقق ۵٣‌درصد بودجه امسال شهرداری خبر داد و بیان کرد: بودجه سال‌٩٧ نیز امروز توسط شهردار تقدیم شورای شهر می‌شود. میزان تحقق این بودجه را برای سال آینده ٧۵درصد پیش‌بینی می‌کنیم.

وی درباره وضعیت نیروی انسانی شهرداری گفت: در گذشته، چارت وزارت کشور، سه‌هزارو۶٠٠نفر را برای پست‌های سازمانی و اداری در شهرداری تعیین کرده بود، اما این چارت مطابق با نیاز شهرداری رشد نکرده است و بر همین اساس، ساختار وزارت کشور تا هفت‌هزار نیرو را در این چارت می‌پذیرد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

تخریب 10 اثر تاریخی در حوزه بافت پیرامون حرم رضوی توسط شهرداری مشهد

وفا ثابتی روز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تخریب آثار تاریخی ارزشمند و حتی آثار ثبت شده در فهرست ملی از سوی شهرداری مشهد، سابقه ای طولانی دارد.

وی با بیان اینکه پیش از این در هشت تا 10 سال گذشته 50 اثر تاریخی ملی ( با احتساب آثار تاریخی موجود در حرم رضوی) در بافت پیرامونی حرم وجود داشت، افزود: از این شمار 10 اثر تاریخی به بهانه ها و ترفندهای مختلف تخریب شده است.

وی بیان کرد: بعضا مالکان خانه های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، افراد حقیقی هستند که شهرداری مشهد با تلاشهای متعدد نسبت به خروج این آثار از ثبت ملی اقدام کرده و سپس اقدام به تخریب اثر به منظور اجرای طرح بازسازی بافت فرسوده پیرامون حرم رضوی کرده است.

ثابتی بیان کرد: از این دسته آثار می توان به خانه سبزواری های 1 و 2 و خانه تمدنی اشاره کرد که با این شیوه تخریب و حذف شدند.

وی تصریح کرد: البته دیگر آثار تاریخی تخریب شده نیز که هم اکنون دیگر اثری از آنها باقی نمانده در فهرست آثار ملی ثبت بوده اند و با تخریب شبانه از روی نقشه شهری محو شده اند که از آن جمله می توان به خانه حناساب، خانه جوان صبور، سرای ترکمن و سرای فولادکار اشاره کرد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی فرهنگی بافت تاریخی منطقه ثامن مشهد افزود: البته آثار تاریخی دیگری هستند که با اقدام بموقع از تخریب و از بین رفتنشان جلوگیری شد که از آن جمله می توان به خانه اردکانی و خانه دولابیان در این منطقه اشاره کرد.

ثابتی اظهار کرد: تخریب مسجد تاریخی صاحب الزمان(عج) در این منطقه نیز در ادامه این روند تخریبی انجام شده است که اقدامی کاملا غیرقانونی محسوب می شود.

بهره‌مندی 16 هزار نفر در خراسان رضوی از بیمه بیکاری

اسدالله جیوان، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کلیه مشمولان قانون کار و قانون تامین اجتماعی که بدون میل و اراده خود بیکار شده اند، در چهارچوب قانون و تفاهم نامه مشترک می توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره ببرند.

وی بیان کرد: بر این اساس اگر واحدی تولیدی تعطیل و کارگران آن بیکار شوند در صورتی که مشمول قانون کار و برخوردار از دفترچه بیمه تامین اجتماعی باشند، می توانند زیر پوشش بیمه بیکاری قرار گیرند.

وی یکی از راهکارهای لازم برای رفع بیکاری را کارآفرینی دانست و گفت: براساس آمار اعلام شده توسط استانداری، 320 هزار بیکار در خراسان رضوی وجود دارند که کارآفرینی می تواند به اشتغال این بیکاران کمک کند.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: کارآفرینی هرگونه اقدام ارزشمند و خطرپذیری است که منجر به تولید یک محصول یا تولید یک کالا یا ثروت جدید شود.

جیوان افزود: گره گشایی از مشکلات کارآفرینی زنجیره ای سازمان ها و نهادها را تشکیل می دهد که هر حلقه از این زنجیره می تواند بخشی از معضلات بخش کارآفرینی را حل کند.

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: باید سازمان های متولی برای حمایت از کارآفرینان به یک فهم مشترک و اتفاق نظر برسند و هر کدام در حوزه مسئولیتی خود با تسهیل امور شرایط را برای رشد و توسعه کارآفرینی فراهم سازند.

فعالیت غیرمجاز هفت هزار خانه شخصی در اسکان مسافران مشهد

محمد قانعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: فعالیت خانه های شخصی مسافرپذیر از معضلات و چالشهای موجود برای واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر است.

وی بیان کرد: فعالیت این خانه های شخصی به فعالیت و درآمد واحدهای اقامتی رسمی صدمه فراوانی زده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه با صدور مجوز برای این منازل شخصی که هم اکنون حدود 1300 واحد دارای مجوز موقت هستند، آسیب جدی به فعالیت اقتصادی واحدهای رسمی وارد می شود.

قانعی بیان کرد: این صدمات موجب شده فعالیت در صنعت هتلداری توجیه اقتصادی نداشته باشد و شماری از هتل ها در مشهد به صورت موقتی تا زمان آغاز اوج سفرهای نوروزی به حالت نیمه تعطیل در بیایند.

وی بیان کرد: علاوه بر این در 2 سال اخیر شاهد کاهش دوسوم گردشگران خارجی به خصوص از کشورهای عربستان و بحرین به مشهد به دلیل حادثه ایجاد شده در کنسولگری عربستان در این شهر بوده ایم.

این فعال عرصه گردشگری خراسان رضوی تاکید کرد: نیازسنجی و مطالعه در خصوص وضعیت و فعالیت هتلها هم اکنون بسیار نادرست است و همین امر موجب شده در روند توام با رکود در صنعت گردشگری شاهد ساخت 200 هتل در کنار فعالیت 210 هتل موجود در استان باشیم.

 

فارس خراسان رضوی؛

شهرداری حکم تخریب مسجد حوض معجردار را نداشته است

محمد بخشی محبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به اینکه شهرداری حکم تخریب بنا را  نداشته، اظهار کرد: نکته بسیار مهم این است که شهرداری ادعا کرده تخریب با رأی دادگاه صورت گرفته در حالیکه طبق اعلام مدیرکل دادگستری، شهرداری تنها حکم خروج از ثبت میراثی بنا را داشته و حکم تخریب نداشته است.

وی با اشاره به اینکه قبلا میان شهرداری و اوقاف توافقی برای تخریب مسجد صورت گرفته بود، ادامه داد: همچنین حدود دوماه پیش از  صدور رأی دادگاه مبنی بر خارج کردن اثر از ثبت توافقی میان مدیرکل میراث فرهنگی استان، مدیر پایگاه میراث فرهنگی در منطقه ثامن و شهرداری صورت گرفته که براساس آم مدیرکل  میراث فرهنگی استان در آن زمان متعهد شد نسبت به اصلاح سند مسجد و جابه‌جایی آن از طریق مدیر اجرایی طرح اطراف حرم اقدام کند.

وی با بیان اینکه مدیران میراث فرهنگی وظیفه دارند از حیثیت میراثی مسجد دفاع کنند، افزود: به همین دلیل بناست امروز آقای رهنما برای ارائه توضیحات درباره این توافقنامه به دادسرا توضیحاتی را ارائه دهند. 

بخشی محبی افزود: شهرداری در خصوص توافقات صورت گرفته، مکاتبات فرماندار وقت به استانداری و اینکه چه تعداد از آثار باید حفظ یا جابه‌جا شوند مستنداتی ارائه داده است.

وی اضافه کرد: در اطراف حرم مطهر ۴۰٦ اثر فرهنگی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها ثبت شده‌اند و تعدادی دیگر نیز ارزش ثبت دارند که توسط کارشناسان میراث فرهنگی به حوزه دادستانی ارائه شده است.

معاون دادستان خراسان رضوی ادامه داد‌: میراث فرهنگی وظیفه دارد از این آثار حفاظت و صیانت کند و نسبت به ترمیم، تعمیر و حتی خرید آن‌ها از مالکان اقدام کند یا برای جابه‌جایی آن‌ها توافقات مورد نیاز را از طریق سازمان انجام دهد.

بخشی محبی تأکید کرد: میراث فرهنگی باید برای حفاظت از تعداد زیادی از آثار موجود، بودجه مناسب چه از طریق بخش خصوصی و چه دولتی داشته اختصاص دهد.

انتهای پیام/